Na wsparcie mogą liczyć przedsiębiorstwa przechodzące procesy restrukturyzacyjne, modernizacyjne i planujące zwolnienia pracowników, jak również osoby zwolnione z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.
Szkolenia i dotacje
W ramach projektu możliwe jest m.in. przekwalifikowanie pracowników lub podniesienie ich kompetencji, aby mogli oni wykonywać nowe obowiązki. Zakres wsparcia obejmuje szkolenia, kursy zawodowe oraz studia podyplomowe.
Pracodawcy mogą również pozyskać pracowników na finansowane z programu staże zawodowe.
Z kolei wsparciem dla osób, które w ostatnim półroczu straciły pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy są bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości do 23 tys. zł, połączone ze wsparciem doradczo-szkoleniowym. O taką pomoc może ubiegać się osoba, która spełnia co najmniej jeden z warunków: jest osobą niepełnosprawnością, ukończyła 50 lat, jest kobietą, jest pracownikiem o niskich kwalifikacjach, jest osobą poniżej 30. roku życia oraz nie posiadała wpisu do rejestru Ewidencji Działalności Gospodarczej w ciągu 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu. Wymagany jest również 10 proc. własny udział finansowy.
Dopłacą do przeprowadzki
Uczestnicy programu mogą również skorzystać z poradnictwa psychologicznego, które ma na celu udzielenie pomocy uczestnikom projektu mającym trudności z przystosowaniem się do nowej sytuacji spowodowanej utratą pracy lub możliwością zwolnienia.
Z kolei osoby, które podejmą zatrudnienie poza dotychczasowym miejscem zamieszkania, mogą liczyć na dodatek relokacyjny. Jego wysokość to nawet 7 tys. zł.
Osoby z Wrocławia i okolic, które są zainteresowane wzięciem udziału w programie, powinny wypełnić dokumenty rekrutacyjne, które są dostępne na stronie internetowej: tutaj , a następnie przynieść je lub przesłać pod adres: Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o., Al. Kasztanowa 3A-5, 53-125 Wrocław.
Projekt „Aktywizacja Dolnośląskiego Rynku Pracy” jest realizowany na terenie województwa dolnośląskiego w ramach partnerstwa utworzonego przez DAWG Sp. z o.o. oraz Agencję Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A. Legnicy, Agencję Rozwoju Regionalnego AGROREG S.A. w Nowej Rudzie i Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. z w Jeleniej Górze. Finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.