wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 9°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Sonda Sports wygrała konkurs „Pulsu Biznesu” na najbardziej innowacyjny pomysł na biznes, fot. Grzegorz Kawecki, Puls Biznesu

Jak pomóc w przeciwdziałaniu kontuzjom sportowców? – wie wrocławska firma Sonda Sports z Wrocławskiego Parku Technologicznego. Sonda Sports wygrała konkurs „Pulsu Biznesu” na najbardziej innowacyjny pomysł na biznes.

Reklama

System wymyślony przez wrocławską firmę Sonda Sports z Wrocławskiego Parku Technologicznego (wcześniej pracowali w infrastrukturze Business Link) pozwala monitorować kondycję zawodnika.

– Pracujemy nad technologią wielowymiarowego pomiaru parametrów fizjologicznych i motorycznych sportowców dla poprawy wyników, zwiększenia wydajności i zmniejszenia ryzyka kontuzji. To system (urządzenia i oprogramowanie) do pomiaru zawodników w czasie rzeczywistym, podczas treningu oraz w trakcie zawodów – wyjaśnia Emilia Pobiedzińska, która z Wojciechem Ganczarskim opracowała tę technologię.

Jak to działa?

– Może się wydawać to trudne, ale my po prostu mierzymy obciążenie treningowe – mówi krótko Emilia Pobiedzińska.

System zbiera w czasie rzeczywistym wiele różnych parametrów dotyczących sportowców. Są to m.in.: prędkość, przyspieszenie, dystans, moc metaboliczna, tętno – i na tej podstawie obliczane są intensywność treningu oraz wielkość obciążenia.

– Mamy własny tracker, on ma w sobie GPS (inny niż w smartfonie, 15-Hz-owy), akcelerometr, żyroskop, modem GSM, którym dane spływają w czasie rzeczywistym do serwera (lub są buforowane w trybie off line), moduł Bluetooth do sczytywania z zewnętrznych sensorów, np. czujnika tętna, temperatury, oddechu itp. – wylicza Emilia Pobiedzińska i zaznacza, że system działa na zewnątrz, w sportach rozgrywanych na otwartej przestrzeni, takich jak piłka nożna, rugby czy hokej na trawie. – W halach też będziemy, tylko z nieco innym sprzętem i w następnym kroku działalności – dodaje Emilia Pobiedzińska.

System podpowie, jak uniknąć kontuzji

Rozwiązania wymyślone przez wrocławską firmę Sonda Sports są skierowane do trenerów przygotowania fizycznego, aby mogli mieć natychmiastową informację dotyczącą wszystkich zawodników.

– Dzisiaj to niedostępne rozwiązanie, trener takich informacji nie ma albo ma raz na pół roku. A trening to zmęczenie, dawkowane w ściśle określony sposób, i regeneracja. Organizm zwiększa wydolność, bo się do tego adaptuje. Mierzenie dawki odpoczynku jest relatywnie proste. Mierzenie dawki zmęczenia jest bardzo trudne i ma ogromny wpływ na kontuzyjność. I właśnie ochrona przed kontuzjami jest naszą podstawą systemową i biznesową.

System niedoceniany przez polskich trenerów?

Firma pracuje we Wrocławiu, ale nie kieruje obecnie swojego produktu na polski rynek.

– Nasi klienci to kluby sportowe z Australii, Afryki czy Europy Zachodniej, tam wiedza trenerska, potrzeba analityki i wartość z niej płynąca są na bardzo zaawansowanym poziomie. Drugim parametrem naszej globalnej ekspansji jest cena systemu, która obecnie dla większości polskich klubów jeszcze niedostępna – dodaje Emilia Pobiedzińska.

Docenieni przez „Puls Biznesu”

Sonda Sports z Wrocławskiego Parku Technologicznego została we wrześniu tegorocznym laureatem drugiej edycji programu „Impuls do biznesu”, zorganizowanego przez redakcję „Pulsu Biznesu”. Nagrody finansowe, w sumie 160 tys. zł, otrzymali autorzy trzech projektów biznesowych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl