www.wroclaw.pl

  Zaprojektowali bazę na Marsie i zostali wyróżnieni w konkursie First Colony on Mars

  Projekt bazy marsjańskiej o nazwie Dome, stworzony przez wrocławską grupę Innspace, zakwalifikowany został na listę najlepszych projektów zgłoszonych na konkurs First Colony on Mars, organizowany w ramach Kuala Lumpur Architecture Festival przez Malezyjski Instytut Architektów.

  Zespół Innspace: Beata Suścicka, Magdalena Kubajewska, Justyna Pelc i Piotr Torchała Fot. źródło: Innspace
  Zespół Innspace: Beata Suścicka, Magdalena Kubajewska, Justyna Pelc i Piotr Torchała

  – Cieszymy się, że jury doceniło nasz projekt. Konkurencja była ogromna, nadesłano 125 prac z całego świata, więc tym bardziej jesteśmy dumni z wyniku – mówi Beata Suścicka, członek zespołu Innspace.

  Innspace to grupa studentów Politechniki Wrocławskiej w składzie: Łukasz Sokołowski, Beata Suścicka, Justyna Pelc, Magdalena Łabowska i Piotr Torchała. O sobie mówią krótko: – Życie bez pasji byłoby nudne. Nasza jest nie z tego świata! Zaczęło się kilka lat temu i od tego czasu kosmiczne działania zajmują nasz wolny czas. I nie żałujemy!

  Baza marsjańska Dome

  W konkursie First Colony on Mars wrocławski Innspace zaproponował ideę bazy marsjańskiej wykorzystującej materiały z pamięcią kształtu.

  Projekt bazy marsjańskiej o nazwie Dome, źródło: Innspace

  Autorzy podkreślają, że ich koncepcja wykorzystuje znaczną dzienną amplitudę temperatur na Marsie, która sięga kilkudziesięciu stopni. Pod wpływem zmian temperatury w ciągu doby części kopuły w kształcie płatków odginają się w stronę środka bazy, dając dostęp do światła naturalnego i jednocześnie tworząc kopułę, która pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń chronioną przed promieniowaniem. W nocy zaś płatki wracają na swoje miejsce i stają się dodatkową warstwą izolującą wnętrze bazy przed niskimi temperaturami w nocy.

  – Wykorzystanie materiałów z pamięcią kształtu pozwoliłaby przekuć znaczne dobowe różnice temperatur, jakie panują na Marsie, w zaletę. Technologia ta rozwija się tak szybko, że w przyszłości materiały tego typu mogłyby właśnie sprawdzić się na Czerwonej Planecie – mówi Justyna Pelc, członek zespołu.

  Po wewnętrznej stronie płatków znajdują się elastyczne panele słoneczne, dostarczające energię, a sam ruch płatków powoduje samoczynne oczyszczanie się paneli z marsjańskiego pyłu.

  Zamieszkać na Marsie

  Jeden budynek może pomieścić 50 osób. Znajduje się tam część mieszkalna – pokoje oraz infrastruktura sanitarna, oraz część badawcza, w której znajduje się szklarnia, laboratoria czy centrum kontroli.

  Projekt bazy marsjańskiej o nazwie Dome, źródło: Innspace

  Pomysłodawcy dodają, że tworzona przez płatki kopuła ochrania strefę badań geologicznych przed warunkami zewnętrznymi, zwłaszcza promieniowaniem. Pozwala to astronautom korzystać z lżejszych skafandrów i dłużej przebywać poza wnętrzem bazy, niż byłoby to możliwe bez takiej ochrony. Budynki zaprojektowane są w taki sposób, aby dalszy rozwój bazy odbywał się przez powielanie modułu bazowego.

  Najwyższa nagroda w Paryżu

  W czerwcu br. opracowany przez studentów PWr model kabiny samolotu do lotów suborbitalnych został najwyżej oceniony w międzynarodowym konkursie organizowanym przez francuski Astronaute Club Européen. W finale oceniano 14 akademickich projektów z całej Europy.

  Innspace są także finalistami Mars Colony Prize z projektem samowystarczalnej kolonii marsjańskiej dla 1000 osób.

  Konferencje, na które szykuje się Innspace: