„Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” to jedna z najbardziej prestiżowych nagród z dziedziny gospodarki i biznesu w regionie. Wyróżnia wybitne osiągnięcia przedsiębiorstw i jednostek samorządu terytorialnego z regionu Dolnego Śląska.
Doceniana jest nie tylko współpraca i zrównoważony rozwój, ale także wyjątkowe jednostki, które kierują działalnością i rozwijają przedsiębiorstwa zgodnie z innowacyjnymi koncepcjami. W tym roku jest to jubileuszowa XX edycja tego konkursu.
Dolnośląski Gryf niezmiennie łączy biznes, naukę i samorząd, czyli tzw. złoty trójkąt. Główne zadania, które na nim spoczywają to wytwarzanie i transfer technologii oraz zasobów ludzkich. Wywiązujemy się z tych zadań bardzo dobrze. Dzięki temu na Dolny Śląsk przyjeżdżają ludzie z innych regionów kraju, którzy się tu osiedlają, pracują i płacą podatki., Przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej - Pracodawcy i Przedsiębiorcy
Grzegorz Dzik dodaje, że na początku Dolnośląski Gryf wyróżniał dość oczywistych laureatów, na ogół duże i znane przedsiębiorstwa. Teraz jest inaczej. - Laureatami często są małe i często mało rozpoznawalne firmy, za to posiadające międzynarodowGrzegorz Dziky zasięg. Zatem i Gryf cały czas się zmienia - zaznacza.
Siedem kategorii konkursowych
W tym roku statuetki Dolnośląskich Gryfów zostaną wręczone w siedmiu kategoriach: Firma wspierająca rozwój pracowników, Dolnośląski Produkt Roku, Lider / liderka bizneu, Samorząd przyjazny dla biznesu, Wschodząca gwiazda biznesu, Współpraca nauki i biznesu oraz Zielona transformacja.
Laureatów konkursu wybiera Kapituła Konkursu, której członkami są wybitni przedstawiciele biznesu, samorządu i nauki m.in. rektorzy największych wrocławskich uczelni, reprezentanci dolnośląskich gmin oraz dyrektorzy, prezesi i właściciele prężnie działających przedsiębiorstw i instytucji Dolnego Śląska, którzy odnoszą sukcesy nie tylko na rynku krajowym, lecz także zagranicznym. Właśnie ogłoszono firmy, samorządy i osoby nominowane do tej nagrody.
Nominacje do tegorocznej nagrody gospodarczej Dolnośląski Gryf:
Firma wspierająca rozwój pracowników
- MERITUM Centrum Obsługi Biznesu Sp. z o.o.
- SoftServe Poland
- OpsTalent Sp. z o.o. sp.k.
Dolnośląski produkt roku
- MERYwall
- Laparo Sp. z o.o.
- Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice
Lider / ka biznesu
- Renata Biel - prezes firmy Urtica
- Ireneusz Kropidłowski - prezes Gminnej Spółdzielni ,,Samopomoc Chłopska” w Bogatyni oraz Członkiem Zarządu Związku Pracodawców Powiatu Zgorzeleckiego.
- Wojciech Ćmikiewicz – prezes Vorwerk
Samorząd przyjazny biznesowi
- Urząd Miejski w Świdnicy
- Gmina Kobierzyce
- Gmina Miękinia
Wschodząca gwiazda biznesu
- BZB UAS
- Rite NRG
- Identt Sp. z o.o.
Zielona transformacja
- Archicom S.A.
- Hewea sp. z o.o.
- Naturalna Energia Plus Sp. z o.o.
Współpraca nauki i biznesu
- System biometrycznej weryfikacji żywotności obiektu
- Projekt Touchless
- Budowa i wyposażenie Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy Lasertex do badań dokładności wolumetrycznej maszyn CNC i CMM
Zwycięzców poznamy podczas Wielkiej Gali Biznesu
Zwieńczeniem konkursu jest coroczna Wielka Gala Biznesu, która przyciąga najważniejsze osobistości Dolnego Śląska ze świata biznesu, nauki, polityki i kultury.
W tym roku odbędzie się ona 23 października 2023 r. w Narodowym Forum Muzyki. To wówczas zostaną ogłoszeni zwycięzcy konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”. Z okazji jego jubileuszu przyznane zostaną również trzy specjalne statuetki - Dolnośląskie Gryfy Dwudziestolecia.
20 lat Dolnośląskich Gryfów
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2004 roku. Od tego czasu w szranki konkursu stanęło ponad 1740 dolnośląskich firm i samorządów, które poddały się wnikliwej ocenie kapituły konkursu.
W dotychczasowych 19. edycjach konkursu wyłoniono ponad 140 Laureatów „Dolnośląskiego Gryfa”. Organizatorami konkursu są: Zachodnia Izba Gospodarcza – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, miasto Wrocław, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Partner Merytoryczny - PwC.