Na trzecim piętrze w kamienicy Rynek 5 (znana jako kamienica „Dwór Polski”), 27 września br. oficjalnie rozpocznie działalność Konsulat Honorowy Gruzji we Wrocławiu. To pierwsza tego rodzaju placówka, reprezentująca Gruzinów w Polsce.
Konsulem Honorowym został w czerwcu br. znany wrocławski przedsiębiorca Wojciech Wróbel.
W oficjalnym otwarciu Konsulatu Honorowego Gruzji wzięli udział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski
Uroczyste otwarcie
W uroczystości otwarcia - na zaproszenie Jego Ekscelencji Ambasadora Iliego Darchiashviliego oraz Konsula Honorowego Gruzji Wojciecha Wróbla - uczestniczyli:
- Przewodniczący Rady Najwyższej Autonomiczne Republiki Adżarii David Gabaidze
- Zastępca Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Paweł Stasikowski
- Szef Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna
- Poseł na Sejm Michał Jaros
- Marszałek Województwa Cezary Przybylski
- Wicemarszałek Województwa Marcin Krzyżanowski
- Prezydent Miasta Jacek Sutryk
- Wiceprezydent Miasta Sebastian Lorenc
- Przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Jaroch
- Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Charłampowicz
- Konsulowie Honorowi i przedstawiciele kultury, nauki i biznesu.
Galę uświetniła swoim występem aktorka Teatru Muzycznego Capitol Justyna Szafran, a całość przyjęcia prowadził znakomity aktor Michał Żebrowski.
Wrocław jest pierwszy
Wrocław jest pierwszym polskim miastem, w którym powstał konsulat Gruzji. „Idea jest taka, by to miejsce połączyło wszystkie inicjatywy gruzińskie w regionie. Stało się miejscem cyklicznych spotkań, centrum konsularnym, w którym Gruzini będą mogli porozmawiać o swoich potrzebach, a także nawiązywać relacje między sobą. Skupiamy się na popularyzowaniu gruzińskiej kultury i na promocji Gruzji jako miejsca do prowadzenia inwestycji" – mówi Wojciech Wróbel.
Konsulat zamierza powołać Fundację Sakartwelo. Dlaczego Sakartwelo? Bo tak Gruzini nazywają swój kraj.
– Konsulat od sierpnia, ze względu na wakacje, działał w organicznym zakresie. Po uroczystym otwarciu, 27 września, ruszamy w pełnym wymiarze. Pierwsze konsularne interwencje mam już za sobą, m.in. udało się pomóc Gruzinowi, który na wrocławskim lotnisku miał problem z dokumentami – mówi Wojciech Wróbel, Konsul Honorowy Gruzji we Wrocławiu.
dostępny przez Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk Piątek, 27 września 2019
Wśród planów konsul wymienia powstanie we Wrocławiu ronda imienia oficerów gruzińskich, którzy służyli w wojsku polskim, zorganizowanie Domu Gruzińskiego i starania o bezpośrednie połączenie lotnicze Wrocław-Batumi.
Wrocław i Batumi
Relacje Wrocławia z Gruzją wzmocniła podpisana 17 lipca br. umowa partnerska z Batumi. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Miejska Wrocławia na lipcowej sesji. Partnerstwo Wrocławia i Batumi będzie rozszerzeniem i rozbudową współpracy, która od 2016 r. wiąże regiony Adżarii i Dolnego Śląska.
Czytaj także: Batumi miastem partnerskim Wrocławia
17 września br., w ratuszu, herb Batumi znalazł się wśród miast partnerskich Wrocławia.
Konsulat dla Gruzinów i wrocławian
Konsulat Honorowy oferuje pomoc i wsparcie obywatelom Gruzji mieszkającym na Dolnym Śląsku (szacuje się, że obecnie we Wrocławiu jest to ok. 1000 osób, na Dolnym Śląsku ok. 10 tys.). Placówka udziela także informacji Polakom, zainteresowanym wyjazdem do Gruzji. Konsulat współpracuje z Polsko-Gruzińską Izbą Przemysłowo-Handlową, więc na wsparcie mogą też liczyć przedsiębiorcy zainteresowani kontaktami handlowymi.
Od lewej strony: Wojciech Wróbel, Konsul Honorowy Gruzji we Wrocławiu i Teimuraz Purtseladze, Konsul Ambasady Gruzji w Warszawie, źródło: KHG
– Zależy mi na budowaniu wzajemnych relacji. Stawiam na współpracę gospodarczą, turystyczną i kulturalną – zaznacza Wojciech Wróbel.
Konsulat otwarty jest w godz. 11.00-14.00, od poniedziałku do czwartku, tel. 71-725-58-85. Wszystkie sprawy, wymagające pomocy ze strony Konsula Honorowego Gruzji, można zgłaszać e-mailowo: [email protected].
Od października będzie dostępna strona internetowa konsulatu z formularzem zgłoszeniowym.
Konsulaty we Wrocławiu
We Wrocławiu działają 23 konsulaty. Tylko Konsulat Generalny Niemiec (największy na świecie) i Węgier pełnią funkcję oficjalnego przedstawicielstwa dyplomatycznego, pozostałe są konsulatami honorowymi takich państwa, jak m.in.: Francja, Austria, Chile, Meksyk, Słowacja, Ukraina i Czechy. Wrocław ma najwięcej konsulatów honorowych w Polsce.