wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 8°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Ruszył remont 18 wrocławskich kamienic. Likwidują piece i wymieniają ogrzewanie [WIDEO]

Jarek Ratajczak,
Przedmieście Oławskie
Przedmieście Oławskie

W czerwcu tego roku spółka Wrocławskie Mieszkania rozpoczęła remont 18 budynków na Przedmieściu Oławskim, Psim Polu i Brochowie. Mieszkańcy pozbędą się starych pieców, a do budynków od nowego sezonu grzewczego popłynie ciepło z sieci miejskiej. Tam, gdzie nie było takiej możliwości –zostaną wykonane indywidualne ogrzewania gazowe. Spółka, w ciągu najbliższych czterech lat, takie remonty planuje w ponad 200 budynkach.

Reklama

Prace remontowe ruszyły. Wykonawcy są już w 18 budynkach na Przedmieściu Oławskim, Psim Polu i Brochowie – przy ul: Chudoby 9, Komuny Paryskiej 82 i 84, 84A, ul. Prądzyńskiego 3, 20, 20A, 24, 39, Brzeskiej 25A, Więckowskiego 20, 21, Obornickiej 59, 61, 75, ul. Chińskiej 2b, 2c, 3a.

– W czerwcu, w budynkach udostępnione zostały pomieszczenia pod węzeł cieplny. Przekuwane są piony instalacyjne w częściach wspólnych kamienic, a następnie instalacje poprowadzone zostaną do mieszkań – wylicza Katarzyna Galewska, główny specjalista ds. marketingu w spółce Wrocławskie Mieszkania.

Wykonawca usunie stare piece, a do budynków od nowego sezonu grzewczego popłynie ciepło z sieci miejskiej. Tam, gdzie nie było takiej możliwości –zostaną wykonane indywidualne ogrzewania gazowe. Miasto przeznaczy na to ponad 9 mln zł.

Realizacja miejskiego programu wymiany źródeł ciepła

Dariusz Kowalczyk prezes zarządu spółki Wrocławskie Mieszkania podkreśla, że proces przygotowania inwestycji dla 18 budynków trwał ponad rok. Poprzedziły je uzgodnienia warunków z dostawcami ciepła, wizyty projektantów i liczne inwentaryzacje budowlane, na podstawie których przygotowane zostały projekty remontów budynków. Dla części z nich zmiana ogrzewania jest pierwszym etapem zaplanowanych prac.

– Rozpoczynamy realizację miejskiego programu wymiany źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych, który jest jednym z kluczowych zadań prezydenta Jacka Sutryka i priorytetowy dla nas, jako zarządcy kamienic komunalnych –mówi Dariusz Kowalczyk prezes zarządu spółki Wrocławskie Mieszkania.

Spółka Wrocławskie Mieszkania zleciła opracowanie dokumentacji projektowych na wymianę systemu ogrzewania oraz wykonanie instalacji centralnego ogrzewania dla kolejnych 33 kamienic gminnych.

Wiceprezes spółki Monika Tendaj-Bielawska dodaje: – W sumie w planie uciepłowień spółki na lata 2020-2024 wytypowano ponad 200 budynków. Analizowaliśmy szereg danych, takich jak przebieg istniejących sieci ciepłowniczych, stan techniczny budynków, a przede wszystkim posiadany system ogrzewania.

Wymiana ogrzewania

Do uciepłowienia wskazano budynki 100% gminne, z mieszkaniami ogrzewanymi w większości tzw. kopciuchami. Wymiana ogrzewania i montaż instalacji centralnego ogrzewania dla 63 budynków zostanie dofinansowany ze środków unijnych w ramach RPO WD 2014-2020, w wysokości ponad 11 mln zł. Pozostałe będą realizowane z budżetu gminy.

Miejski program KAWKA+

Budynki, w których nie jest możliwe systemowe uciepłownienie, a najemcy posiadają stare piece, spółka zachęca do skorzystania z miejskiego programu KAWKA+.

Miejski program oferuje dofinansowanie 100% kosztów kwalifikowanych, nawet do 15 tys. zł. Ci, którzy zdecydują się na likwidację starych pieców do końca 2020 r mają możliwość skorzystania z ulgi czynszowej nawet do 100% w okresie 2 lat, a w kolejnych trzech- zniżka wynosi 50%.

Mieszkańcom budynków, w których gmina przeprowadzi prace związane ze zmianą ogrzewania, w okresie trwania prac remontowych przysługuje 20% zniżka w opłatach czynszowych. Co ważne –zniżka ta nie wymaga wniosku lokatora.

Wsparcie z Lokalnego Programu Osłonowego

Tym którzy obawiają się wzrostu opłat po zmianie ogrzewania miasto przygotowało wsparcie w postaci Lokalnego Programu Osłonowego prowadzonego przez MOPS. Warto się nim zainteresować, ponieważ kryterium dochodowe uprawniające do pomocy jest wysokie i mogą z niego korzystać nie tylko osoby o najniższych dochodach.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl