Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami co roku ma inny, określany przez ONZ, temat przewodni. W poprzednich latach były to m.in. kwestie takie jak e-dostępność, włączanie osób z niepełnosprawnościami w zrównoważony społeczny rozwój, społeczeństwo integracyjne czy godna praca dla tych osób.
W 2020 roku, który zdominowała pandemia koronawirusa, jego tematem jest budowa lepszego świata, przyjaznego osobom z niepełnosprawnościami, opierającego się o dostępność i zrównoważony rozwój w postpandemicznej rzeczywistości.
Wrocław i przedsiębiorczość bez barier
We Wrocławiu nad dostępnością szeroko rozumianej przestrzeni miejskiej dla osób z niepełnosprawnościami czuwa Biuro Wrocław Bez Barier. Dba ono nie tylko o dostępność architektoniczną w mieście, ale też angażuje się w proces aktywizacji tych osób.
We współpracy z Biurem, Wrocławski Park Technologiczny pracuje nad utworzeniem Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości, który będzie działał na rzecz promowania biznesu bez barier. Inicjatorem jego utworzenia był śp. Bartłomiej Skrzyński, dyrektor Biura Wrocław Bez Barier, rzecznik prezydenta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych.
– W ramach naszego projektu, który realizujemy nie tylko z Biurem Wrocław Bez Barier, ale też ponad 30 różnego typu organizacjami społecznymi, publicznymi, firmami i uczelniami wyższymi, chcemy pokazać, że niepełnosprawność nie jest barierą dla przedsiębiorczości. Będziemy promować podejmowanie aktywności zawodowej i zakładanie firm przez osoby z niepełnosprawnościami, ale też pokazywać korzyści z ich zatrudniania. Tworzymy miejsce dostępne dla osób z niepełnosprawnościami pod kątem architektonicznym, które będzie centrum informacji oraz punktem, wokół którego może zgromadzić się społeczność działająca na rzecz przedsiębiorczości bez barier – mówi Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.
Integracyjny inkubator w WPT
W ramach inkubatora na terenie kampusu WPT, w budynku przy ul. Fabrycznej, dla przedsiębiorców i osób z niepełnosprawnościami, które chcą podjąć aktywność zawodową, będzie dostępna przestrzeń dostosowana pod kątem architektonicznym.
Będzie tam działać Centrum Informacyjne, dzięki któremu w jednym miejscu będzie można uzyskać know-how i eksperckie wsparcie w zakresie podejmowania pracy czy zakładania firmy przez osoby z niepełnosprawnościami oraz ich zatrudniania. Organizowane będą również różnego typu warsztaty i szkolenia.
Inkubator będzie też dawał możliwość nawiązywania nowych kontaktów oraz korzystania z pomocy doradców zawodowych, trenerów pracy czy psychologów.
Otwarcie Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości zaplanowane jest na I kwartał 2021 roku.
jr/WPT