EY GDS działa w Polsce już od 11 lat. W tym czasie firma kilkukrotnie zwiększyła zatrudnienie…
To prawda. W pierwszym roku działalności nasza załoga liczyła około 50 osób. Natomiast w ciągu ostatnich 3 lat przeciętne roczne zatrudnienie wynosiło już około 800 pracowników. Jeśli chodzi o nasze przychody, w zeszłym roku fiskalnym, czyli od lipca 2021 do czerwca 2022, ich wzrost wynosił 48% w stosunku do roku poprzedniego. Z kolei w obecnym roku fiskalnym, który rozpoczął się 1 lipca przewidujemy 50% wzrost przychodów. W dodatku, nasza lokalizacja przewodzi rozwojowi EY GDS w Europie. W zeszłym roku otworzyliśmy drugą europejską siedzibę w Budapeszcie. Na ten moment zespół liczy niespełna 70 osób i specjalizuje się w podatkach. Natomiast w czerwcu świętowaliśmy otwarcie 3 europejskiej lokalizacji w hiszpańskiej Maladze, w której mamy już ponad 550 pracowników i planujemy znacznie powiększyć zespół w obszarach consultingu. Nasze polskie zespoły koordynują proces zatrudniania w obu tych miejscach. A więc EY GDS Poland nie jest już tylko centrum dla globalnej sieci EY GDS, ale także liderem z potencjałem na rozwój w innych częściach Europy.
Czy w najbliższym czasie mają Państwo w planach powiększenie zespołu?
W ciągu kolejnych 5 lat planujemy zatrudnić od 1700 do nawet 2500 nowych pracowników we Wrocławiu i w Warszawie. Około 70-75% nowozatrudnionych to osoby, które będą pracować w obszarze nowych technologii, jak programowanie, SAP, digital, DnA, DevOps, AI/ML. Będą to również Product Managerowie oraz Project Managerowie. W dodatku, planujemy rozwijać się w najnowszych, stale rosnących obszarach IT, takich jak Metaverse, czy Data Computing. Aż 60 % poszukiwanych pracowników będzie pracowało właśnie tam. Pozostałe działy, w których potrzebujemy nowych specjalistów to audyt, finanse, zarządzanie ryzykiem. Szukamy również koordynatorów projektów w każdym z naszych obszarów. Istotna jest tu znajomość języków obcych, szczególnie francuskiego i niemieckiego.
Koncentrujemy się na zatrudnianiu specjalistów
EY GDS różni się nieco na tle innych centrów usług wspólnych…
Rzeczywiście. Stale koncentrujemy się na zatrudnianiu specjalistów z rynku. Chętnie współpracujemy z osobami posiadającymi już doświadczenie. Zatrudniamy też juniorów, żeby ich następnie rozwijać. Poza tym, pracujemy nie tylko dla klienta wewnętrznego, ale posiadamy i stale rozwijamy również zespoły, które bezpośrednio obsługują klientów zewnętrznych. Jest to na pewno czynnik wyróżniający nas spośród innych centrów usług wspólnych.
Pracownicy EY GDS mogą rozwijać swoje kompetencje dzięki specjalnym programom rozwojowym. Na czym one polegają?
Nasi pracownicy mają możliwość zdobycia EY Tech MBA oraz EY Masters in Business Analytics. Są to dyplomy przyznawane przez Hult International Business School, regularnie uznawaną za jedną z najlepszych szkół biznesu na świecie. Uczelnia oferuje wszystkim pracownikom EY możliwość rozwijania zarówno umiejętności technologicznych, jak i biznesowych. Jest to pierwszy w historii w pełni akredytowany korporacyjny MBA, który jest dostępny całkowicie za darmo dla wszystkich naszych pracowników, niezależnie od roli lub stanowiska, w ponad 150 krajach. Dzięki innowacyjnemu wirtualnemu modelowi uczenia się, MBA pozwala im rozwijać umiejętności technologiczne, przywódcze i biznesowe z dowolnego miejsca na świecie.
Posiadamy też program szkoleniowy, zwany EY Badges (Odznaki EY), skupiający się na rozwoju umiejętności ukierunkowanych na podnoszenie posiadanych kompetencji lub rozwoju nowych kompetencji. W programie mamy szkolenia z zakresu programowania, innowacji, zarządzania projektami czy marketingu. To od pracownika zależy, który program wybierze i w jakim obszarze chciałby rozwijać swoje umiejętności. Jeśli chodzi o statystyki, pracownicy EY GDS Poland zdobyli już 4820 odznak, a kolejnych 3754 jest w procesie przyznawania. Ponadto, nasi pracownicy, którzy zdobędą certyfikat ACCA - Association of Chartered Certified Accountants (jedna z największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych organizacji, która od ponad 100 lat zrzesza profesjonalistów zajmujących się finansami, rachunkowością i zarządzaniem), mogą liczyć na 100% wzrost wynagrodzenia.
Studenci mogą poznać pracę firmy od podszewki
EY GDS prowadzi wiele projektów z uczelniami. Jak wygląda ta współpraca we Wrocławiu?
Na razie jest to niewielka część naszej strategii rekrutacyjnej (90 stażystów zatrudnionych w zeszłym roku), ale ta liczba będzie na pewno stale rosnąć. Coraz częściej współpracujemy z Politechniką Wrocławską oraz Uniwersytetem Ekonomicznym. Opracowujemy programy dla młodych ludzi, które będą rozwijać ich umiejętności i zaspokajać ich potrzeby pokoleniowe. Obecnie tworzymy ekskluzywny program dla studentów, dzięki któremu będą mogli tworzyć projekty szyte na miarę ich potrzeb i zainteresowań, a w dodatku poznać pracę w EY GDS od podszewki. Na chwilę obecną nie możemy zdradzić szczegółów, ale pierwsza edycja ma ruszyć już wkrótce. Jesteśmy również bardzo otwarci na młode osoby, które dobrze znają język niemiecki i francuski i mają podstawową wiedzę w zakresie finansów i audytu.
Na co dzień współpracują Państwo z lokalnymi fundacjami i instytucjami wolontaryjnymi. Na czym polega ta współpraca?
To przede wszystkim współpraca z lokalnymi organizacjami pozarządowymi oraz fundacjami. Obejmuje ona dwa główne obszary: ochronę środowiska oraz edukację dzieci i młodzieży. Jesienią tego roku nasi pracownicy we współpracy z Klubem Gaja zasadzili ponad 4000 drzew na Dolnym Śląsku, w Górach Stołowych. Bycie częścią tych wspaniałych wydarzeń na rzecz planety i osobiste spotkania z fantastycznymi zespołami jest dla mnie za każdym razem inspirujące i podnoszące na duchu. Jestem dumny ze znaczących inicjatyw, które podejmujemy w EY GDS Polska na rzecz przyspieszenia zrównoważonego rozwoju środowiska. Nieustannie wspieramy również młodych na rynku pracy. Wraz z wrocławską fundacją WrOpenUp pracownicy EY GDS organizują wyjątkowe spotkania ludzi biznesu z młodzieżą. Wszystko po to, by dziś edukować przyszłych liderów w zakresie kluczowych kompetencji biznesowych: komunikacji międzykulturowej, zarządzania projektami, zrównoważonego rozwoju, twórczego rozwiązywania problemów. W tym roku najważniejszym tematem wszystkich akcji pomocowych, również w sercu EY GDS, jest wojna w Ukrainie. W związku z tym podjęliśmy współpracę z Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowską Fundacją im. Św. Jadwigi we Wrocławiu i nieustannie reagujemy na ich aktualne potrzeby. Prócz tego, nasi pracownicy chętnie angażują się w akcje pomocowe lokalnej Ekostraży, a także programy mentoringowe dla mniejszych fundacji.
Wielokrotny wzrost zatrudnienia
Wiele wskazuje na to, że EY na dobre wpisał się w życie Wrocławia…
To prawda. Związki firmy EY z Wrocławiem są bardzo mocne. EY GDS rozwija się dynamicznie w tym miejscu już od 11 lat. Współdziała z uczelniami, instytucjami z trzeciego sektora, angażuje się w życie lokalnej społeczności. W ciągu ostatnich 3 lat nasze przeciętne roczne zatrudnienie wynosiło około 800 pracowników. We wrocławskim biurze EY Polska pracuje obecnie już 180 osób i ta liczba szybko rośnie. Dlatego zdecydowaliśmy się na jego przeniesienie do nowego biurowca i od 2 października 2023 r. pracownicy firmy będą urzędować w kompleksie Centrum Południe. Będzie to pierwsze w Polsce biuro zaprojektowane zgodnie z programem EY@Work oraz z uwzględnieniem najwyższych standardów zrównoważonego rozwoju, co powinno przełożyć się na wysoki komfort pracy. Jestem pewien, że zaangażowanie zarówno EY GDS, jak i EY Polska będzie we Wrocławiu cały czas rosło.