Obecnie, aby otrzymać dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, wystarczy udokumentować wydatki kwalifikowalne niezbędne do otrzymania dotacji w wysokości 50 tys. zł, a nie jak to było do tej pory - 100 tys. Udogodnienia zostały wypracowane przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą (DIP) oraz partnerów społecznych, m.in. związek Dolnośląskich Pracodawców. Eksperci organizacji biznesowych wskazywali na wyraźne bariery w finansowaniu rozwoju firm MŚP, które stosunkowo krótko działają na regionalnym rynku.
Oprócz obniżenia minimalnego poziomu wydatków kwalifikowalnych, organizacje zarekomendowały także podniesienie maksymalnej wielkości dofinansowania do z 45 do 60 proc. Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca zgodziła się także wprowadzić ograniczenie dotyczące maksymalnego poziomu wydatków kwalifikowalnych do 250 tys. zł. Zmiany te pozwolą większej liczbie innowacyjnych przedsiębiorców skorzystać z dofinansowania RPO.
– Jako DIP jesteśmy nastawieni na dialog i współpracę z dolnośląskim biznesem – mówi Renata Granowska, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. - Zależy nam na tworzeniu odpowiednich i przyjaznych warunków dla przedsiębiorców z sektora MŚP, również tych początkujących.
– Cieszę się, że nasze propozycje zmian zostały dobrze odebrane – twierdzi Marcin Kowalski, wiceprezes zarządu Dolnośląskich Pracodawców. - To wyraźny sygnał, że jest wola i chęć współpracy między DIP a środowiskiem partnerów społecznych.