wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław ma sieć LoRa, to może zrewolucjonizować internet

Wrocław ma sieć LoRa, to może zrewolucjonizować internet

Data publikacji: Autor:

Wrocławska firma Espotel zbudowała pierwszą w Polsce publicznie dostępną sieć w standardzie LoRa, która może być wykorzystywana w popularnym ostatnio internecie rzeczy - Internet of Things.

Reklama

LoRa może zrewolucjonizować korzystanie z internetu. W odróżnieniu od dostępnych sieci 2G/3G/4G jest bezpłatna i nie ma problemów z zasięgiem a umożliwia podłączenie milionów urządzeń do internetowej chmury.

– LoRa to nowa, wąskopasmowa technologia bezprzewodowej transmisji danych. Jest bezpłatna, bo funkcjonuje w nielicencjonowanym paśmie ISM – mówi Maciej Sibiński, prezes zarządu firmy Espotel z Wrocławia i dodaje, że LoRa cechuje się transmisją na duże odległości (do kilkunastu kilometrów w terenie niezabudowanym) przy bardzo małym poborze prądu umożliwiającym pracę na jednej baterii przez okres ponad 10 lat. Dla porównania, telefony w sieci 2G lub 3G wytrzymują zaledwie kilka dni. Ponadto LoRa umożliwia tworzenie sieci prywatnych a tego nie zapewniają powszechnie dostępne standardy komunikacji np. 2G, 3G, 4G, WiFi czy SigFox.

Pierwsza w Polsce LoRa jest we Wrocławiu

Pierwszą w Polsce publicznie dostępną sieć w standardzie LoRa zbudowała wrocławska firma Espotel. Antena wraz z odpowiednim urządzeniem firmy Multitech, pełniącym rolę koordynatora sieci i bramki internetowej, została umieszczona na jednym z budynków Wrocławskiego Parku Technologicznego, gdzie Espotel posiada swoje biura. Dane transmitowane z urządzeń zalogowanych do sieci trafiają do chmury, gdzie w zależności od klienta mogą być dowolnie przechowywane, przetwarzane bądź też przekierowywane na odpowiednie serwery.

 – Aktualnie prowadzimy testy zasięgu naszej sieci. Pierwsze wyniki są obiecujące - w terenie mocno zurbanizowanym osiągamy transmisję na dystansie 4-5km, a mamy „apetyt” na osiągniecie znacznie większych dystansów - mówi Michał Leksiński, Project Manager odpowiedzialny za wdrożenie technologii LoRa i rozwój oprogramowania dla modułów działających w tym standardzie.

LoRa dla internetu rzeczy

Przedstawiciele Espotela podkreślają, że LoRa jest standardem bardzo dobrze wpisującym się w popularny od kilkunastu miesięcy trend Internet of Things tzw. internet rzeczy. W prosty sposób umożliwia podłączenie milionów urządzeń do chmury, szczególnie w zastosowaniach komercyjnych.

– Urządzenia są podłączone do internetu żeby się z nimi komunikować np. samochód, lodówka, system alarmowy ale też liczniki energii czy wody. Dostępne sieci GSM, 3G czy LTE ze względu na różne ograniczenia np. zasięg czy koszty budowy jak i korzystania z nich, nie zawsze mogą być wykorzystane. LoRa nie ma takich ograniczeń – podkreśla Maciej Sibiński.

Espotel, należąc do grupy LoRa Alliance, bierze udział w tworzeniu standardu LoRa. Prowadzi również jedno z dwóch oficjalnych laboratoriów certyfikacyjnych potwierdzających zgodność urządzeń różnych producentów ze standardem LoRa.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama