wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Przedsiębiorcy namawiają: Inwestujcie w innowacje

Innowacyjne rozwiązania to często wypadkowa kilku, kilkunastu czynników: nadzwyczajnej intuicji, przypadku, oczekiwań klientów, prognoz i przewidywań. W rozwoju firmy decydujące może być także miejscem i różnorodność kultur ludzi, którzy się w nim spotkali.

Reklama

Seria prezentacji pod hasłem „Potencjał rozwoju” była arcyciekawym cyklem zbioru refleksji ludzi, którzy już osiągnęli biznesowy sukces.

Adam Gajewski, dyrektor Centrum Badań, Rozwoju i Jakości Mondelez Polska opowiadał o inspiracjach i źródłach innowacji. Olbrzymim rezerwuarem doskonałych rozwiązań technologicznych jest przyroda (Gajewski podkreślił, że olbrzymim sukcesem byłby produkt parametrami przypominający pajęczynę). Część przełomowych odkryć (np. penicylina) to efekt przypadku i niezwykłej intuicji uczonych. Ważne są oczekiwania klientów, prognozy i badania rynku. – Innowacje są bardzo ważne, bo są one strategicznymi inwestycjami w przyszłość firmy – akcentował Adam Gajewski.

Wrocław, różnorodny jak świat

Witold Wójtowicz, dyrektor Google Wrocław, najwięcej uwagi poświęcił różnorodności teamu pracującego we wrocławskim biurze światowego koncernu. – O lokalizacji biura Google’a we Wrocławiu zdecydowano w pubie w Rynku. Ówczesnym szefom spodobała się energia miasta, jego potencjał – opowiadał Wójtowicz.

Dzisiaj w biurze Google’a pracuje ponad sto osób, reprezentują prawie 20 narodowości, mówią kilkunastoma językami. Różnorodność kulturowa i narodowa zespołu zwiększa jego potencjał, pozwala patrzeć na różne zjawiska z wielu perspektyw.

- Istotny jest charakter miasta, w którym dobrze się czują, pracują, bawią się, angażują się w wiele akcji społecznych. W osobach, które do tej pory pracowały w naszym biurze, a dzisiaj pracują w różnych miejscach na świecie, Wrocław ma wiernych ambasadorów. Także dzięki nim nie jest anonimowym miastem we wschodniej Europie, którego nazwę trudno wymówić – akcentował Witold Wójtowicz.

Mierzcie wysoko

Sporą dawką energii podzielili się ze słuchaczami Krzysztof Ostrowski, prezes firmy Luxon LED, i Maciej Szott, jej wiceprezes.

Młodzi przedsiębiorcy opowiadali o początkach swojego przedsięwzięcia, pierwszych produktach, które powstawały w garażu sąsiada i nieogrzewanej piwnicy. Maciej Szott: - Przed dziesięcioma laty usłyszeliśmy pytanie: „A gdzie wy chcecie być za pięć, dziesięć lat ze swoją firmą?” Jeden z nas odparł, że chcemy konkurować z Philipsem. To był śmiały plan. Ale my zachęcamy, aby w swoich planach mierzyć wysoko. Nie bać się marzyć.

Ludzie mnie inspirują

Jeszcze ciekawiej było podczas zamykającej serię debat i prezentacji części "Źródła inspiracji".

Uczestnicy konferencji brawami na stojąco podziękowali za prelekcję doktorowi Adamowi Domanasiewiczowi. Wybitny chirurg i transplantolog opowiadał o swoich medycznych osiągnięciach i poza zawodowych pasjach. Pierwsza część to była bogato ilustrowana historia transplantologii w pigułce. Można było odnieść wyrażenie, że znakomity lekarz ciągle podnosi sobie poprzeczkę, wybierając przypadki beznadziejne, nierokujące, skomplikowane.

W drugiej części dr Domanasiewicz mówił o swoich pasjach: wspinaczce wysokogórskiej, nurkowaniu pod lodem i w jaskiniach, zainteresowaniu średniowiecznymi sztukami walki i jeździectwem.

To było spotkanie z charyzmatycznym liderem, który nieustannie szuka zawodowych i pozazawodowych wyzwań.

Ciepło zostało przyjęta Maria Peszek, aktorka, performerka, autorka piosenek, poetka. – Co ja robię na biznesowej konferencji Made in Wrocław? – pytała kilka razy prowokująco.

Jej wystąpienie rzeczywiście wyszło daleko poza schemat biznesowej prezentacji. Był to raczej zbiór osobistych refleksji na temat tego, gdzie dzisiaj człowiek o ponad przeciętnej wrażliwości szuka inspiracji do działania. – W ciszy, w pustce, w podróżach, w ludziach – wyliczała Maria Peszek. – Te same mechanizmy decydują o sukcesie w sztuce, w biznesie, w życiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl