wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Pierwsze polskie nanosatelity są już w kosmosie. Wielki sukces wrocławskiej firmy
Pierwsze polskie nanosatelity są już w kosmosie. Wielki sukces wrocławskiej firmy źródło: SatRevolution

Wszytko się udało, 17 kwietnia na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystrzelone zostały pierwsze w historii, dwa nanosatelity – Światowid i KRAKsat, zaprojektowane i skonstruowane przez wrocławskich inżynierów z firmy SatRevolution. Twórcy spółki są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia.

Reklama

17 kwietnia, z bazy Mid-Atlantic Regional Spaceport na wyspie Wallops w Virginii, wystrzelona została rakieta Antares 230. Dokładnie o godzinie 22:43 (naszego czasu) rakieta wyniosła na orbitę bezzałogowy statek zaopatrzeniowy Cygnus NG-11. Na jego pokładzie były pierwsze polskie nanosatelity – Światowid i KRAKSat – zaprojektowane i stworzone przez inżynierów z wrocławskiej firmy SatRevolution.

Z okazji startu rakiety zespół SatRevolution zorganizował spotkanie we Wrocławiu, podczas którego transmitowany był live stream z bazy Mid-Atlantic Regional Spaceport. Kilka godzin przed startem przedstawiciele SatRevolution tak komentowali ostatnie przygotowania:

- Według NASA mamy aż 90% szans na sprzyjającą pogodę w dniu startu Światowida, dlatego jesteśmy pełni nadziei, że lot odbędzie się według planu. To dla nas wyjątkowy dzień – zwieńczenie projektu demonstrującego naszą technologię oraz przełomowy krok dla polskiego przemysłu kosmicznego. Dlatego zapraszamy wszystkich chętnych do świętowania, odliczania i przeżywania tych niezapomnianych emocji razem z nami, tutaj, we Wrocławiu – komentuje Tomasz Poźniak, Chief Development Officer w SatRevolution.

Pierwsze polskie nanosatelity lecą kosmos – live stream

Pierwsze polskie nanosatelity lecą kosmos – live stream

Spotkania
Termin 17 kwietnia 2019 20:30

Miejsce Restauracja Przyjaciele i Znajomi

Zobacz

– Światowid będzie latał na orbicie od 12 do 15 miesięcy. Później spali się w atmosferze. Ale to dopiero początek, w planach mamy wysłanie w kosmos konstelacji liczącej tysiąc satelitów ScopeSat – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution.

Dlaczego Światowid? – Jesteśmy zauroczeni twórczością Andrzeja Sapkowskiego i chcieliśmy, by to było coś polskiego, no i wyszedł nam Światowid – wyjaśnia prezes.

8 km na sekundę, 300 km nad ziemią

Dwukilogramowy Światowid to satelita obserwacyjny. W środku ma komputer, anteny i systemy do obracania satelity, mierzenia pola grawitacyjnego i robienia zdjęć. Na orbicie będzie lecieć z prędkością 8 km na sekundę.

– Światowid wykona zdjęcia z dokładnością 50 cm na piksel, przez satelitę ważącego zaledwie 10 kg – to rekord świata – mówią pomysłodawcy. Obecnie średnia zdjęć robionych z tak małych obiektów wynosi 3-5 m na piksel i robią je satelity ważące co najmniej 150 kilogramów – wylicza Grzegorz Zwoliński.

Obudowy wrocławskich satelitów zostały wykonana ze specjalnego stopu aluminium o wyprofilowanych ściankach. Dzięki temu urządzenie jest odporne nie tylko na wszelkie wibracje, które napotka podczas lotu, ale też na promieniowanie kosmiczne. Wysoka trwałość zewnętrznych elementów zapewnia także odporność na częste, a zarazem gwałtowne zmiany temperatury – od -150 °C do 300 °C, bo takich można spodziewać się na orbicie.

Zdjęcia Światowida chce mieć ONZ i Wrocław

Zdjęciami zrobionymi przez wrocławskie satelity SatRevolution zainteresowany jest m.in. Instytut ONZ do spraw Badań i Szkoleń (ang. UNITAR), który chce wykorzystać dane satelitarne w ramach swojego programu UNOSAT.

Wykonanymi przez nanosatelity pomiarami i zdjęciami zainteresowane jest także miasto Wrocław. 3 kwietnia br. przedstawiciele gminy i wrocławskiej spółki podpisali list intencyjny w tej sprawie. Sygnatariuszami listu są także Instytut Rozwoju Terytorialnego i Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej.

– Chcemy rozpocząć badania nad możliwością stworzenia oprogramowania wykorzystującego dane satelitarne do zastosowań w urzędach. Chodzi m.in. o zanieczyszczenia w powietrzu, stan przyrody czy wilgotność, i co ważne, to wszystko będzie dostępne w czasie rzeczywistym – mówi Grzegorz Zwoliński.

Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia podkreśla ogromne możliwości tego projektu dla samorządu: – Będziemy w stanie m.in. monitorować zawartość chlorofilu w roślinach, badać jakość gleby w mieście, a także, w szerszym niż teraz zakresie, analizować natężenie ruchu pojazdów. Bardzo liczymy na ten projekt i będziemy go wspierać – zaznacza wiceprezydent.

Pierwszy z lewej strony - Grzegorz Zwoliński, prezes Zarządu SatRevolution, źródło: SatRevolution

Obecnie SatRevolution realizuje trzy projekty: Światowid – proof-of-concept pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego Ziemi, który ma stanowić podwaliny pod konstelację nanosatelitów obrazowania Ziemi w czasie rzeczywistym; KRAKSat – nowatorski eksperyment ferrofluidowego koła zamachowego na niskiej orbicie okołoziemskiej (projekt realizowany z AGH w Krakowie) oraz AMICal Sat  – projekt satelity obserwacyjnego zórz polarnych w warunkach słabego oświetlenia (projekt realizowany we współpracy z Centrum Kosmicznym Uniwersytetu w Grenoble).

Wrocław na rynku nanosatelitów i mikrosatelitów

Firma SatRevolution S.A. została założona w czerwcu 2016 r. przez Grzegorza Zwolińskiego, Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego, twórców wrocławskiego studia T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych.

30 Kreatywnych Wrocławia

Twórcy spółki SatRevolution są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”. W tym plebiscycie nagrodzono już ponad 70 wrocławian, którzy teraz odnoszą sukcesy nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl