wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Lokalne Biuro Rewitalizacji powstaje na Przedmieściu Oławskim
Przedmieście Oławskie Tomasz Walków
Przedmieście Oławskie

Na Przedmieściu Oławskim, przy ul. Hercena 13 powstaje Lokalne Biuro Rewitalizacji. To będzie miejsce pracy, spotkań, doradztwa, dyskusji i wymiany doświadczeń. W swobodnej atmosferze będzie można podyskutować o przyszłości Przedmieścia Oławskiego, a ponadto poznać plany rewitalizacji, zgłosić pomysł lub problem, skorzystać z bezpłatnego doradztwa i poznać sąsiadów. Od 16 do 19 listopada zorganizowane będą dni otwarte. Od 21 listopada, biuro rozpocznie działalność.

Reklama

O pracy Lokalnego Biura Rewitalizacji mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes Zarządu Wrocławska Rewitalizacja Sp. z o.o.

Dlaczego na Przedmieściu Oławskim powstaje Lokalne Biuro Rewitalizacji?

Grażyna Adamczyk-Arns: – Proces rewitalizacji na Przedmieściu Oławskim rozpoczął się jakiś czas temu – od badań, analiz, konsultacji. Teraz proces ten nabiera tempa. 21 kwietnia 2016 r. Rada Miejska uchwaliła Lokalny Program Rewitalizacji, który umożliwia starania o zewnętrzne środki finansowe dla projektów rewitalizacji. Obecnie przygotowujemy wnioski aplikacyjne dla szeregu projektów na Przedmieściu Oławskim. W przypadku pozyskania dotacji, do połowy 2019 roku będą zrealizowane: zagospodarowanie nabrzeży Oławy, modernizacja oficyn i dostosowanie ich do funkcjonowania jako lokalne centra aktywności dla mieszkańców, remonty i zagospodarowanie podwórek, remonty lokali w parterach z przeznaczeniem pod działalność gospodarczą, społeczną i kulturalną, remonty szkół. Otwierając Lokalne Biuro Rewitalizacji chcemy być bliżej wydarzeń na Przedmieściu Oławskim. Biuro jest dla mieszkańców i wszystkich, którzy chcą włączyć się do działań na rzecz osiedla – a więc też instytucji, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, artystów, studentów, seniorów, dzieci ….

Czym się będzie zajmować Lokalne Biuro Rewitalizacji?

– To będzie miejsce pracy, spotkań, doradztwa, dyskusji i wymiany doświadczeń. W swobodnej atmosferze będzie można podyskutować o przyszłości Przedmieścia Oławskiego, a ponadto poznać plany rewitalizacji, zgłosić pomysł lub problem, poznać możliwości włączenia się w działania na rzecz poprawy otoczenia mieszkaniowego, skorzystać z bezpłatnego doradztwa, poznać sąsiadów.

Kto i z jakimi sprawami może tam przyjść? Dotyczy to tylko mieszkańców Przedmieścia Oławskiego?

– Do biura mogą przyjść wszyscy, którzy chcą włączyć się do działań na rzecz osiedla – a więc nie tylko mieszkańcy, ale też instytucje, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe. Można przyjść z problemem, pomysłem, pytaniem lub propozycją. Na pewno nie wszystkie sprawy będziemy potrafili rozwiązać, ale postaramy się wesprzeć i przekierować na właściwe tory.

Co będzie dalej ze sprawami, które zgłoszą mieszkańcy?

– Przede wszystkim chcemy informować, edukować, doradzać i tworzyć sieci współpracy. Będziemy słuchać, w jakich dziedzinach potrzebne jest doradztwo i informacja i odpowiednio reagować, np. w zakresie remontów, pozyskiwania funduszy na akcje sąsiedzkie, organizowania wspólnych wydarzeń itd. W zależności od zgłaszanych problemów będziemy wspólnie z mieszkańcami szukać rozwiązań i możliwości konkretnego wsparcia (nie zawsze wsparcie finansowe jest konieczne, często chodzi o pokonanie barier formalnych czy pozyskanie wiedzy). Czasami będzie to życzliwa sąsiadka, która przyniesie zakupy, a czasami doradztwo w zakresie zarządzania budżetem domowym. Zdajemy sobie sprawę, że problemów i tematów będzie mnóstwo i że trudno jest dzisiaj przewidzieć ich rodzaj.

Jakie już są efekty rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego i co z tego mają, i będą mieć w przyszłości, mieszkańcy?

– Na pewno wizerunek Przedmieścia Oławskiego powoli zmienia się w świadomości mieszkańców Wrocławia. Nagle jest wielkie zainteresowanie tą dzielnicą. Przyjeżdżają artyści i architekci, co chwilę odbywają się warsztaty studenckie, seminaria, debaty. Widać też zainteresowanie inwestorów, a młodzi ludzie kupują tu mieszkania i wiążą z tym osiedlem swoją przyszłość. To oznacza, że zaufali planom rewitalizacji, że wierzą w pozytywne zmiany, jakie tu nastąpią i chcą inwestować tu swoje siły i finanse. W najbliższych latach wiele się zmieni – nabrzeża, lokale usługowe, miejsca spotkań i zajęć dla mieszkańców, podwórka. Wszystkie te projekty będą impulsem do dalszych inwestycji – przyciągną kolejne inicjatywy, pozwolą mieszkańcom uwierzyć, że zaangażowanie na rzecz własnego miejsca zamieszkania ma sens.

Lokalne Biuro Rewitalizacji przy ul. Hercena 13

Od 21 listopada 2016 r., biuro czynne będzie w poniedziałki, wtorki i w piątki w godz. 12.00-16.00, w środy w godz. 8.00-12.00, a w czwartki w godz. 14.00-18.00.

Kontakt

  • Biuro główne: Kuźnicza 56, 50-138 Wrocław; tel.: 71 342 20 59
  • Biuro lokalne: Hercena 13, 50-543 Wrocław; tel.: 71 366 17 31

16-19 listopada 2016 r. w Lokalnym Biurze Rewitalizacji przy ul. Hercena 13 odbędą się dni otwarte.

Rewitalizacja na Przedmieściu Oławskim – dni otwarte 16-19 listopada 2016 r.

Rewitalizacja na Przedmieściu Oławskim – dni otwarte 16-19 listopada 2016 r.

Termin od 16 listopada 2016 12:00 do 19 listopada 2016 18:00

Miejsce Lokalne Biuro Rewitalizacji

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl