wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 8°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
XIV edycja konkursu "Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza"
XIV edycja konkursu "Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza"

Browar Stu Mostów Sp. z o.o., Dolnośląska Fabryka Maszyn Elektrycznych Sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA, Korbank SA, Pneumat System Sp. z o.o., a także Radosław Ratajszczak, Prezes Zarządu ZOO Wrocław Sp. z o.o. to wrocławscy laureaci tegorocznej edycji konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”.

Reklama

Konkurs „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” promuje i nagradza najważniejsze osiągnięcia gospodarcze regionu, docenia innowacyjność i zaangażowanie inwestycyjne, a także działania na rzecz lokalnej społeczności. W poniedziałek, 24 października 2017 r. podczas uroczystej gali w Narodowym Forum Muzyki, laureatom XIV edycji tego konkursu wręczono specjalne statuetki. Aż sześć z nich trafiło do Wrocławia.

W tym roku Dolnośląskie Gryfy przyznano w ośmiu kategoriach: „Innowacyjny pomysł na biznes lub rozwój dla mikro i małych przedsiębiorstw”, „Innowacyjny pomysł na biznes lub rozwój dla średnich i dużych przedsiębiorstw”, „Ambasador Dolnego Śląska”, „ Pionier Wieku Cyfrowego”, „Społeczna odpowiedzialność firmy”, „Nagroda dla samorządów w tworzeniu własnej, lokalnej marki”, „Sukcesja z sukcesem” oraz „Dolnośląski Produkt Roku”.

Wrocław górą!

W finale tegorocznej edycji konkursu znalazły się dwadzieścia cztery firmy i samorządy z całego regionu. Najwięcej Dolnośląskich Gryfów przypadło przedsiębiorstwom działającym w stolicy Dolnego Śląska. Najbardziej innowacyjną małą firmą został Browar Stu Mostów Sp. z o.o., najlepszą dużą firmą - Dolnośląska Fabryka Maszyn Elektrycznych Sp. z o.o., natomiast Pionierem Wieku Cyfrowego - Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA. Z kolei za Dolnośląski Produkt Roku nagrodzono Korbank SA, a za sukcesję z sukcesem Gryfem uhonorowano Pneumat System Sp. z o.o.

Podczas tegorocznej edycji przyznano również Specjalnego Gryfa i tytuł Osobowości Dolnego Śląska. Otrzymał ją Radosław Ratajszczak, Prezes Zarządu ZOO Wrocław Sp. z o.o., którego doceniono za ogromny wkład w rozwój wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

Nagroda, która rośnie w siłę

W tym roku do konkursu zgłosiło się 160 firm i instytucji. Największą liczbę wniosków organizatorzy odnotowali w kategorii mikro i małych przedsiębiorstw – ponad 50 zgłoszeń. Nominowanych wyłoniła niezależna kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele najważniejszych instytucji i firm regionu oraz wybitne osobistości życia gospodarczego i politycznego.

– Nasz Gryf rozwija się ilościowo, bo z roku na rok rośnie liczba zgłaszających się do konkursu firm i samorządów, ale również staje się coraz bardziej nowoczesny, czyli rozwija się również jakościowo – uważa prof. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, przewodniczący kapituły konkursu . 

– Rośnie również nasza kapituła, bo przybyło nam pięciu nowych członków. Co rusz pojawiają się też kolejne kategorie. Oddają one w znakomitym stopniu rozwój współczesnej gospodarki i wyzwania, na które ma ona odpowiadać. Nagradzamy przedsiębiorstwa we wszystkich najważniejszych obszarach ich działalności. Widać więc, że Dolnośląski Gryf rośnie w siłę i rozwija się znakomicie.

Kandydatów do nagrody zgłaszają członkowie Zachodniej Izby Gospodarczej, zarządy oddziałów terenowych ZIG, członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź, zarządy stowarzyszeń, związków, klubów i innych organizacji skupiających przedsiębiorców Dolnego Śląska, a także organy samorządu terytorialnego oraz sami kandydaci.

Nowa rzeczywistość biznesowa

- Do niedawna przedsiębiorstwa konkurowały ze sobą przede wszystkim niskim kosztem pracy, czy też niewysoką ceną, jednak ten etap już się skończył – mówi Grzegorz Dzik, Przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej – Pracodawcy i Przedsiębiorcy . 

– Dzisiaj jesteśmy już w całkiem innej rzeczywistości. Teraz liczy się produkt, dygitalizacja procesów, nowe technologie, aplikacje. Niezwykle szybko zmienia się również rynek pracy. Jeszcze dwa lata temu to pracownicy starali się o swoje stanowiska, dziś to pracodawcy zabiegają o pracowników. To jest już zupełnie nowy świat. Dzięki temu wyzwala się to, co w Polakach jest najwspanialsze – przedsiębiorczość i innowacyjność. Przed nami są dobre lata. Jednak do tego konieczna jest współpraca trzech platform - biznesowej, naukowej i samorządowej. Potrzebna jest również współpraca pomiędzy biznesami. 

Od 2004 r.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2004 roku. Od tamtej pory wyróżnienie to stało się jedną z najbardziej prestiżowych nagród z dziedziny gospodarki i biznesu w regionie. Od pierwszej edycji w szranki konkursu stanęło blisko 1400 dolnośląskich firm i samorządów, które poddały się wnikliwej ocenie kapituły konkursu. Dotychczas wyłoniono ponad 100 laureatów.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl