wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. W miejscu domu kardynała Meisnera będą biura i lokale usługowe

W miejscu domu kardynała Meisnera będą biura i lokale usługowe

Katarzyna Kunka,

Materiał archiwalny

Niewiele osób wie, że przy ul. Jeleniogórskiej 2, koło Mostów Średzkich, gdzie jeszcze w czerwcu stał mały niepozorny, budynek, w Boże Narodzenie 1933 roku urodził się kardynał Joachim Meisner – arcybiskup metropolita Kolonii. Obecnie w tym miejscu powstaje nowoczesny obiekt biurowo – usługowy.

Reklama

Choć Joachim Meisner wyjechał stąd jeszcze jako dziecko, przez całe swoje życie był związany z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Teraz w Leśnicy, w miejscu jego narodzin, na działce o powierzchni blisko 1,2 tys. mkw powstanie nowoczesny obiekt biurowo – usługowy. Jednak niewiele będzie miał wspólnego z rodzinnym domem niemieckiego duchownego.

ul. Jeleniogórska 2, pozostałości po dawnej domu kardynała J. Meisnera, czerwiec 2018 r., fot. Katarzyna Kunka

– Dom kardynała Meisnera uległ zniszczeniu w 1945 r. – mówi Agata Chmielowska, Miejski Konserwator Zabytków. – Zachował się tylko jego niewielki fragment. Zatem, jeśli inwestor nie zamierza odtworzyć obiektu, nie ma podstaw prawnych, które pozwalałyby tego wymagać. W dodatku teren, na którym ma powstać nowy obiekt, nie znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Z tego, co nam wiadomo, projekt budowlany zakłada powstanie obiektu o współczesnej estetyce.

Dom rodzinny kardynała J. Meisnera u zbiegu ulic Kosmonautów i Jeleniogórskiej (dawniej Berliner Chaussee i Hirschberger Str.). Rysunek przedstawia stan przed II wojną światową. Źródło: Wratislaviae Amici dolny-slask.org.pl

Kardynał zawsze podkreśla swoje związki z Wrocławiem i parafią leśnicką. W 2008 r. w wywiadzie dla „Deutsche Welle” kardynał Meisner powiedział: – Każdy z nas ma taki kawałek świata, który nazywa ojczyzną, miejsce gdzie zdobył swoje pierwsze doświadczenia: poznał, czym jest droga, drzewo, niebo, matka, ojciec. Wrocław-Leśnica jest dalej moją ojczyzną, chociaż nie jest już niemiecką. Potrzebuję jej, bo jest częścią mojej tożsamości.

ul. Jeleniogórska 2, pozostałości po dawnej domu kardynała J. Meisnera, czerwiec 2018 r., fot. Katarzyna Kunka

Niemiecki kardynał bliski Polakom

Kardynał Joachim Meisner urodził się 25 grudnia 1933 roku we Wrocławiu - Leśnicy, który wówczas należał jeszcze do Niemiec. Jego ojciec zginął podczas wojny. Gdy miał 12 lat, w 1945 roku wraz z matką i braćmi uciekał przed Armią Czerwoną i ostatecznie osiadł w Turyngii, należącej wówczas do NRD. Studiował filozofię i teologię w Erfurcie.

kardynał Joachim Meisner, źródło: wikipedia

W 1962 roku przyjął święcenia kapłańskie. Prawie 18 lat później został biskupem Berlina, a w lutym 1983 roku papież Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera bazyliki św. Pudencjany. Natomiast w 1988 roku został arcybiskupem metropolitą Kolonii – największej niemieckiej diecezji liczącej blisko 2 mln wiernych. Był uczestnikiem konklawe w 2005 i 2013 roku. Kilkakrotnie reprezentował Jana Pawła II na ważnych uroczystościach religijnych.

Podczas swojej wieloletniej kariery Joachim Meisner wielokrotnie apelował o pojednanie Niemiec z Polską, Czechami i Słowacją. W 2014 roku odznaczono go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-niemieckiej współpracy, za działalność na rzecz ratowania zabytków kultury i sztuki w Polsce oraz za zaangażowanie w proces polsko-niemieckiego pojednania. W 1996 roku przyznano mu tytuł doctora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, a w 2005 roku tytuł ten otrzymał od Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Został również honorowym obywatelem Trzebnicy.

W lutym 2014 r. kardynał Meisner obchodził we Wrocławiu jubileusz swoich 80. urodzin. Uroczystość poprzedziło wręczenie odznaczeń przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i ministra Jacka Michałowskiego.

Z rąk prezydenta Wrocławia jubilat otrzymał Krzyż Edyty Stein, natomiast minister Jacek Michałowski wręczył kardynałowi Kolonii Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-niemieckiej współpracy, za działalność na rzecz ratowania zabytków kultury i sztuki w Polsce oraz zaangażowanie w proces polsko-niemieckiego pojednania.

 Order Zasługi RP dla kardynała Joachima Meisnera Uroczystość wręczenia orderu odbyła się w kościele p.w. św. Jadwigi we Wrocławiu-Leśnicy, źródło: prezydent.pl

Dzieciństwo w Leśnicy

Joachim Meisner nawiązał też bliskie kontakty ze społecznością wrocławskiej Leśnicy. Często wspominał ojcowiznę, widoki z okna na sąsiednie domostwa i wieżę leśnickiego kościoła. Między innymi z tego powodu jego imię nosi wrocławskie Przedszkole nr 15, nadane mu w grudniu 2001 roku. Personel placówki do dziś wspomina niezwykle serdeczną korespondencję z kardynałem w tej sprawie.

– Kardynał spędził swoje dzieciństwo w Leśnicy – mówi Jolanta Mądry, dyrektor Przedszkola nr 15 im. Kardynała Joachima Meisnera. – Tu się bawił, uczył, przyjął pierwszą komunię w tutejszym kościele parafialnym. Uczęszczał też do szkoły, która mieściła się w dawnym budynku naszego przedszkola przy ul. Wolskiej. Był bardzo mocno związany z miejscem swojego urodzenia. Cyklicznie odwiedzał Wrocław i naszą placówkę.

Leśnica, ul. Średzka w kierunku wyjazdu z miasta. Lata 1920-1928, źródło: Wratislaviae Amici dolny-slask.org.pl

– Zawsze znalazł czas na spotkania z dziećmi, ich rodzicami i pracownikami. Zawsze wszyscy na nie bardzo czekali. Każde z nich budowało specyficzny klimat i podnosiło prestiż naszego przedszkola, które nazywał „swoim przedszkolem”. Największą radością dla milusińskich były spontaniczne kontakty z patronem. Nieustannie uśmiechnięty, zadowolony z osiągnięć i sukcesów, nieco zakłopotany w sytuacjach problemowych – dodaje Jolanta Mądry

Nie rozumiemy się językiem, ale rozumiemy się sercem” to słowa kardynała wypowiedziane podczas jego wizyty w przedszkolu w 2003 r. Duchowny dwukrotnie odsłonił też poświęcone mu tablice pamiątkowe - w 2002 r. na zabytkowym obiekcie przy ul. Wolskiej i w 2011 r. na nowoczesnym budynku przedszkola przy ul. Prochowickiej. Ostatnie, radosne spotkanie z kardynałem w rodzinnym Wrocławiu odbyło się  w listopadzie 2015 r.  Joachim Meisner zmarł 5 lipca 2017 r. w Niemczech.  

W czwartek, 5 lipca 2018 r. w pierwszą rocznicę śmierci księdza kardynała w kościele p.w. św. Jadwigi w Leśnicy, zostanie odprawiona msza święta w jego intencji. Na mszy spotkają się m.in. osoby, które znały kardynała.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl