- Kombinacja takich atutów jak dostęp do wykształconych kadr znających języki obce, położenie, infrastruktura transportowa i biurowa, proinwestycyjna polityka władz i instytucji lokalnych oraz wysoka jakość życia, stanowi magnes dla międzynarodowych firm z sektora usług dla biznesu – uważa Katarzyna Krokosińska, Starszy Konsultant w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL, odpowiedzialna za rynek wrocławski. - Nieprzypadkowo, w najnowszym rankingu najlepszych lokalizacji pod projekty outsourcingowe na świecie, przygotowanym przez Tholons, Wrocław zanotował największy awans – o 10 pozycji, na miejsce 65 i jest jednym z trzech polskich miast – obok Krakowa i Warszawy, sklasyfikowanym w tym zestawieniu.
Z Wrocławiem swoje plany wiążą zarówno nowi inwestorzy tacy jak np. SoftServe - wywodzący się z Ukrainy dostawca usług IT, który uruchomi w stolicy Dolnego Śląska swoje centrum rozwoju oprogramowania, jak i firmy już tu obecne, m.in. Atos, BNY Mellon, Credit Suisse, Capgemini, HP, IBM, Nokia czy Viessman. Traktują one miasto jako lokalizację umożliwiającą długofalowy rozwój zarówno w obszarze usług, jak i kadr.
Czas dynamicznego wzrostu
- Wrocław jest trzecim co do wielkości rynkiem biurowym w Polsce, oferującym 556 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, a jednocześnie jednym z najszybciej rozwijających się rynków w kraju, zarówno pod względem liczby powstających obiektów, jak i aktywności najemców - uważa Nina Stępień, Analityk Rynku, JLL. - W budowie pozostaje dalsze prawie 125 tys. mkw., z czego większość trafi na rynek do końca 2015 r. Deweloperzy nadal czują się pewnie inwestując w budynki biurowe, co jest rezultatem m.in wysokiego popytu generowanego w największej mierze przez sektor usług dla biznesu.
W I poł. 2014 r. we Wrocławiu oddano do użytku 22 700 mkw. biur, z czego 15 500 mkw. przypadło na Green Day. Do końca roku rynek wrocławski powiększy się o kolejne 52 300 mkw. - West Gate, Wrocławski Park Biznesu II B4, Promenady Zita faza I oraz Silver Tower Center. Największym biurowcem w budowie jest Dominikański (prawie 36 tys. mkw.), który zostanie oddany w trzecim kwartale 2015 r.
Według specjalistów od ryku nieruchomości biurowych, Wrocław jest rynkiem chłonnym, który charakteryzują duże transakcje, zawierane najczęściej przez sektor usług dla biznesu. W ciągu dwóch lat zatrudnienie w tej branży wzrosło o 68 proc., co znalazło swoje odzwierciedlenie w rekordowym popycie. W 2012 r. zarejestrowano ponad 88 tys. mkw. wynajętej powierzchni, podczas w pierwszej połowie 2014 r. popyt wyniósł około 28 600 mkw.
Jeszcze kilka lat temu najemcy nie mieli tak dużego wyboru w optymalnym doborze powierzchni, którą mogli dodatkowo powiększyć w krótkiej perspektywie czasowej. W 2010 i 2011 r. wskaźnik pustostanów oscylował średnio w okolicach 3,1 proc. Obecnie wynosi on 10 proc.
Najwyższe czynsze transakcyjne
W drugim kwartale tego roku można było zaobserwować spadki najwyższych czynszów transakcyjnych. Zarówno wyższa jak i niższa granica czynszowa spadła o 0,5 euro i w konsekwencji najwyższe stawki obniżyły się do 14-15 euro za mkw. miesięcznie. Średnie czynsze wahają się od 12 do 13 euro za mkw. miesięcznie.
Według specjalistów w perspektywie kolejnych dwóch lat można spodziewać się dalszych, niewielkich zniżek na stawki najmu, które będą spowodowane wysoką, nową podażą planowaną do dostarczenia na rynek przez deweloperów w latach 2015-2016.
Według danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), Wrocław zajmuje trzecie miejsce, jeśli chodzi o liczbę pracowników zatrudnionych w centrach nowoczesnych usług biznesowych. W maju 2014 r. pracowało w nich prawie 20,5 tys. osób, co stanowi 16 proc. wszystkich zatrudnionych w sektorze w Polsce. Między rokiem 2012 i 2014 we Wrocławiu przybyło prawie 8 tys. miejsc pracy w centrach usług -wzrost o 68 proc.
Pomocna wykwalifikowana kadra
- Kluczowym atutem Wrocławia w procesie pozyskiwania nowych projektów z sektora usług dla biznesu jest szeroki dostęp do świetnie wykształconych pracowników, zarówno absolwentów, jak i doświadczonych ekspertów – mówi Agata Piątek, Delivery Manager Region South z Hays Poland. - To właśnie obecność wykwalifikowanych kadr ze znajomością języków obcych, również tych niszowych, została doceniona przez światowe koncerny, takie jak m.in. IBM, McKinsey, Capgemini, Credit Suisse, Google czy Nokia Solutions Network, które wybrały Wrocław na lokalizację dla swoich centrów usług. Co szczególnie istotne, wykształcenie i kompetencje kandydatów w dużej mierze odpowiadają potrzebom pracodawców z tej branży.
Wrocław jest jednym z głównych ośrodków akademickich w Polsce, zajmując trzecie miejsce pod względem ogólnej liczby studentów, a drugie pod względem liczby absolwentów po kierunkach inżynieryjno – technicznych. Umożliwia rozwój usług z obszaru badań i rozwoju.
Jednym z głównych czynników szczegółowo rozpatrywanych przez inwestorów przy wyborze lokalizacji są prognozowane koszty inwestycji, w tym koszty pracy. Na rynku wrocławskim, pomimo bardzo wysokiej jakości życia, średnie płace są wciąż niższe w porównaniu z rynkiem warszawskim.