wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 8°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Masz pomysł na biznes, ale brakuje Ci funduszy? Podpowiadamy, gdzie szukać pieniędzy na start i rozwój własnej firmy.

Reklama

Żaden biznes nie będzie się rozwijał, jeżeli w niego nie zainwestujemy. Oszczędności i pożyczki od rodziny czy przyjaciół, które na początku wkładamy w uruchomienie działalności, często nie wystarczą. Żeby ruszyć z miejsca, potrzebne są pieniądze.

Formy finansowania

Najpopularniejsze formy finansowania zewnętrznego to pożyczka i kredyt dla firm. Ich alternatywą, jeśli chcesz kupić maszyny, urządzenia, samochód dostawczy czy komputery, są leasing oraz faktoring.

Inne możliwości to różnego rodzaju dotacje i subwencje dla przedsiębiorców, pieniądze od Aniołów Biznesu, z funduszy zalążkowych i venture capital.

Preferencyjne programy

Poszukując pieniędzy na start i rozwój firmy, warto zwrócić uwagę na ofertę preferencyjnego finansowania dla przedsiębiorców z programów Unii Europejskiej.

Obejmują one instrumenty dłużne (kredyty inwestycyjne i obrotowe, leasing, pożyczki, poręczenia) oraz finansowanie kapitałowe (fundusze venture capital). Źródłem informacji na ich temat jest Krajowy Punkt Kontaktowy.

Uwaga na koszty

Niestety, „pożyczki” z zewnątrz są kosztowne. Jeśli zaciągasz kredyt w banku, będziesz musiał go spłacić, ale także ponieść dodatkowe koszty – odsetek, prowizji, innych opłat. Za zastrzyk gotówki od inwestora zewnętrznego (np. anioła biznesu) czy społeczności internetowej, zapłacisz częścią udziałów w swojej firmie. Dlatego najbardziej poszukiwanym sposobem dofinansowania są bezzwrotne dotacje.

Dodatkowe informacje:

Gdzie szukać pieniądze na start i rozwój własnej firmy

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl