wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:52

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uczeń z Wrocławia w finale Konkursu E(x)plory
Szymon Perlicki - uczestnik konkursu E(x)plory źródło: WPT
Szymon Perlicki - uczestnik konkursu E(x)plory

Pierwszy program stworzył w wieku pięciu lat, a dziś może pochwalić się opracowaniem własnej przeglądarki internetowej, języka programowania czy programu do gry w szachy. Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 im. Leopolda Okulickiego we Wrocławiu, walczy o zwycięstwo w Konkursie Naukowym E(x)plory.

Reklama

Szymon Perlicki do konkursu E(x)plory zgłosił projekt autorskiego algorytmu szyfrowania, który pomaga zadbać o prywatność w sieci. Zakwalifikował się do niego w trakcie Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory, którego gospodarzem był Wrocławski Park Technologiczny.

Ogólnopolski konkurs badawczy

Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne, wykrywacz raka, silnik mikrofalowy, modularne systemy operacyjne i nano-systemy kompozytowe dla dostarczania leków. Co łączy wszystkie te elementy? Zostały one opracowane przez młodych naukowców, uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy zostali laureatami Konkursu Naukowego E(x)plory.

Czytaj także: Finaliści konkursu naukowego E(x)plory we Wrocławiu

Ten ogólnopolski konkurs badawczy od prawie dekady pomaga w odkrywaniu niezwykłych talentów i  młodych geniuszy, którzy mogą zmienić świat na lepszy. W tym roku w jego finale znalazł się wyjątkowy uczeń z wrocławskiej SP nr 28 - Szymon Perlicki, który w ramach projektu „Szyfrowanie wiadomości z użyciem własności hipersfery” opracował własny algorytm szyfrowania. Dzięki ogólnodostępnej aplikacji każdy z nas może użyć go do zadbania o prywatność w Internecie.

 – Szymon to samorodny talent, który rozwija się na własną rękę. To nastolatek, który sam wybiera sobie niezwykle ambitne lektury i narzuca sobie godną podziwu dyscyplinę pracy. Od najmłodszych lat wykazywał się ponadprzeciętnymi umiejętnościami– potrafił wyliczać pierwiastki już w przedszkolu! Dziś robi rzeczy, których nie potrafi pewnie niejeden student – opowiada dr Aurelia Cegłowska, opiekun naukowy projektu Szymona Perlickiego.

Szymon, który obecnie jest w 8 klasie szkoły podstawowej, w swojej pracy badawczej łączy zainteresowania programowaniem, kryptografią i teorią matematyki. Do Konkursu E(x)plory zgłosił ambitny projekt, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w sieci. Co ważne, nadal go rozwija.

 – Mój algorytm daje prywatność. W dzisiejszych czasach w sieci często zbierane są informacje o nas. Moja aplikacja, która korzysta z tego algorytmu, pozwala na zaszyfrowanie swoich wiadomości. Użytkownik ustala klucz i hasło. Dzięki temu, jeśli ktoś przechwyci nasze wiadomości, nie dostanie wartościowych informacji – opowiada Szymon Perlicki.

Odkrywają wrocławskie talenty

We Wrocławiu partnerem Konkursu E(x)plory jest Wrocławski Park Technologiczny. WPT organizuje m.in. Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory, w którego trakcie odbywa się regionalny etap Konkursu Naukowego E(x)plory.

– Cieszymy się, że w tym roku mogliśmy w jego trakcie odkryć wyjątkowy wrocławski talent, jakim jest Szymon Perlicki. Często powtarzamy, że w WPT pomagamy dzieciom i młodzieży odkrywać ciekawość świata. Wierzymy, że przy odpowiedniej zachęcie, czy też odrobinie wsparcia mogą oni tworzyć innowacyjne rozwiązania zmieniające nie tylko naukę czy gospodarkę, ale i życie każdego z nas. Już dziś zachęcamy do zgłaszania się do kolejnej edycji Konkursu. Zachęcajmy młodych ludzi do rozwijania ich talentów w domu, w szkole czy, tak jak my, w trakcie zajęć pozalekcyjnych – mówi Agnieszka Pałys, prezes Fundacji Pro Mathematica, dyrektor pionu prawnego i organizacyjnego Wrocławskiego Parku Technologicznego.

E(x)plory Week

Laureatów tegorocznej edycji Konkursu Naukowego E(x)plory poznamy w trakcie Gdynia E(x)plory Week, który odbędzie się w dniach 25-27 listopada 2020. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe oraz możliwość udziału w prestiżowych stażach i programach dla młodych naukowców.

Więcej informacji na stronie organizatorów.

jr/WPT

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl