wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Przedsiębiorca
  4. Nieruchomości we Wrocławiu
  5. Przedmieście Oławskie - rewitalizacja
  6. Rewitalizacja nabrzeży Oławy na Przedmieściu Oławskim
Rewitalizacja nabrzeży Oławy na Przedmieściu Oławskim

Nowa osiedla na Przedmieściu Oławskim

Na nabrzeżach tereny rekreacyjne, miejsca do biegania, spacerów i kąpielisko; w wodzie ryby, łabędzie, czaple, bobry, żółwie wodne, a wokół dużo zieleni – tak za kilka lat będzie wyglądać Przedmieście Oławskie wzdłuż rzeki Oława. Spółka Wrocławska Rewitalizacja ogłosiła przetarg "Opracowanie dokumentacji projektowej dla zagospodarowania terenu nabrzeży rzeki Oławy we Wrocławiu" na wybór wykonawcy koncepcji architektonicznej i budowlanej.

Reklama

W poniedziałek, 5 października, podczas specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej w trakcie rejsu statkiem, przedstawiciele miasta mówili o szczegółach inwestycji. Miejski program rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego trwa od 2 lat – czytaj Przedmieście Oławskie. Teraz przyszedł czas na płynącą tam rzekę Oławę. Zaledwie 50 metrów od pełnej samochodów ul. Traugutta można zobaczyć gatunki flory i fauny, których nikt by się nie spodziewał w centrum wielotysięcznego miasta, m.in. czaple, łabędzie, bobry i żółwie wodne.

– Wzdłuż nabrzeży Oławy kiedyś tętniło życie. Mieszkańcy spacerowali bulwarami, spędzali czas wolny na terenach sportowych, korzystali z plaży i kąpieliska. W latach powojennych obszar ten został zapomniany, co w pewnym stopniu przyczyniło się do jego dzisiejszego wyjątkowego charakteru. Wytworzył się specjalny mikroklimat. Rewitalizacja nabrzeży Oławy ma to wszystko zachować – mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja.

– Charakterystycznym elementem Przedmieścia Oławskiego jest zwarta zabudowa i mało terenów zielonych. Zmienimy to poprzez rewitalizacją nabrzeży rzeki Oława  – dodaje Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Rewitalizacja nabrzeży Oławy – jeden ze sztandarowych projektów Wrocławia

W planach są m.in. tereny rekreacyjne, łąki, miejsca do biegania, jazdy rowerem i spacerów. Pomosty nad wodą i punkty widokowe. Rzeka ma być miejscem rekreacji ale i poznawania przyrody. Myśli się o ścieżkach edukacyjnych dla uczniów.

– Zależy nam by był to jeden ze sztandarowych projektów miasta. Na Nadodrzu zrewitalizowaliśmy podwórka, na Przedmieściu Oławskim będą tereny zielone – zaznacza wiceprezydent.

Pierwszy etap prac obejmie obszar między mostami Oławskim i Rakowieckim. 5 października spółka Wrocławska Rewitalizacja ogłosiła przetarg na wybór wykonawcy koncepcji architektonicznej i budowlanej – "Opracowanie dokumentacji projektowej dla zagospodarowania terenu nabrzeży rzeki Oławy we Wrocławiu".

– Zagospodarowanie nabrzeży będzie zadaniem długoterminowym i wielowątkowym, stad też Wrocławska Rewitalizacja przygotowała Masterplan, który umożliwi realizację w sposób skoordynowany i spójny, wyznaczając główne cele i wytyczne projektowe dla tego obszaru – tłumaczy Grażyna Adamczyk-Arns

Wykonawca ma być wybrany do końca tego roku. Rok 2016 r zarezerwowano na prace projektowe, a na przełomie 2017/2018 r. zaplanowano rozpoczęcie prac budowlanych. W kolejnych etapach przewiduje się rewitalizację kąpieliska Oławka i rzeki Oławy do Parku Wschodniego.

– Koszty inwestycji będą zależne od wyboru koncepcji. Wkład własny gminy jest zarezerwowany w wieloletnim planie inwestycyjnym miasta. Liczymy też na środki unijne – mówi Adam Grehl.

Procesowi projektowania towarzyszyć będą konsultacje społeczne

– Chcemy żeby proces projektowania był elementem komunikacji i dialogu z mieszkańcami. Zależy nam, by zmiany były akceptowane przez wrocławian – podkreśla Adam Grehl.

Nowe osiedla nad Oławą zwrócone są w stronę rzeki

Rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego

To tak naprawdę małe miasteczko we Wrocławiu. Obejmuje obszar od fosy miejskiej do ul. Krakowskiej. To ponad 100 ha i 24 tys. mieszkańców.

Jarek Ratajczak

Wideo i fot. Arkadiusz Cichosz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl