wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Odrzutowiec z Dolnego Śląska będzie bojowym dronem
Makieta bojowego bezzałogowca Sinyair, zaprezentowana podczas Dubai Airshow 2023. Flaris sp. z o.o.
Makieta bojowego bezzałogowca Sinyair, zaprezentowana podczas Dubai Airshow 2023.

Flaris – producent odrzutowej awionetki z dolnośląskiego Podgórzyna, z zagranicznym inwestorem. 50 proc. udziałów w spółce nabyła EDGE Group – państwowa firma zbrojeniowa ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wspólnie opracują wojskowego drona, opartego o konstrukcję Flarisa LAR 1. Makieta drona Sinyair zaprezentowana została na trwającym właśnie Dubai Airshow 2023.

Reklama

Nowy bezzałogowiec ma poruszać się z prędkością do 545 km/h, na pułapie do 10 kilometrów i przenosić do 450 kilogramów ładunku. Podczas salonu w Dubaju na pylonach pod jego skrzydłami umieszczone zostały 4 bomby szybujące Desert Sting 25. Produkowane są one przez EDGE Group. Kierowane laserowo i GPS-em precyzyjne, małe, szybujące bomby, mają mieć zasięg do 22 kilometrów (zależny od wysokości na której leci maszyna). 

– Biorąc pod uwagę wysoką prędkość i relatywnie liczący się udźwig wydaje się że mogłaby to być maszyna rozpoznawcza, albo bojowa zdolna do szybkiej interwencji – pisze na temat Sinyaira Maciej Szopa z portalu Defence24.pl.

Obie firmy utworzą spółkę joint venture.

– Wspólne przedsięwzięcie pozwoli przekształcić załogowy statek powietrzny w system bezzałogowy i wprowadzić innowacyjne technologie komercyjne w przemyśle obronnym. To kolejny olbrzymi krok w rozwoju Flarisa – czytamy w komunikacie firmy Flaris.

Zjednoczone Emiraty Arabskie inwestują. Odrzutowiec z Dolnego Śląska będzie bojowym dronem

– Połączenie sił z EDGE stanowi kamień milowy dla Flaris i podkreśla nasze wspólne zaangażowanie w doskonałość inżynieryjną i innowacje. Planowane przez nich zmiany, zwłaszcza w zakresie lotów autonomicznych i zaawansowanej technologii silników, doskonale wpisują się w naszą misję polegającą na przesuwaniu granic możliwości osobistych odrzutowców. Nasza połączona wiedza niewątpliwie utoruje drogę do dalszego postępu w przemyśle lotniczym – dodaje Rafał Ładziński, dyrektor generalny Flaris.

Spółka nie zapomina także o swoim pierwszym produkcie.

Flaris LAR 1 ubiega się w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego o certyfikat, który pozwoli na wprowadzenie maszyny na rynek. Prototypy odrzutowej awionetki z powodzeniem przeszły szereg prób w locie. To pierwszy od wielu lat odrzutowiec polskiej produkcji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl