wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. #EUvsVirus – Europa jednoczy się w walce z koronawirusem. Ogólnoeuropejski hackathon

#EUvsVirus: Europa i kraje stowarzyszone zapraszają w dniach 24-26 kwietnia br. do udziału w ogólnoeuropejskim hackathonie. Celem jest wspólna walka z koronawirusem i opracowanie efektywnych rozwiązań antykryzysowych za pomocą technologii.

Reklama

22 kwietnia na oficjalnym profilu odbyła się polska konferencja online z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, GovTech Polska, a także partnerów z sektora prywatnego. Ambasadorem wydarzenia jest prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, a partnerem – Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreśla, że organizatorzy chcą połączyć innowatorów, partnerów i przedsiębiorców z całej Europy i świata, by razem opracować innowacyjne rozwiązania i wspólnie walczyć z pandemią koronawirusa i wywołanym przez nią kryzysem społeczno-ekonomicznym.

– To cenna i ważna inicjatywa dlatego z przyjemnością zostaliśmy jej partnerem. Nie mam wątpliwości, że kreatywność wrocławskich firm może zostać doceniona – dodaje Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Ogólnoeuropejski hackathonu: 24-26 kwietnia

Hackathon odbędzie się w dniach 24, 25 i 26 kwietnia br. Przed uczestnikami stawia wyzwania wymagające krótkoterminowych, ale szybkich i skutecznych rozwiązań w odniesieniu do zdrowia i życia, ciągłości działania, pracy na odległość i edukacji, integracji społecznej i politycznej, finansów cyfrowych oraz wszelkich innych wyzwań.

Film promujący wydarzenie

Oficjalnie hackathon wystartuje w piątek, 24 kwietnia, po południu. Rozpoczęcie zainauguruje relacja na żywo z otwarcia przy udziale Davida-Maria Sassoli’ego, Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Apostolosa Tzitzikostasa, Przewodniczącego Komitetu Regionów oraz Maryi Gabriel, Komisarza UE do spraw Innowacji, Badań, Kultury, Edukacji i Młodzieży.

Hackathon #EUvsVirus: UE i świat

W wydarzeniu uczestniczy 27 państw członkowskich UE, a także Wielka Brytania, Norwegia, Izrael, Szwajcaria, Turcja, Ukraina. Do hackathonu dołączają również Indie czy USA.

Ze strony Polski kuratorem jest Dmitrij Żatuchin, prezes wrocławskiej spółki technologicznej DO OK S.A., będącej inicjatorem i organizatorem wydarzenia HackCrisis (www.hackcrisis.com) realizowanego w dniach 17-22 marca 2020 roku we współpracy i pod patronatem GovTech Polska.

– Ten ogólnoeuropejski hackathon jest przykładem, jak Europa może się zjednoczyć w czasach kryzysu. Zachęcanie do takiego wyrazu solidarności przez naszą społeczność innowatorów jest inspirujące. Nasze najbardziej utalentowane umysły dołożą wszelkich starań, aby znaleźć rozwiązania na koronawirusa i wspierać nobywateli. To europejska innowacja w działaniu – mówi Mariya Gabriel, komisarz do spraw Innowacji, Badań, Kultury, Edukacji i Młodzieży, Komisja Europejska

Innowacje pomagają społeczeństwu

Celem wydarzenia jest realna pomoc społeczeństwom europejskim dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych wypracowanych przez zespoły z poziomu narodowych konkursów lub inicjatyw, które odbyły się wcześniej.

Partnerem instytucjonalnym hackathonu jest GovTech Polska – działający w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów międzyresortowy program angażujący społeczność technologiczną w tworzenie rozwiązań dla sektora publicznego i odpowiadający za międzyresortowe projekty w dziedzinie innowacji, nowych technologii oraz cyfryzacji. Kierująca programem Justyna Orłowska jest również Ambasadorem wydarzenia.

– Choć wirus zmusił Europę i świat do zamknięcia granic, pozostajemy Wspólnotą otwartą na innowacje, współpracę i nowe technologie, a czym jest hackathon jeśli nie uosobieniem tych cech? Świadczy o tym nie tylko udział tysięcy zespołów z ponad 30 krajów, ale też fakt, że mimo rywalizacji typowo konkursowej wszyscy pozostajemy jedną drużyną. Jestem przekonana, że polscy programiści dołożą swoją wirtualną cegiełkę do budowy realnych narzędzi wspólnej walki z wirusem. Wszystkim życzę powodzenia! – zaznacza Justyna Orłowska, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech

Finansowanie dla zwycięskich projektów

Zwycięskie rozwiązania zostaną zaproszone do przyłączenia się do platformy Europejskiej Rady ds. Innowacji. Ułatwi ona połączenie wypracowanych rozwiązań z użytkownikami docelowymi (np. szpitalami, szkołami czy firmami) i zapewni laureatom dostęp do inwestorów, fundacji i innych możliwości finansowania z Unii Europejskiej.

– Jednoczenie się jest bezcenną wartością, która wielokrotnie udowodniła swoją skuteczność w walce z globalnymi wyzwaniami. #EUvsVirus to naturalna kontynuacja wcześniej zainicjowanych działań na poziomie narodowym oraz mojej misji, by pomagać ludziom, poprawiać ich jakość życia dbając jednocześnie o środowisko, w którym żyjemy. Liczę na to, że dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu tysięcy osób sprawimy, że nasze otoczenie z powrotem będzie bezpieczne – mówi Dmitrij Żatuchin, współzałożyciel SoDA Polska, CEO DO OK S.A.

Udział w #EUvsVirus jest bezpłatny

Organizatorzy podkreślają, że do 22 kwietnia br. w wydarzeniu zarejestrowanych zostało ponad 10 tys. uczestników, ponad 1200 mentorów i kilkuset partnerów instytucjonalnych oraz prywatnych takich jak: Amazon, Capgemini, Google, EY, Huawei, Lego Ventures, McKinsey&Company, P&G, Samsung, czy Santander, aby pod wspólnym szyldem działać na rzecz walki ze skutkami pandemii koronawirusa.

Na stronie wydarzenia można zgłosić swój zespół lub dołączyć osobiście. Udział w hackathonie #EUvsVirus jest bezpłatny. Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej organizatorów i na Facebooku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl