Żaden biznes nie będzie się rozwijał, jeżeli w niego nie zainwestujemy. Oszczędności i pożyczki od rodziny czy przyjaciół, które na początku wkładamy w uruchomienie działalności, często nie wystarczą. Żeby ruszyć z miejsca, potrzebne są pieniądze.
Formy finansowania
Najpopularniejsze formy finansowania zewnętrznego to pożyczka i kredyt dla firm. Ich alternatywą, jeśli chcesz kupić maszyny, urządzenia, samochód dostawczy czy komputery, są leasing oraz faktoring.
Inne możliwości to różnego rodzaju dotacje i subwencje dla przedsiębiorców, pieniądze od Aniołów Biznesu, z funduszy zalążkowych i venture capital.
Preferencyjne programy
Poszukując pieniędzy na start i rozwój firmy, warto zwrócić uwagę na ofertę preferencyjnego finansowania dla przedsiębiorców z programów Unii Europejskiej.
Obejmują one instrumenty dłużne (kredyty inwestycyjne i obrotowe, leasing, pożyczki, poręczenia) oraz finansowanie kapitałowe (fundusze venture capital). Źródłem informacji na ich temat jest Krajowy Punkt Kontaktowy.
Uwaga na koszty
Niestety, „pożyczki” z zewnątrz są kosztowne. Jeśli zaciągasz kredyt w banku, będziesz musiał go spłacić, ale także ponieść dodatkowe koszty – odsetek, prowizji, innych opłat. Za zastrzyk gotówki od inwestora zewnętrznego (np. anioła biznesu) czy społeczności internetowej, zapłacisz częścią udziałów w swojej firmie. Dlatego najbardziej poszukiwanym sposobem dofinansowania są bezzwrotne dotacje.
Dodatkowe informacje:
Gdzie szukać pieniądze na start i rozwój własnej firmy