wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. O wrocławskim zrównoważonym rozwoju podczas Światowego Kongresu Urbanistów

4 lutego br. odbyła się sesja plenarna kończąca 56. edycję Światowego Kongresu Urbanistów (ang. 56th ISOCARP World Planning Congress). O wyzwaniach i planach na przyszłość Wrocławia w zakresie neutralności klimatycznej i zrównoważonego rozwoju miasta mówił podczas panelu wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.

Reklama

Sesja plenarna była ostatnim spotkaniem w ramach Kongresu, którego tematem przewodnim było: Post-Oil City. Planning for Urban Green Deals – wydarzenie skupiało się na tematyce związanej z poszukiwaniem alternatywnych źródeł energii i planowaniem rozwoju miast zgodnie z założeniami Zielonego Ładu.

Gospodarzem Kongresu, który ze względu na pandemię COVID-19 obył się w formie online – była stolica Kataru, Doha. Również z uwagi na pandemię, kongres został podzielony na 11 dni podczas 4 miesięcy (od listopada do lutego) i obejmował 40 sesji tematycznych.

Polityka klimatyczna i środowiskowa Wrocławia

W swoim wystąpieniu wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur przedstawił najważniejsze działania, które miasto podejmuje w celu kształtowania polityki klimatycznej i środowiskowej, m.in.:

  • Inwestycje proekologiczne - tylko w 2021 roku dzięki realizacjom zielonych inwestycji, Wrocław zwiększy udział terenów zielonych o 3 ha, a w kolejnych latach o kolejnych 9 ha.
  • Elektromobilność - w 2020 roku Rada Miejska po konsultacjach z mieszkańcami przyjęła Wrocławską Strategię Rozwoju Elektromobilności - dokument programowy z kierunkiem działań na najbliższe 10 lat.
  • Transport publiczny – w tym roku Wrocław planuje aż 19 zadań inwestycyjnych w ramach programu #Torywolucja, o łącznej wartości ponad 53 mln zł.
  • Poprawa jakości powietrza - 2021 rok będzie rekordowym rokiem w walce o czyste powietrze we Wrocławiu. Miasto w zasobie komunalnym planuje wymienić 1400 „kopciuchów” w 115 budynkach. Kolejne ponad 2 tys. pieców ma zostać zlikwidowane w ramach programu KAWKA Plus. Koszt tych działań to ok. 80 mln złotych.

Wrocław stawia na zrównoważony rozwój

Po latach szybkiej urbanizacji Wrocław stawia na wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju i zielono-niebieskie inwestycje. W urzeczywistnieniu zasad „zielonej filozofii” bardzo ważny jest jednak udział obywateli w miejskim procesie decyzyjnym
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

W panelu zorganizowanym w formie „okrągłego stołu”, wzięli udział przedstawiciele miast, takich jak: Bruksela i Antwerpia (Belgia), Durban (Republika Południowej Afryki), Bogor (Indonezja), Kitchener (Kanada), Teheran (Iran) oraz przedstawiciel Ministerstwa Miasta i Środowiska Kataru.

Organizatorem Kongresu jest ISOCARP – Międzynarodowe Towarzystwo Urbanistów i Planistów, które zrzesza ekspertów z ponad 85 krajów. ISOCARP działa od ponad 55 lat, a jego główną misją jest mobilizowanie profesjonalnych urbanistów i planistów miejskich do wdrażania wizji chronionej przez Cele Zrównoważonego Rozwoju i Nową Agendę Miejską (ONZ).

BRG/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl