wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Obcokrajowcy wybierają Wrocław – pracują i studiują

W 2018 r. na Dolnym Śląsku pracowało 48 006 obcokrajowców, dzisiaj ubezpieczonych w ZUS jest już 60 624 cudzoziemców. Z opublikowanych w sierpniu br. danych wynika, że liczba obywateli obcych państw, którzy podjęli pracę na terenie województwa bądź rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej wzrosła o 12 618 osób (ok. 27 proc.). Dużą grupę pracujących legalnie we Wrocławiu obcokrajowców stanowią studenci, którzy do Wrocławia trafiają m.in. w ramach projektu Study in Wroclaw.

Reklama

– Tradycyjnie od kilku lat największą grupą są Ukraińcy, którzy na Dolnym Śląsku stanowią około 82 proc. wszystkich płacących składki na ubezpieczenie społeczne cudzoziemców – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Rok temu mieliśmy zarejestrowanych 31 tysięcy pracowników z Ukrainy, dzisiaj jest ich już 49 tysięcy nic, więc dziwnego, że język ukraiński słyszymy w wielu dolnośląskich firmach i nikogo już nie dziwią reklamy w tym języku skierowane właśnie do tej grupy narodowościowej – dodaje rzeczniczka.

Tylko w Warszawie pracuje więcej Ukraińców niż na Dolnym Śląsku

ZUS podaje, że więcej Ukraińców niż na Dolnym Śląsku pracuje jedynie w Warszawie. W całej Polsce składki do ZUS płaci niemal 610 tys. cudzoziemców. Oznacza to, że liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS wzrosła od 2014 roku aż pięciokrotnie. Grupą, której liczebność rośnie najszybciej są Ukraińcy – w ciągu pięciu lat ich liczba wzrosła niemal trzynastokrotnie – z 35,5 tys. na początku 2014 roku do 454,5 obecnie. Białorusinów w ZUS jest zarejestrowanych obecnie pięć razy więcej – z 6,5 tys. do 36 tys. Liczba Mołdawian wzrosła niemal siedmiokrotnie, osiągając liczbę prawie 9 tys.

– Płacenie składek przez cudzoziemców jest korzystne nie tylko dla naszego systemu ubezpieczeń społecznych, ale także dla nich samych. Ich składki zasilają finanse Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale w zamian w razie choroby mogą liczyć na bezpłatne leczenie i zasiłek chorobowy.  Poza tym zbierają kapitał do swojej emerytury – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Z informacji ZUS wynika, że ponad połowa pracowników spoza Polski zarejestrowanych w ubezpieczeniach społecznych jest zatrudniona na umowę o pracę, 20 tysięcy prowadzi własną działalność gospodarczą. Pozostałe osoby są zatrudnione na umowy cywilnoprawne. Najwięcej cudzoziemców zarejestrowanych jest w trzech warszawskich oddziałach ZUS, w oddziale wrocławskim i w dwóch oddziałach ZUS w Poznaniu.

źródło: wroclaw.pl

Serwisy internetowe dla obcokrajowców we Wrocławiu

Dla obcokrajowców we Wrocławiu dostępne są serwisy internetowe przygotowane przez gminę – w językach: angielskim, ukraińskim i niemieckim.

Study in Wroclaw

Dużą grupę pracujących legalnie we Wrocławiu obcokrajowców stanowią studenci. Cudzoziemców studiujących w samym tylko Wrocławiu jest obecnie 6675 osób. Z tej liczby ok. 50% osób pracuje, w tym ok 35% ma stałą pracę. Studenci studiów dziennych pracują średnio 28 godzin tygodniowo, a zaocznych 36 godzin tygodniowo.

Od 1 maja 2015 roku studenci dziennego trybu studiów mogą pracować w Polsce legalnie bez uzyskiwania zezwolenia na pracę, co ułatwia pracodawcom ich zatrudnienie.

– Zdecydowana większość studentów zagranicznych (85%) planuje po studiach podjąć zatrudnienie zgodne z kierunkiem ich obecnych studiów w Polsce, co pozwala sądzić, że pozostaną na lokalnym rynku pracy – mówi Darek Piasecki, dyr. Centrum Promocji i Usług Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej S.A.

źródło: wroclaw.pl

Wrocław dostrzega duży potencjał jaki wiąże się ze studiowaniem obcokrajowców na wrocławskich uczelniach oraz ich aktywnością zawodową w trakcie i po zakończeniu studiów na lokalnym rynku pracy.

– Z tego powodu od 2006 r. prowadzony jest projekt Study in Wroclaw, którego zadaniem jest zachęcenie obcokrajowców do wyboru Wrocławia jako miejsca ich studiów, a następnie pracy i życia – dodaje Darek Piasecki.

W ramach projektu na wybranych wrocławskich publicznych i prywatnych uczelniach osoby z zagranicy mają szansę rozpocząć studia całkowicie bezpłatnie. Dodatkowo, prowadzony jest coroczny bezpłatny punkt konsultacyjny pomagający kandydatom oraz studentom obcokrajowcom m.in. w kwestiach wyboru studiów, legalizacji pobytu, sprawach urzędowych. Dzięki tym działaniom studia we Wrocławiu każdego roku ma szansę rozpocząć kilkuset zagranicznych studentów.

Liczba studentów cudzoziemców w roku akademickim 2018/2019 r.:

  • w woj. dolnośląskim - 6675 osób (4 miejsce w kraju pod względem liczby. Pierwsze trzy to mazowieckie, małopolskie, lubelskie).
  • we Wrocławiu - 6621 osób (w tym na uczelniach publicznych 4142, na uczelniach prywatnych 2479)

Zagraniczni pracownicy we Wrocławiu [PRZEWODNIK]

Coraz więcej zagranicznych specjalistów pracuje we Wrocławiu. Z myślą o nich, ich rodzinach i pracodawcach opracowaliśmy swojego rodzaju poradnik – Zagraniczni pracownicy. W kolejnych artykułach (w wersjach niemieckiej i angielskiej) znalazły się takie tematy jak – relokacja pracowników z zagranicy w praktyce z punktu widzenia pracodawcy, relokacja członków rodziny pracownika z zagranicy, początkowe koszty obcokrajowca związane z przeprowadzką do Wrocławia, rejestracja firmy w Polce przez cudzoziemca oraz mini poradnik ekspata czyli jak odnaleźć się we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl