wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław ma sieć LoRa, to może zrewolucjonizować internet

LoRa może zrewolucjonizować korzystanie z internetu, źródło: Espotel

Wrocławska firma Espotel zbudowała pierwszą w Polsce publicznie dostępną sieć w standardzie LoRa, która może być wykorzystywana w popularnym ostatnio internecie rzeczy - Internet of Things.

Reklama

LoRa może zrewolucjonizować korzystanie z internetu. W odróżnieniu od dostępnych sieci 2G/3G/4G jest bezpłatna i nie ma problemów z zasięgiem a umożliwia podłączenie milionów urządzeń do internetowej chmury.

– LoRa to nowa, wąskopasmowa technologia bezprzewodowej transmisji danych. Jest bezpłatna, bo funkcjonuje w nielicencjonowanym paśmie ISM – mówi Maciej Sibiński, prezes zarządu firmy Espotel z Wrocławia i dodaje, że LoRa cechuje się transmisją na duże odległości (do kilkunastu kilometrów w terenie niezabudowanym) przy bardzo małym poborze prądu umożliwiającym pracę na jednej baterii przez okres ponad 10 lat. Dla porównania, telefony w sieci 2G lub 3G wytrzymują zaledwie kilka dni. Ponadto LoRa umożliwia tworzenie sieci prywatnych a tego nie zapewniają powszechnie dostępne standardy komunikacji np. 2G, 3G, 4G, WiFi czy SigFox.

Pierwsza w Polsce LoRa jest we Wrocławiu

Pierwszą w Polsce publicznie dostępną sieć w standardzie LoRa zbudowała wrocławska firma Espotel. Antena wraz z odpowiednim urządzeniem firmy Multitech, pełniącym rolę koordynatora sieci i bramki internetowej, została umieszczona na jednym z budynków Wrocławskiego Parku Technologicznego, gdzie Espotel posiada swoje biura. Dane transmitowane z urządzeń zalogowanych do sieci trafiają do chmury, gdzie w zależności od klienta mogą być dowolnie przechowywane, przetwarzane bądź też przekierowywane na odpowiednie serwery.

 – Aktualnie prowadzimy testy zasięgu naszej sieci. Pierwsze wyniki są obiecujące - w terenie mocno zurbanizowanym osiągamy transmisję na dystansie 4-5km, a mamy „apetyt” na osiągniecie znacznie większych dystansów - mówi Michał Leksiński, Project Manager odpowiedzialny za wdrożenie technologii LoRa i rozwój oprogramowania dla modułów działających w tym standardzie.

LoRa dla internetu rzeczy

Przedstawiciele Espotela podkreślają, że LoRa jest standardem bardzo dobrze wpisującym się w popularny od kilkunastu miesięcy trend Internet of Things tzw. internet rzeczy. W prosty sposób umożliwia podłączenie milionów urządzeń do chmury, szczególnie w zastosowaniach komercyjnych.

– Urządzenia są podłączone do internetu żeby się z nimi komunikować np. samochód, lodówka, system alarmowy ale też liczniki energii czy wody. Dostępne sieci GSM, 3G czy LTE ze względu na różne ograniczenia np. zasięg czy koszty budowy jak i korzystania z nich, nie zawsze mogą być wykorzystane. LoRa nie ma takich ograniczeń – podkreśla Maciej Sibiński.

Espotel, należąc do grupy LoRa Alliance, bierze udział w tworzeniu standardu LoRa. Prowadzi również jedno z dwóch oficjalnych laboratoriów certyfikacyjnych potwierdzających zgodność urządzeń różnych producentów ze standardem LoRa.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl