wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Nauka
  4. Edukacja Przedsiębiorczości
  5. Nasze projekty
  6. Kongres Naukowy Dzieci i Młodzieży
Kongres Naukowy Dzieci i Młodzieży

Ooo..., czegoś takiego nie ma nigdzie indziej! – znani naukowcy dzielą się wiedzą z uczniami.

Reklama

Kongres Naukowy Dzieci i Młodzieży jest niezwykłą ideą, której celem jest stymulowanie ciekawości poznawczej uczniów, stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości bezpośredniego kontaktu z nauką na najwyższym światowym poziomie, a także popularyzacja metod naukowego prowadzenia badań i doświadczeń.

Kongres odbywa się co 2 lata. Na jeden listopadowy dzień Centrum Kongresowe przy Hali Stulecia zostaje oddane we władanie dzieci, młodzieży i nauki. Odbywają się wówczas wykłady, warsztaty, a także prezentacje uczniowskich projektów badawczych nagrodzonych w konkursie, ogłaszanym zwykle z początkiem roku. Więcej o Kongresie – tutaj.

W 2015 roku do regulaminu konkursu na uczniowski projekt badawczy po raz pierwszy wprowadzono zapisy dotyczące ekonomii i przedsiębiorczości. Ich celem było uświadomienie uczestnikom, że realizacja każdego projektu, w tym także badawczego, jest ściśle związana z aspektami ekonomicznymi. Wszystkim działaniom – od zamówienia odczynnika chemicznego po określenie progu opłacalności doświadczenia – towarzyszą liczby i cyfry, od których zależy powodzenie przedsięwzięcia. Nie wolno zapominać, że celem pracy naukowca jest prowadzenie badań na rzecz i dla dobra człowieka. Wyniki badań muszą stanowić rozwiązanie konkretnego problemu, bo tylko wtedy będzie na nie zapotrzebowanie. Aby wyniki te mogły być powszechnie dostępne, projekt badawczy musi być właściwie wyceniony.

Podczas pracy badawczej liczy się też przedsiębiorczość. To umiejętność logicznego myślenia, kojarzenia faktów, wyciągania wniosków, poprawnego diagnozowania problemu do rozwiązania, ocena ryzyka, ciągłe poszukiwanie twórczych ulepszeń. Dlatego też w ostatniej edycji konkursu uczniowskie zespoły badawcze zostały zobligowane do zastanowienia się nad aspektami ekonomicznymi i przedsiębiorczymi swoich projektów i do przedstawienia refleksji w formie pisemnej. Element ten był punktowany przez komisję konkursową w ocenie projektów.

8 zespołów – laureatów konkursu wzięło udział w warsztatach z efektywnej komunikacji. Uczniowie pod okiem trenerów definiowali najistotniejsze elementy komunikacyjne swoich projektów i budowali wokół nich interesujący przekaz.

Dla pozostałych uczestników Kongresu przygotowano 6 godzin warsztatów pt. „Jak zostać przedsiębiorczym wynalazcą?”. Wzięło w nich udział 96 uczestników (uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych wraz z opiekunami). Uczniowie pracowali metodą Design Thinking, służącą prawidłowemu definiowaniu potrzeb rynkowych i tworzeniu nowego produktu lub usługi.

Nauczycieli inspirował do działania jeden z najbardziej znanych mówców inspiracyjnych, psycholog Jacek Walkiewicz, który wygłosił wykład „Pełna moc możliwości”. Tajniki finansów odsłoniła przed nimi dr Dominika Fijałkowska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu podczas warsztatów z ekonomii i przedsiębiorczości.

Kolejny Kongres Naukowy Dzieci i Młodzieży odbędzie się w 2017 roku. Zapraszamy!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl