wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Estonia jest we Wrocławiu – powstał konsulat honorowy
Otwarcie Konsulatu Honorowego Estonii Jarek Ratajczak
Otwarcie Konsulatu Honorowego Estonii

W środę, 27 listopada 2019 r. rozpoczął we Wrocławiu oficjalną działalność Konsulat Honorowy Republiki Estońskiej. Konsulem został wrocławski biznesmen Waldemar Siemiński. Zapowiada, że będzie stawiał na współpracę gospodarczą i kulturalną.

Reklama

Uroczystości otwarcia Konsulatu Honorowego Estonii zorganizowano we wrocławskim Ratuszu. Wśród gości byli estońscy dyplomaci, przedstawiciele władz samorządowych Wrocławia i regionu oraz reprezentanci wrocławskiego korpusu konsularnego. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk nie krył zadowolenia z faktu, że we Wrocławiu powstał kolejny konsulat honorowy.

– O współpracy będziemy rozmawiać, jest duża ochota i wiele pozytywnej energii. To, co łączy Wrocław i Estonię to nowe technologie i rozwój smart city. W tym zakresie możemy wzajemnie się uczyć i wymieniać wiedzą, i na to liczę – podkreślił Jacek Sutryk.

– Cieszymy się, że to już trzeci kraj bałtycki, reprezentowany we Wrocławiu. Liczymy na promocję kultury i kontaktów biznesowych  – dodaje Ewa Gołąb-Nowakowska, dyr. Biura Współpracy z Zagranicą UM Wrocławia.

Waldemar Siemiński, Konsul Honorowy Estonii podkreśla, że z racji swoich związków z biznesem, będzie stawiał na współpracę gospodarczą.

– Estonia to europejski lider w zakresie cybertechniki. Postawili na informatykę i rozwój usług cyfrowych, np. od lat mają już elektroniczne dowody osobiste, a większość spraw urzędowych załatwia się przez internet, nie wychodząc z domu. Wrocławska branża IT ma aspiracje i osiągnięcia, więc warto to połączyć i robić interesy – mówi Waldemar Siemiński i przypomina, że ostatnio polski rząd docenił ich sukcesy gospodarcze i chce wzorować się na estońskich rozwiązaniach, wprowadzając tzw. estoński CIT dla przedsiębiorców.

Waldemar Siemiński, Konsul Honorowy Estonii we Wrocławiu

Waldemar Siemiński to prezes zarządu Wrocławskiej Izby Gospodarczej, założyciel firm: ochroniarskiej ASCO i deweloperskiej Wro-Office, był właścicielem klubu koszykarskiego Śląska Wrocław, jest także kapitanem jachtowym i właśnie od żeglarstwa rozpoczął się jego związek z Estonią.

– Estonię poznałem latem ubiegłego roku, zanim jeszcze padła propozycja zostania konsulem tego kraju. Wynajęliśmy z kolegami jacht i popłynęliśmy zwiedzić estońskie wyspy. Kraj mnie oczarował, szczególnie jego nienaruszona natura. Mają uregulowane akweny i komfortowe mariny – zaznacza konsul i dodaje, że w planach ma kolejny rejs i napisanie przewodnika żeglarskiego po estońskich wyspach.

Waldemara Siemińskiego zaskoczył fakt, że w Tallinie pamiętają o internowaniu polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł” we wrześniu 1939 r. – Jest tam, przy głównym trakcie Starego Miasta, tablica pamiątkowa. Estończycy mówią, że dla nich od tego wydarzenia rozpoczął się estoński ruch oporu – dodaje konsul.

Europejski lider cybertechniki

Z okazji otwarcia konsulatu Ambasada Republiki Estońskiej w Warszawie, Konsul Honorowy Estonii we Wrocławiu i Enterprise Estonia zorganizowali seminarium biznesowe „Estonia - innowacyjna platforma dla międzynarodowego biznesu”.

Estonia - innowacyjna platforma dla międzynarodowego biznesu

Estonia - innowacyjna platforma dla międzynarodowego biznesu

Spotkania
Termin 27 listopada 2019 17:00

Miejsce ASCO Business Center

Zobacz

W planach wrocławskiego konsulatu jest także współpraca kulturalna. Na tej liście są m.in. koncerty i wystawy, organizowane we współpracy z miejskimi placówkami.

Tatiana Jakovleva otrzymała estoński paszport dla swojego dziecka od konsula honorowego Waldemara Siemińskiego, źródło: Konsulat Honorowy Estonii

Estonia w Breslau

Konsul podkreśla związki historyczne przedwojennego Wrocławia z Estonią, uważa, że jego placówka będzie ich kontynuatorem. Pierwszy konsulat Estonii w mieście powstał w 1928 r. Placówka przy ul. Kiełbaśniczej była zawodowa i miała duże uprawnienia, m.in. reprezentowała w Breslau kraje skandynawskie i zajmowała się współpracą z grupą importerów drewna syberyjskiego do Europy.

– Po 80 latach w jakiś sposób będę kontynuatorem tego, co dyplomaci estońscy robili w naszym mieście – dodaje Siemiński.

Siedziba konsulatu

Konsulat Honorowy Estonii we Wrocławiu, fot. Jarek Ratajczak

Konsulat Honorowy Republiki Estonii we Wrocławiu znajduje się w biurowcu ASCO przy ul. Piłsudskiego 13. Placówka działa już od miesiąca i ma na koncie pierwsze załatwione sprawy konsularne, m.in. nadawanie obywatelstwa, czy wydawanie estońskich paszportów. Wrocławski konsulat obejmie Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Szacuje się, że obecnie na Dolnym Śląsku mieszka i pracuje ok. 100 Estończyków.

Estonia należy do grona nielicznych krajów z dodatnim wskaźnikiem migracyjnym, tzn. więcej Estończyków wraca do swojego kraju, niż z niego emigruje. Kraj ten ma  w Polsce ambasadę i konsulaty honorowe w Szczecinie, Krakowie, Gdańsku i Białymstoku.

Konsulaty we Wrocławiu

Zobacz konsulaty we Wrocławiu. Tylko Konsulat Generalny Niemiec (największy na świecie) i Węgier pełnią funkcję oficjalnego przedstawicielstwa dyplomatycznego, pozostałe są konsulatami honorowymi takich państw, jak m.in.: Francja, Austria, Chile, Meksyk, Słowacja, Ukraina i Czechy. Wrocław ma najwięcej konsulatów honorowych w Polsce.

Czytaj także: 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl