wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Podatek CIT w spółkach komandytowych – jakie możliwości mają przedsiębiorcy
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Od przyszłego roku spółki komandytowe zostaną opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych (tzw. CIT). Do tej pory opodatkowany był tylko dochód wspólników spółki – każdy z nich płacił podatek PIT. Wyjaśniamy jakie konsekwencje dla firmy mogą mieć wprowadzane zmiany.

Reklama

Zgodnie z szacunkami Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce pod koniec 2019 roku było zarejestrowanych ponad 40 tys. spółek komandytowych, co stanowi ok. 7% wszystkich spółek.

Ta forma prawna jest szczególnie często wykorzystywana w przypadku firm rodzinnych. Spółka komandytowa nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność do czynności prawnych i może we własnym imieniu zaciągać zobowiązania. Do jej założenia nie potrzeba kapitału zakładowego – musi natomiast być co najmniej jeden komandytariusz i komplementariusz, który odpowiada za ewentualne długi spółki własnym majątkiem.

Nowelizacja przepisów

Zgodnie z uchwaloną w ostatnich dniach nowelizacją przepisów, spółki komandytowe – podobnie jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne czy komandytowo-akcyjne – będą zobowiązane do zapłaty podatku od osób prawnych według stawki podstawowej 19% lub 9% jeżeli przychód spółki nie przekracza 2 mln euro. Wspólnicy tych spółek będą też podlegali opodatkowaniu od dochodu, który będzie przypadał na nich w stosunku do udziału w zysku spółki komandytowej.

Zdaniem rządu wprowadzone zmiany mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Dla przedsiębiorców, prowadzących firmy w formie spółki komandytowej, oznacza to jednak podwójne opodatkowanie. Z pewnością część przedsiębiorców zaakceptuje nowe warunki, szczególnie jeśli zgromadzone do tej pory zyski pozwolą im na funkcjonowanie na podobnym poziomie w kolejnych latach. Wielu przedstawicieli biznesu jednak już teraz zastanawia się nad możliwością zmiany formy prawnej prowadzonej działalności.

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną

Jedną z możliwości na uniknięcie podwójnego opodatkowania jest zmiana spółki komandytowej w spółkę jawną. Takie rozwiązanie może być szczególnie korzystne dla tych przedsiębiorców, których działalność jest obarczona mniejszym ryzykiem. Zgodnie z przepisami poszczególne etapy przekształcenia spółki polegają na:

  • sporządzeniu planu przekształcenia spółki wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta;
  • powzięciu uchwały o przekształceniu spółki;
  • powołaniu członków organów spółki przekształconej albo określeniu wspólników prowadzących sprawy tej spółki i reprezentujących ją;
  • dokonaniu w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreśleniu spółki przekształcanej.

Szczegółowe zasady przekształcenia, opis wymaganych dokumentów i etapy procedury są określone w przepisach Działu III Kodeksu spółek handlowych.

Warto pamiętać, że nowo wprowadzone zmiany opodatkowania dotyczą także, w niektórych przypadkach, spółek jawnych - jeżeli jej wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz jeżeli spółka nie poinformuje urzędu skarbowego o tym fakcie przed upływem roku obrotowego.

Inne możliwości

Przedsiębiorcy mogą także przekształcić prowadzoną spółkę komandytową w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, by w kolejnym etapie podzielić ją na kilka mniejszych spółek.

Takie działanie nie będzie jednak skutkować uniknięciem opodatkowania podatkiem CIT, ale może doprowadzić do płacenia go w niższej wysokości – 9%. Takie rozwiązanie może być zatem korzystne tylko w przypadku dużych firm, których przychody przekraczają 2 mln euro. 

Inną możliwością jest wydzielenie mniej ryzykownego obszaru działalności np. do spółki jawnej lub jednoosobowej działalności.

Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2021 roku. Zgodnie z wprowadzoną na etapie prac legislacyjnych poprawką do ustawy – wspólnicy spółek komandytowych mogą zdecydować się na nowe opodatkowanie dopiero od 1 maja 2021 roku.

źródło: Biuro Rozwoju Gospodarczego UM Wrocławia

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl