wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławski SatRevolution z platformą satelitarną

Wrocławski SatRevolution z platformą satelitarną

Jarek Ratajczak,

Materiał archiwalny

SatRevolution kończy prace nad własną platformą satelitarną. Konstrukcja stanowi element pierwszego polskiego satelity komercyjnego – Światowida. Na początku 2018 r. urządzenie zostanie wystrzelone na orbitę. Twórcy spółki SatRevolution są jednymi z laureatów rankingu organizowanego przez portal wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Reklama

Platforma satelitarna (ang. satellite bus) to autorski projekt wrocławskiej spółki SatRevolution. Składa się z konstrukcji nośnej, modułu zasilania i nawigacji oraz podstawowego modułu do komunikacji, który służy do przesyłania komend. Polecenia te odpowiadają za sterowanie satelitą (np. zmianę orbity), włączanie i wyłączanie poszczególnych modułów czy transmisję danych o stanie urządzenia – takich jak jego temperatura czy aktywność paneli słonecznych.

– Aktualnie kończymy pracę nad naszą platformą satelitarną i przechodzimy w fazę testów. Konstrukcję wykorzystamy w Światowidzie, a następnie przy tworzeniu kolejnych satelitów. Planujemy również sprzedaż urządzeń – zarówno bezpośrednio jak i przez dystrybutorów z branży kosmicznej – mówi Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel wrocławskiej firmy SatRevolution S.A.

Światowid, pierwszy polski satelita komercyjny, fot. Janusz Krzeszowski

Dodatkowo w platformie można zamontować ładunek, który określi funkcjonalność satelity.

– Na przykład jeśli ma on służyć do komunikacji, ładunkiem będą anteny i moduł komunikacji. W przypadku satelity obserwacyjnego ładunkiem będzie kamera, teleskop lub obiektyw oraz moduł służący do wysłania pozyskanych danych na Ziemię – wylicza Grzegorz Zwoliński i dodaje, że platforma projektu SatRevolution przeznaczona jest do nanosatelitów o wymiarach od 10x10x10 cm do 10x10x30 cm. Konstrukcja jest zgodna ze standardem cubesat, co pozwoli na montowanie modułów również innych producentów.

Światowid z Wrocławia poleci w kosmos

Dwukilogramowy Światowid to satelita obserwacyjny. W środku ma komputer, anteny i systemy do obracania satelity, mierzenia pola grawitacyjnego i robienia zdjęć. Na początku 2018 r. urządzenie zostanie wystrzelone na orbitę. W firmie SatRevolution, która chce być największym polskim przedsiębiorstwem w przemyśle kosmicznym, już odliczają dni.

Fabryka satelitów za 200 mln zł

Plan jest taki – SatRevolution SA z Wrocławia chce umieścić na orbicie całą konstelację satelitów i udostępnić gromadzone przez nie dane za pośrednictwem aplikacji mobilnych, które będą informować o pogodzie, korkach na drogach czy smogu. Pierwszym krokiem ma być budowa fabryki satelitów na Dolnym Śląsku. Inwestycja szacowana jest na 200 mln zł. Prowadzone są rozmowy z inwestorami.

30 Kreatywnych Wrocławia

Twórcy spółki SatRevolution są jednymi z laureatów rankingu organizowanego przez portal wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017” – w którym przedstawiamy wrocławian, pokazujemy, co wyjątkowego robią i do czego dążą. Pytamy ich także o ich przepis na sukces i o rolę Wrocławia w ich życiu.

Od lewej: Damian Fijałkowski, Grzegorz Zwoliński, Radosław Łapczyński – założyciele SatRevolutions

SatRevolution

SatRevolution S.A. to spółka stworzona przez zespół ekspertów technologicznych z wieloletnim doświadczeniem, która jako pierwsza polska firma będzie zajmowała się seryjną produkcją nanosatelitów, przeznaczonych zarówno do użytku prywatnego, jak i komercyjnego. Jej założyciele stoją m.in. za sukcesem T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych. Zespół badawczo-rozwojowy, odpowiedzialny za projektowanie i produkcję, stworzył już wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak m.in. bioniczna ręka sterowana za pomocą sygnałów z mózgu. Poza produkcją satelitów, SatRevolution S.A. będzie również prowadzić prace badawcze nad innymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych. Partnerem firmy SatRevolution S.A. jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+, największe w Polsce centrum badawczo-rozwojowe.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl