wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Gmina Wrocław sprzedaje nieruchomości. Pałac Hatzfeldów

Jarek Ratajczak,
Nieruchomość przy ul. ul. Wita Stwosza 32 UM Wrocławia
Nieruchomość przy ul. ul. Wita Stwosza 32

37 mln 800 tys. zł to cena wywoławcza za nieruchomość u zbiegu ulic Wita Stwosza i Krowiej. Chodzi o teren, na którym stał pałac Hatzfeldów, a przez ostanie lata było tam wrocławskie Biuro Wystaw Artystycznych Awangarda.

Nieruchomość u zbiegu ulic Wita Stwosza 32 i Krowiej 6 ma 3 088 mkw. Miasto chce oddać grunt w użytkowanie wieczyste i sprzedać budynki (pozostałość po dawnym pałacu Hatzfeldów) w drodze przetargu ofertowego. Cenę wywoławczą ustalono na 37 mln 800 tys. zł, ale kwota może być niższa. Ogłoszenie można znaleźć na miejskiej giełdzie nieruchomości.

Miasto planuje oddać grunt w użytkowanie wieczyste ze sprzedażą posadowionych na gruncie budynków. Taka forma zbycia pozwoli z jednej strony zapłacić nabywcy znacznie mniejszą kwotę od ceny wywoławczej a miastu umożliwi zgodnie z przepisami kontrolę nad terminami zagospodarowania nieruchomości oraz realizację inwestycji zgodnie z założeniem ofertowym, ponieważ planowane jest ogłoszenie trybu przetargu ofertowego.

Jan Bujak, dyrektor Wydziału Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości UM Wrocławia

Giełda Nieruchomości UM Wrocławia

Jan Bujak podkreśla, że głównym celem sprzedaży nie jest uzyskanie jak największych korzyści finansowych, tylko nadanie nowego charakteru tej części miasta. Dlatego właśnie przetarg ofertowy i poszukiwanie wiarygodnego inwestora.

– Aktualnie oczekuje się też decyzji konserwatora zabytków o wpisaniu nieruchomości do rejestru zabytków. Wpisanie nieruchomości do rejestru pozwoli na dodatkową obniżkę ceny zbycia – dodaje Jan Bujak.

Daty przetargu jeszcze nie wyznaczono. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tam m.in.:

  • usługi, handel detaliczny małopowierzchniowy, gastronomię, obiekty upowszechniania kultury, wystawy i ekspozycje, biura, obiekty hotelowe, obiekty kongresowe i konferencyjne

Pałac Hatzfeldów przy ul. Wita Stwosza

To jak wyglądał XVIII-wieczny pałac Hatzfeldów można zobaczyć na historycznych rycinach i przedwojennych fotografiach.

Pałac Hatzfeldów Fot. fotopolska.eu
Pałac Hatzfeldów

Gmach, który zaprojektował sławny architekt Carl Gotthard Langhans, nie przetrwał II wojny światowej. Podczas oblężenia miasta został poważnie uszkodzony, proces degradacji pogłębiła powojenna rozbiórka wrocławskich budowli, z których cegły szły na odbudowę Warszawy. Z planów odbudowy gmachu nic nie wyszło. Do naszych czasów z dawnego pałacu zachował się portyk balkonowy, westybul, fragmenty murów najniższej kondygnacji.

Ostatecznie do ocalałego portalu, pozostałości wnętrz dobudowano pawilony, w których prezentowane były wystawy organizowane przez wrocławskie Biuro Wystaw Artystycznych. Czytaj więcej o interesującej historii pałacu Hatzfeldów, jego powojennych losach i BWA Wrocław.

  • Wrocławski pałac Hatzfeldów uchodził za jedno z najważniejszych dokonań architektury neoklasycystycznej w tej części Europy.
  • W 1802 r. pałac odkupiły lokalne władze, był siedzibą m.in. zarządu Rejencji Wrocławskiej, a w 1807 r. podczas okupacji napoleońskiej rezydował w nim Hieronim Bonaparte.
  • Pałac nie przetrwał oblężenia Festung Breslau w 1945 r. Na pobliskim Nowym Targu rozstawiono baterię armat, aby ułatwić im ostrzał wyburzono najwyższe kondygnacje budynku.
  • Miasto Wrocław zostało właścicielem obiektu w 1997 r. Dziesięć lat później pojawił się kolejny plan rekonstrukcji pałacu, miał być siedzibą jednostek magistratu. Jednak i ten projekt nie został zrealizowany.

Galeria BWA Awangarda na Kępie Mieszczańskiej

W 2018 r. miasto podjęło decyzję, aby ze względu na fatalny stan zabytkowego budynku, przenieść galerię do przestrzeni zaaranżowanych na Dworcu Głównym.

Obecnie Galeria BWA Awangarda planowana jest na Kępie Mieszczańskiej. Tuż obok Piekarni, w miejscu gdzie jest stacja paliw Orlen i restauracja McDonald, u zbiegu ulic: Księcia Witolda, Władysława Jagiełły i Romana Dmowskiego – na niespełna hektarowej działce powstanie budynek z mieszkaniami, biurami i lokalami usługowymi. Na parterze będzie miejsce na Galerię BWA Awangarda.

Proponowana lokalizacja nowej siedziby galerii BWA Awangarda Fot. UM Wrocławia
Proponowana lokalizacja nowej siedziby galerii BWA Awangarda

Giełda Nieruchomości UM Wrocławia

Giełda Nieruchomości dostępna jest na stronach Urzędu Miejskiego Wrocławia. Oferty pogrupowane są w dwóch podstawowych kategoriach: nieruchomości (grunty i budynki) oraz lokale (mieszkalne i użytkowe).

Przechodząc do jednej z kategorii i klikając opcję „wyszukaj”, można zawęzić obszar do konkretnych ofert. Po przejściu do wybranej oferty wyświetlają się dane nieruchomości, zdjęcia, mapa oraz inne informacje; w panelu odnośniki istnieje możliwość pobrania skanów dokumentów dotyczących nieruchomości.

Zasady korzystania z Giełdy Nieruchomości

  • Status „oferta w przygotowaniu” oznacza uruchomioną procedurę wprowadzania nieruchomości do obrotu cywilnoprawnego (np. podział, wycena), której wynikiem jest sporządzony wykaz nieruchomości.
  • Status „oferta aktualna” oznacza, że ustalone zostały warunki przetargowe (m.in. data, godzina, rodzaj przetargu), które zawarte są w ogłoszeniu o przetargu.
  • Oferta zachowuje swój status „aktualna” do czasu sprzedaży nieruchomości. Z chwilą sprzedaży nieruchomość uzyskuje status „sprzedane”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl