Do pieczołowicie odnawianych wnętrz pierwsi goście wejdą wiosną 2018 roku.
Natalia Jakubowska z Fundacji OP ENHEIM zapowiada, że sama idea dotycząca wykorzystania kamienicy pozostaje bez zmian. OP ENHEIM skupiać się będzie na projektach kulturalno-artystycznych, w tym wystawach, nawiązując jednocześnie dialog polsko-niemiecki i międzynarodowy.
– Sala wielofunkcyjna, która będzie na ostatnim poziomie poddasza, umożliwi w unikalnej atmosferze i ze wspaniałym widokiem na dachy budynków Starego Miasta, organizowanie spotkań naukowych, kulturalnych, małych koncertów i paneli dyskusyjnych. Na poziomie parteru i piwnicy planowana jest innowacyjna, ekologiczna i zdrowa gastronomia. Pierwsze piętro zajmie galeria sztuki, skupiająca się na malarstwie i rzeźbiarstwie – wylicza Natalia Jakubowska.
Pl. Solny 4, 11 grudnia 2017 r., fot. Janusz Krzeszowski
OP ENHEIM nawiązuje współpracę
Do tej pory OP ENHEIM nawiązał już między innymi współpracę z: Fundacją Preußischer Kulturbesitz, Sammlung Marx, Fundacją Camaro, Archiwum Marzona, Niemieckim Forum Europy Środkowej i Wschodniej, Fundacją Zukunft Berlin, Instytutem Filologii Germańskiej Uniwerstytetu Wrocławskiego, z DoFĄ (Dolnośląski Festiwal Architektury) oraz innymi instytucjami wspierającymi i dbającymi o podobne wartości z zakresu sztuki i kultury.
– Nieprzypadkowa jest także sama lokalizacja. Instytucja znajdować się będzie w historycznym domu Oppenheimów, którego dzieje szczegółowo przedstawiła Lisa Höhenleitner w specjalnie dla OP ENHEIM napisanej książce. Wydanie publikacji planowane jest na przełom marca i kwietnia przyszłego roku – dodaje Natalia Jakubowska.
Dwie gwiazdy
Wkrótce na fasadzie zamontowana zostanie instalacja świetlna Huberta Czerepoka pt. "Wszystko jest ciemnością", która przedstawiać będzie dwie połączone ze sobą gwiazdy – Betlejemską i Dawida.
– Umieszczenie tej drugiej na fasadzie kamienicy Oppenheimów, w przeszłość której wpisane są tragiczne losy wrocławskich Żydów, ma stanowić pewnego rodzaju memento i pobudzić do refleksji nad historią – mówi Natalia Jakubowska.
Historia barokowej kamienicy przy pl. Solnym 4
Barokową kamienicę wybudowano pod koniec XVII wieku. W XIX w. należała do rodziny Oppeheimów, którzy prowadzili w niej fundację zajmującą się pomocą ubogim.
Plac Solny lata 1932-1937, źródło: Wratislaviae Amici dolny-slask.org.pl
Kamienica bez uszkodzeń przetrwała oblężenie Festung Breslau. Zachowały się drewniana oficyna i XVIII-wieczny układ wnętrz. Po 1945 r. w kamienicy były mieszkania.
Obecny remont kamienicy trwa od czerwca 2016 r. Właścicielem budynku przy pl. Solnym 4 jest wywodząca się z Dolnego Śląska, a obecnie mieszkająca w Berlinie Violetta Wojanowski. W kwietniu 2013 r. miasto sprzedało nieruchomość w przetargu za 7 mln 920 tys. zł.