Problem w tym, że nie zawsze wiemy, że działkę pod zabudowę jednorodzinną, wielorodzinną czy mieszkanie można kupić bezpośrednio od gminy. Warto sprawdzić, bo może być taniej niż od dewelopera!
Jak kupić od miasta działkę budowlaną lub mieszkanie?
Najpierw trzeba znaleźć nieruchomość. Najprościej i najszybciej można to zrobić zaglądając na internetowe strony Giełdy Nieruchomości, prowadzonej przez Wydział Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Są tam wyłącznie nieruchomości będące własnością gminy, które prezydent Wrocławia zaakceptował do obrotu cywilnoprawnego. Możemy wybierać spośród nieruchomości (niezabudowanych i zabudowanych) o różnym przeznaczeniu (jednorodzinnym, wielorodzinnym, usługowym i inne) oraz lokali (mieszkalnych i użytkowych).
Prezentowane oferty nieruchomości we Wrocławiu są na różnym etapie przygotowania: nieruchomości w trakcie przygotowywania (procedura trwa od pół roku i więcej), nieruchomości z ceną (wywieszony wykaz, przetarg może się odbyć w ciągu kilku miesięcy), nieruchomości z ceną i datą przetargu. Oferty oprócz opisu i zdjęć, zawierają także m.in. mapę, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp), mapę z uzbrojeniem i lokalizację na mapie Wrocławia. Można też mailowo lub telefonicznie dopytać o szczegóły konkretnej nieruchomości.
Na internetowych stronach miejskiej giełdy są też nieruchomości przeznaczone pod działalność usługową, magazynową czy produkcyjną oraz lokale mieszkalne i usługowe. W ofercie miasta są też nieruchomości we Wrocławiu przeznaczone pod hotele, handel, apartamenty, galerie i in.
Sprzedaż mieszkań we Wrocławiu
Gmina sprzedaje także lokale mieszkalne, często o dużej powierzchni, nawet dwustumetrowej. Po wojnie były one dzielone i mieszkało w nich kilka rodzin. Teraz przywracany jest im „przedwojenna struktura i metraż”. Są to często lokale w kamienicach, atrakcyjnie położonych w historycznym centrum miasta. W ofercie miasta jest też wiele lokali użytkowych.
Wykup mieszkań komunalnych
W drodze licytacji sprzedawane są wyłącznie wolne lokale komunalne we Wrocławiu. W przypadku mieszkań komunalnych z lokatorami, pierwszeństwo w ich nabyciu mają najemcy. Sprzedaż mieszkań komunalnych na rzecz najemcy odbywa się w drodze bezprzetargowej, z 90 proc. bonifikatą. Można też wykupić mieszkanie taniej, gdy w wyniku sprzedaży gmina przestaje być właścicielem lokali mieszkalnych w całym budynku. Przykład: w budynku jest 10 lokali, 7 z nich jest wykupionych, jeśli 3 pozostałe zostaną wykupione w jednym czasie, to gmina sprzeda najemcom każde z nich za… 2 procent wartości.
Uwaga: Zgodnie z przyjętą w listopadzie 2019 r. uchwałą w sprawie „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Wrocław na lata 2020 – 2025”, mieszkańcy będą mogli skorzystać z bonifikaty tylko do końca 2021 r.