wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości po wrocławsku

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości po wrocławsku

Redakcja www.wroclaw.pl,

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości po wrocławsku

Właściciele firm szczególnie mocno odczuwają skutki światowej pandemii. Dlatego Wrocław od wiosny tworzy kolejne programy pomocowe, aby ułatwić ludziom biznesu przejście przez ten trudny czas. To zarówno wsparcie finansowe, jak i promocja lokalnych sklepów, restauracji czy kawiarni poprzez akcję #WrocławNaWynos i mapę #WrocławZdalnieLokalnie.

Reklama

Przedsiębiorcy – w  ramach Wrocławskiego Pakietu Pomocowego – mogą skorzystać ze zwolnień, odroczeń i rozłożenia na raty należności wobec miasta. Chodzi zarówno o zobowiązania podatkowe, jak i cywilnoprawne, np. płatności za lokale komunalne czy dzierżawę terenu. Od marca, łączna pomoc w ramach pakietu przekroczyła już 20 milionów złotych. 

Ci przedsiębiorcy, których płynność finansowa już uległa pogorszeniu lub pogorszy się w kolejnych tygodniach, nadal mogą korzystać z zapisów uchwał. 

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Od 16 listopada bezpłatne warsztaty i webinaria

- Każda ze spraw jest traktowana w sposób indywidualny, zgodnie z przepisami prawnymi, orzecznictwem oraz zasadami pomocy publicznej - mówi  Marcin Urban, Skarbnik Miasta. - Nie ma znaczenia skala działalności przedsiębiorstwa. Jest jeden warunek. Przedsiębiorca musi być stroną umowy lub mieć obowiązek podatkowy wobec miasta. 

Przedsiębiorcy, którzy otrzymywali już pomoc od miasta w poprzednich miesiącach, powinni skontaktować się z Centrum Wsparcia Przedsiębiorców i złożyć dokumenty obrazujące bieżącą utratę płynności finansowej.

W przypadku ubiegania się o ulgę podatkową czy cywilnoprawną po raz pierwszy, do wniosku należy dołączyć m.in. oświadczenie o uzyskaniu lub nieuzyskaniu pomocy de minimis, sprawozdania finansowe za okres 3 ostatnich lat obrotowych (np. zestawienie przychodów, rozchodów, oraz oświadczenie o stanie majątkowym (dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą) - stanowiące podstawę dla ubiegających się o ulgę w odniesieniu do należności o charakterze cywilnoprawnym (jak np. użytkowanie wieczyste, dzierżawa, czynsz).

Pomoc trafia również m.in. do przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie szkół. Placówki, decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, zostały zamknięte – na razie do końca listopada. Dlatego na wsparcie mogą liczyć zarówno właściciele sklepików szkolnych, jak i inni najemcy, których działalność polega bezpośrednio na obsłudze placówki. Miasto poprosiło dyrektorów szkół o to, by nie pobierać czynszów od najemców, którzy w związku z epidemią nie mogą prowadzić swojej działalności. Średnia czynszów opłacanych przez sklepiki to nieco ponad 300 zł w szkołach podstawowych oraz niemal 800 zł w szkołach średnich. Miesięcznie taka pomoc może sięgnąć łącznie ok. 20 tys. zł. 

Miasto pomogło już ponad 2 tys. przedsiębiorców

Jak dotąd kwota zwolnień z podatku od nieruchomości wynosi już ponad 17 mln zł. Z programu skorzystało ok. 2 tys. podmiotów.

W ramach pomocy dla przedsiębiorców, miasto zarezerwowało kwotę 50 mln zł w uchwale w związku z Covid-19. W ramach pakietu pomocowego przedsiębiorcy mogli również do końca września płacić złotówkę za czynsz w lokalach gminnych.

Łączna kwota wsparcia miasta to ponad 4,1 mln zł. Ze zwolnień skorzystało 383 przedsiębiorców. Średnio jeden przedsiębiorca został zwolniony z opłat czynszu na kwotę 9476 zł. Częścią pakietu były także zwolnienia z opłat za ogródek znajdujący się przy lokalu gastronomicznym. Z możliwości skorzystało 36 właścicieli na łączną kwotę 130 tys. zł.

Kompleksowa pomoc w jednym miejscu

Z myślą o wrocławskich przedsiębiorcach, od połowy marca w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Kotlarskiej 41 działa Centrum Wsparcia Przedsiębiorców.

- Przedsiębiorcy w jednym miejscu mogą uzyskać sprawdzone i kompleksowe informacje o przysługującym im dodatkowym wsparciu - mówi Marcin Urban. - Warto zaznaczyć, że centrum nie zawiesiło swojej działalności w okresie wakacyjnym, gdy zainteresowanie było niższe, a przedsiębiorcy składali mniej wniosków o udzielenie pomocy.

Posłuchaj: Marcin Urban, skarbnik Wrocławia

Centrum jest czynne od poniedziałku do piątku, między 7:45, a 15:45. Uruchomiono również specjalnie linie telefonicznie pod którymi przedsiębiorca może uzyskać informację o Wrocławskim Pakiecie Pomocowym. W dni robocze urzędnicy i eksperci czekają na przedsiębiorców pod numerami telefonów: 71 777 72 87, 71 777 73 10, 71 777 74 26. 

Z centrum można także kontaktować się mailowo:  

Jak złożyć wniosek?

  1. w formie elektronicznej poprzez skrzynkę podawczą EPUAP podpisany profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym
  2. w formie elektronicznej wysyłając na adres [email protected] podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym
  3. w formie pisemnej na adres: Wydział Zarządzania Należnościami, ul. Kotlarska 41, 50-151 Wrocław.

By uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości, należy złożyć deklarację lub jej korektę na podatek oraz dołączyć do niej m.in. oświadczenia o pogorszeniu płynności finansowej.

#WrocławNaWynos - to już ponad 450 miejsc!

W tym trudnym okresie warto wspierać lokalnych przedsiębiorców - w szczególności tych, którzy w związku z obostrzeniami, zostali zmuszeni do ograniczenia swojej działalności. Z myślą o branży gastronomicznej, miasto uruchomiło portal #WrocławNaWynos.

-1.jpg" alt="" />

To baza pubów, barów czy restauracji, które proponują swoje usługi z dostawą do domu lub na wynos. Mieszkańcy mogą wybierać spośród ponad 450 miejsc na terenie całego Wrocławia.

Wystarczy wejść na stronę i odszukać lokale znajdujące się na naszym osiedlu lub serwujące ulubione dania. Właściciele lokali gastronomicznych wciąż mogą zgłaszać się do bazy. Informacje o barze, pubie, restauracji, czy kawiarni są bezpłatnie umieszczane na miejskim portalu. 

Posłuchaj: Radosław Michalski, dyrektora Biura Promocji i Turystyki UM.

#WrocławZdalnieLokalnie - zakupy z dostawą do domu

Miasto, dzięki wrocławskiej platformie Zado.pl, partnerowi akcji #WroclawZdalnieLokalnie – umożliwia mieszkańcom skorzystanie z mapy działających sklepów w ich najbliższej okolicy, które oferują zakupy z dostawą do domu lub bezpiecznym odbiorem osobistym.

To m.in. wrocławskie warzywniaki, piekarnie, kwiaciarnie, księgarnie oraz sklepy: spożywcze, mięsne, zoologiczne czy ogrodnicze. Mapa jest dostępna pod adresem www.zado.pl .jpg" alt="" /> Znajdziemy w niej komplet informacji - ofertę sklepów, namiary i odnośniki do stron internetowych. Przedsiębiorcy mogą dodawać do mapy swoje lokale bezpłatnie. 

Możliwe jest również utworzenie profesjonalnego sklepu internetowego, w wynikającej ze współpracy z miastem, ofercie specjalnej dla wrocławskich przedsiębiorców. Firmy na hasło "WrocławZdalnielokalnie" mogą skorzystać z bezpłatnego prowadzenia sklepu przez pierwszy miesiąc (bez prowizji) oraz gratisowego wdrożenia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl