3 października 2017 r. we Wrocławskim Centrum Kongresowym spotkali się uczestnicy projektu DiverCITY3, czyli przedstawiciele samorządów, mieszkańców, urbanistów, planistów, architektów, konserwatorów zabytków, naukowców, przedstawicieli ruchów miejskich, deweloperów, a także przedstawicieli administracji rządowej oraz organizacji pozarządowych. Według organizatorów konferencja ta jest platformą wymiany doświadczeń, dyskusji i pozyskiwania wiedzy o mieście dla wszystkich zainteresowanych tematyką miejską.
– Jest to już nasze trzecie spotkanie – mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja. – W pierwszej edycji DiverCITY dyskutowaliśmy o „mieście dla wszystkich” i „mikrozmianach”, rok temu o angażowaniu podmiotów prywatnych w finansowanie działań rewitalizacyjnych i zachęcaniu lokalnej społeczności do aktywności na rzecz poprawy jakości środowiska miejskiego. Natomiast w tym roku tematem przewodnim jest „pomysł na miasto”, czyli to, jak wyobrażamy sobie je dzisiaj i w przyszłości, jakie mamy oczekiwania wobec życia w mieście oraz jakimi środkami możemy je realizować. Porozmawiamy o tym, jakie pomysły dla miasta mogą być dobre i skuteczne oraz którymi warto się wymienić. Swoje koncepcje przedstawi 48 prelegentów, czyli poznamy 48 pomysłów na miasto. Mam nadzieję, że to wydarzenie stanie się miejscem dyskusji, wymiany doświadczeń i będzie zataczało coraz szersze kręgi.
Uczestnicy DiverCITY3 we Wrocławiu, źródło: UM Wrocławia
Nie ma jednej recepty na miasto
Pierwszego dnia planowane są krótkie prezentacje polskich i zagranicznych prelegentów, dotyczące najlepszych praktyk i rozwiązań projektowych w czterech blokach tematycznych: miasto mieszkańców, ruch w mieście, przyjazna przestrzeń i zielone miasto. Wieczorem swoimi doświadczeniami podzielą się zagraniczni eksperci z dziedziny polityki miejskiej i rozwoju miast.
– To wydarzenie przyciąga wielu gości i wspaniałych prelegentów z różnych krajów, a więc jest doskonałą okazją do dyskusji o mieście, o przestrzeniach, o tym, jak zarządzać miastem i być wrażliwym na rzeczy, które są ważne dla mieszkańców – mówi Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia. – Nikt nie ma jednej, doskonałej recepty na miasto. Dlatego ta konferencja z jednej strony daje możliwość podzielenia się własnymi doświadczeniami, a z drugiej pozwala poznać koncepcje innych, dowiedzieć się, co robią lepiej. To jest największa wartość tej konferencji. Trzeba rozmawiać, żeby doskonalić swoją aktywność społeczną, samorządową, architektoniczną. Myślę, że wykorzystamy ten czas bardzo efektywnie. To właśnie po ubiegłorocznej edycji DiverCITY miastem partnerskim Wrocławia został Rejkiawik.
Wzajemne inspiracje
Według uczestników DiverCITY3 ważnym aspektem tego spotkania jest także możliwość zdobycia wiedzy i wymiany doświadczeń, które mogą być inspiracją zarówno dla przedstawicieli władz lokalnych, jak i podmiotów prywatnych do tworzenia miast, w których żyje się coraz lepiej.
– Celem tego spotkania jest próba szczerej rozmowy, bez pseudonaukowego żargonu, o współczesnym mieście, jego problemach i przyszłości – mówi Zbigniew Maćków, architekt. – Prawda jest taka, że wszyscy jesteśmy skazani na miasto, czy nam się to podoba czy nie. Bez względu na to, czy wolimy sielskie, idylliczne krajobrazy, czy też przedmieścia, to i tak będziemy mieszkać w miastach. W związku z tym powinniśmy je tak lepić, aby były najlepszymi miejscami do życia. Ponieważ miasto to niezwykle dynamiczna i wielowątkowa struktura, to nie ma na nie jednej metody. Jest wiele podejść i dużo zależy od kontekstu czy to gospodarczego, społecznego czy kulturowego. Dlatego koniecznie trzeba to „wyrozmawiać” – podyskutować, popatrzeć na innych, pouczyć się na ich błędach, powybierać jak z menu restauracyjnego to, co się sprawdziło u innych, nie robić tego, co komuś już nie wyszło. Ta konferencja jest właśnie po to, żeby się jak najwięcej nawzajem nauczyć.
Czas na wycieczki
Na drugi dzień konferencji, 4 października, zaplanowano wycieczki studyjne, dotyczące tematyki poruszanej podczas konferencji. Uczestnicy mają do wyboru cztery tematy tych wypraw: „Rewitalizacja Nadodrza”, „Wrocław – rowerem przez miasto”, „Sztuka w przestrzeni Wrocławia” oraz „Trzebnica – pomysł na małe miasto”.
Projekt DiverCITY3 jest efektem współpracy z partnerami norweskimi w ramach Programu PL06 Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, współfinansowanego z Funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.
DiverCITY2 we Wrocławiu – ekologia i finansowanie