Seminarium eksperckie pt. „Sztuczna inteligencja w rozwoju miast i obszarów metropolitalnych”, które odbyło się we Wrocławiu, było piątym z cyklu seminariów poświęconych tej tematyce. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele metropolii europejskich, którzy zaprezentowali wdrożone w miastach rozwiązania AI, a także przedstawiciele biznesu, administracji oraz osoby zajmujące się statystyką publiczną.
– Rozmawiamy o wartościach, które są nam bliskie nie tylko w Europie, ale i na całym świecie – mówił Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. – Te rozwiązania, które przyczyniają się do rozwoju technologii i sztucznej inteligencji mogą polepszać jakość życia i działać dla zrównoważonego rozwoju naszego kontynentu. Jednak od kilku tygodni jesteśmy w permanentnym kryzysie i zajmujemy się pomocą humanitarną dla naszych sąsiadów z Ukrainy. Staramy się zapewnić im maksymalny komfort i pomoc. Takie niespodziewane wydarzenia powodują zmianę naszego postrzegania i przyspieszenie tych procesów, które są niezbędne. Dziś widzimy, że musimy przewartościować i przyspieszyć z wieloma działaniami.
Maszyny z ludzką inteligencją?
Uczestnicy seminarium rozmawiali o tym, w jaki sposób sztuczna inteligencja pomaga zarządzać miastami oraz rozwijać działalność gospodarczą nowoczesnych przedsiębiorstw.
– Zastanawiamy się jak wykorzystać dane i symulacje, aby lepiej zarządzać miastem – twierdzi dr Tomasz Kajdanowicz, Kierownik Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej. – Przedmiotem naszych badań jest to, w jaki sposób potrafimy maszyny wyposażyć w inteligencję, przynajmniej taką jaką posiadają ludzie. Czasami chcemy też tą inteligencję przewyższyć.
– Ciekawym projektem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w zarządzaniu smart city. – twierdzi dr Maciej Pondel, Kierownik Katedry Inteligencji Biznesowej w Zarządzaniu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. – Tutaj budujemy symulacje komputerowe, rozwijamy też koncepcję Digital Twin, która pozwoli nam pozyskać dane o procesach zachodzących w mieście m.in. logistycznych. Dzięki temu możliwe będzie optymalne wykorzystanie posiadanych zasobów i lepsze zarządzanie infrastrukturą miejską, w tym transportową.
Nowe wyzwania związane z wojną w Ukrainie
Podczas spotkania zaprezentowano także potencjał naukowy Wrocławia. Rozmawiano też o tym, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w walce z dezinformacją oraz jak wykorzystać dane i symulacje, aby lepiej zarządzać miastem. Przedstawiono również przykładowe projekty i wdrożenia AI w miastach europejskich.
– Chcielibyśmy być ważnym ośrodkiem, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowej – mówił Łukasz Medeksza, zastępca dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju Miasta, Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Nasze ambicje i potencjał są duże. Mamy kadry i technologię, a to co jest największym wyzwaniem to są dane, które chcielibyśmy pozyskiwać po to, żeby różne procesy zachodzące w mieście móc głębiej badać z wykorzystaniem nowych technologii. Jednak dziś mamy całkiem nową sytuację. Przed nami z pewnością jest transformacja energetyczna, która idzie w stronę adaptacji do zmian klimatu oraz uzależnienia się energetycznego od Rosji. Drugim wyzwaniem jest fala uchodźców, która będzie narastać. Musimy się zastanowić, jak wykorzystać ją dla dobra miasta, jednocześnie pomagając samym uchodźcom oraz jak uniknąć związanych z tym zagrożeń. Trzecie wyzwanie to wzmacnianie suwerenności miasta w zakresie rozmaitych zasobów np. żywności. Musimy się zastanowić, jak wykorzystać nowe technologie, sztuczną inteligencję, żeby z tymi wyzwaniami się zmierzyć.
Zmieniły się priorytety w rozwoju sztucznej inteligencji
Jeden z bloków tematycznych miał wymiar praktyczny – przedstawione zostały zwycięskie rozwiązania z towarzyszącego wydarzenia - Hackathonu AI pt. "Gospodarowanie wodą w
mieście przy wsparciu sztucznej inteligencji – szanse, prognozy i optymalizacja".
– Hackathon to przedsięwzięcie, gdzie stawiamy pewne problemy do rozwiązania, a oczekujemy nieszablonowego rozwiązania. Naczelnym celem jest tu uzyskanie propozycji kierunków rozwoju lub gotowych rozwiązań, które mogą nas popchnąć do stymulowanej innowacji lub kreatywności, której czasami trudno szukać w naszych organizacjach. - mówił dr Tomasz Kajdanowicz.
Według uczestników seminarium, priorytety jakie były stawiane przed nowoczesnymi technologiami w ostatnim czasie, teraz nieco się zmieniły.
– Rozmawialiśmy o rzeczach, które są niezwykle istotne, bo to one dają nam szanse skoków rozwojowych, cywilizacyjnych, które szczególnie teraz są ważne. Pandemia i wojna, której jesteśmy świadkami, spowodowały, że zmieniliśmy priorytety, które mieliśmy kilka lat temu. Dobrze, że mamy we Wrocławiu tak bogato usieciowione środowisko naukowe, biznesowe i samorządowe. Cieszę się, że podczas tego seminarium zostało to po raz kolejny potwierdzone – podsumował Jakub Mazur.
Organizatorami wydarzenia są: Miasto Wrocław, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Partnerem wydarzenia jest PwC.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło World Urban Forum 11 (WUF W Twoim Mieście).