wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wiosną otwarcie kamienicy Oppenheimów przy placu Solnym 4

Wiosną otwarcie kamienicy Oppenheimów przy placu Solnym 4

Jarek Ratajczak,

Materiał archiwalny

Można już oglądać wyremontowaną fasadę kamienicy Oppenheimów przy placu Solnym 4. Wiosną 2018 r. otwarty zostanie Dom dla Kultury Fundacji OP ENHEIM.

Reklama

Do pieczołowicie odnawianych wnętrz pierwsi goście wejdą wiosną 2018 roku.

Natalia Jakubowska z Fundacji OP ENHEIM zapowiada, że sama idea dotycząca wykorzystania kamienicy pozostaje bez zmian. OP ENHEIM skupiać się będzie na projektach kulturalno-artystycznych, w tym wystawach, nawiązując jednocześnie dialog polsko-niemiecki i międzynarodowy.

– Sala wielofunkcyjna, która będzie na ostatnim poziomie poddasza, umożliwi w unikalnej atmosferze i ze wspaniałym widokiem na dachy budynków Starego Miasta, organizowanie spotkań naukowych, kulturalnych, małych koncertów i paneli dyskusyjnych. Na poziomie parteru i piwnicy planowana jest innowacyjna, ekologiczna i zdrowa gastronomia. Pierwsze piętro zajmie galeria sztuki, skupiająca się na malarstwie i rzeźbiarstwie – wylicza Natalia Jakubowska.

Pl. Solny 4, 11 grudnia 2017 r., fot. Janusz Krzeszowski

OP ENHEIM nawiązuje współpracę

Do tej pory OP ENHEIM nawiązał już między innymi współpracę z: Fundacją Preußischer Kulturbesitz, Sammlung Marx, Fundacją Camaro, Archiwum Marzona, Niemieckim Forum Europy Środkowej i Wschodniej, Fundacją Zukunft Berlin, Instytutem Filologii Germańskiej Uniwerstytetu Wrocławskiego, z DoFĄ (Dolnośląski Festiwal Architektury) oraz innymi instytucjami wspierającymi i dbającymi o podobne wartości z zakresu sztuki i kultury.

– Nieprzypadkowa jest także sama lokalizacja. Instytucja znajdować się będzie w historycznym domu Oppenheimów, którego dzieje szczegółowo przedstawiła Lisa Höhenleitner w specjalnie dla OP ENHEIM napisanej książce. Wydanie publikacji planowane jest na przełom marca i kwietnia przyszłego roku – dodaje Natalia Jakubowska.

Dwie gwiazdy

Wkrótce na fasadzie zamontowana zostanie instalacja świetlna Huberta Czerepoka pt. "Wszystko jest ciemnością", która przedstawiać będzie dwie połączone ze sobą gwiazdy – Betlejemską i Dawida.

 – Umieszczenie tej drugiej na fasadzie kamienicy Oppenheimów, w przeszłość której wpisane są tragiczne losy wrocławskich Żydów, ma stanowić pewnego rodzaju memento i pobudzić do refleksji nad historią – mówi Natalia Jakubowska.

Historia barokowej kamienicy przy pl. Solnym 4

Barokową kamienicę wybudowano pod koniec XVII wieku. W XIX w. należała do rodziny Oppeheimów, którzy prowadzili w niej fundację zajmującą się pomocą ubogim.

Plac Solny lata 1932-1937, źródło: Wratislaviae Amici dolny-slask.org.pl

Kamienica bez uszkodzeń przetrwała oblężenie Festung Breslau. Zachowały się drewniana oficyna i XVIII-wieczny układ wnętrz. Po 1945 r. w kamienicy były mieszkania.

Obecny remont kamienicy trwa od czerwca 2016 r. Właścicielem budynku przy pl. Solnym 4 jest wywodząca się z Dolnego Śląska, a obecnie mieszkająca w Berlinie Violetta Wojanowski. W kwietniu 2013 r. miasto sprzedało nieruchomość w przetargu za 7 mln 920 tys. zł.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl