wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Mobilność pracowników [WYNIKI RAPORTU]

Mobilność pracowników [WYNIKI RAPORTU]

Janusz Krzeszowski,

Materiał archiwalny

W sektorze nowoczesnych usług biznesowych pracuje we Wrocławiu ponad 40 tys. osób. Znamy wyniki badań, w których pytano, jak dojeżdżają do pracy, ile razy muszą się przesiadać oraz czy chętniej korzystają z samochodu czy z tramwaju.

Reklama

Raport na temat mobilności pracowników przygotowała Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz firmy Hays i JLL. Wyniki były przyczynkiem do dużej dyskusji o mobilności, przyszłości i oczekiwaniach pracowników od pracodawców. W badaniu brało udział 5700 osób, pytania były przygotowane w dwóch językach: polskim i angielskim. Podzielono je na 3 części. Co ciekawe wśród ankietowanych pracowników 75 procent nie pochodzi z Wrocławia. Najczęściej zaczęli tutaj studia a później karierę zawodową albo przyjechali bezpośrednio w poszukiwaniu ciekawej pracy.

 – Po analizie ankiet okazało się, że 71 % osób korzysta z komunikacji miejskiej (najczęściej tramwaj, potem autobus) a średni czas dojazdu do miejsca pracy to 33 minuty. Ciągle jednak jeszcze 48 procent pracowników sektora usług biznesowych dojeżdża do pracy autem. W większości są to osoby powyżej 35 roku życia – mówi Karolina Grzyb z Centrum Wspierania Biznesu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.  

Prawie wszyscy ankietowani pracownicy (97%) określiło czas dojazdu do pracy jako co najmniej ważny czynnik wyboru pracodawcy. Przejazdy na trasie dom-praca-dom stanowią aż 40 procent wszystkich przejazdów w mieście.

Zobaczcie pełne wyniki raportu. WYNIKI RAPORTU

Lokalizacja ma znaczenie

- Z badań wynika, że najbardziej dostępnymi miejscami we Wrocławiu jest pl. Jana Pawła II, pl. Dominikański, rejon dworca Wrocław Główny oraz pl. Grunwaldzki. Większość biurowców zlokalizowana jest właśnie w obszarze centralnym miasta i teraz coraz mocniej na zachodzie Wrocławia – mówi Katarzyna Krokosińska z firmy JLL.

Dostępność transportu ma znaczenie przy wyborze lokalizacji biur we Wrocławiu. Ich pracownicy chcieliby dojeżdżać do pracy w takiej komfortowej granicy do 30-35 minut. Co ciekawe wiek tutaj też gra dużą rolę przy wyborze środka transportu.

35 rok życia jest w pewien sposób graniczny. Wtedy często zakładamy rodzinę, zmieniamy miejsce zamieszkania, pojawiają się nowe obowiązki i właśnie w tym wieku samochód pojawia się częściej. Młodsi korzystają z własnego transportu zdecydowanie rzadziej. Wolą mieszkać bliżej centrum, korzystać z tramwajów, rowerów, ostatnio też wypożyczalni aut – opowiada Katarzyna Krokosińska. Z badań wynika, że jest też spora grupa osób, które chętnie łączą środki transportu. Dojeżdżając na obrzeża np. autem i potem podróżujący komunikacją miejską. W tej grupie jednym z mocniej używanych i popularnych parkingów typu park&ride jest ten przy Stadionie Wrocław.

Okazuje się, że mobilność, lokalizacja, ale nie tylko w rozumieniu dojazdu, ale i otoczenia, zieleni, będzie miała duże znaczenie również w biurach przyszłości. Na taki priorytet i rozwój nowych technologii w pracy wskazało aż 72 procent badanych przez firmę Hays, o których opowiadała Anna Król.

Coraz więcej rowerzystów

Pracodawcy podkreślali również duże zainteresowanie dojazdem na rowerach wśród pracowników. Wielu z nich tworzy miejsca dla rowerzystów gdzie mogą zaparkować bezpiecznie swój jednoślad, skorzystać z szatni i łazienki. Niektórzy nawet premiują osoby dojeżdżające do pracy rowerem.

Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biuro Zrównoważonej Mobilności w UM opowiadała o planach miasta na rozwój sieci tramwajowej oraz o kompleksowych badaniach ruchu, które teraz trwają we Wrocławiu.

Czytaj więcej: Trwają kompleksowe badania ruchu 

Czytaj więcej: Program usprawniania komunikacji tramwajowej i autobusowej

Przygotowany raport może być bardzo interesującym materiałem dla przedstawicieli firm. Wskazuje bowiem m.in. maksymalną długość dojazdu do biura, na jaką godzą się pracownicy oraz jak duże znaczenie przy wyborze miejsca pracy dla wrocławian ma dogodna lokalizacja.

 – Biorąc pod uwagę istniejący u nas rynek pracownika, mogą być to potencjalne wskazówki dla przedsiębiorstw działających już w mieście lub takich, które chcą u nas zainwestować – podkreślała na koniec Karolina Grzyb z ARAW. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl