wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. DiverCITY2 we Wrocławiu – ekologia i finansowanie
Jarek Ratajczak

Jak angażować podmioty prywatne w finansowanie działań rewitalizacyjnych i poprawę jakości środowiska miejskiego na obszarach rewitalizacji – to temat projektu DiverCITY2, w którym we Wrocławiu uczestniczą przedstawiciele polskich miast, administracji rządowej, organizacji pozarządowych i naukowcy. Partnerem w projekcie są miasta: Fredrikstad, Rejkjawik, Vesturbygdd oraz Łódź.

Reklama

27 września 2016 r. we Wrocławiu spotkali się uczestnicy projektu DiverCITY2. Na tegorocznej konferencji pod hasłem „Miasto dla wszystkich” dyskusja dotyczy zagadnień związanych z rewitalizacją, a przede wszystkim sposobu włączania do tego procesu mieszkańców, organizacji pozarządowych i innych podmiotów prywatnych.

Uczestnicy projektu DiverCITY2 we Wrocławiu,. fot. jr

 – Celem projektu jest przedstawienie możliwości włączania podmiotów prywatnych w działania rewitalizacyjne. Nadrzędne pytanie przy tym: w jaki sposób samorządy, które inicjują i koordynują procesy rewitalizacji, mogą zachęcić i zaprosić do współpracy mieszkańców miast, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej, przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na obszarach rewitalizacji oraz inwestorów prywatnych, którzy planują dopiero nowe inwestycje, w tym projekty deweloperskie – mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja.

Wrocław nie zaczyna od zera

W 2015 r. Ministerstwo Rozwoju, miasto Wrocław oraz Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) rozpoczęli realizację drugiej edycji projektu DiverCITY. W jego prowadzenie – podobnie jak przy pierwszej edycji – zaangażowane zostały Polska, Norwegia i Islandia. Partnerem w projekcie są przedstawiciele miast Fredrikstad, Rejkjawik, Vesturbygdd oraz Łodzi.

– Wrocław aktywnie tworzy struktury, które mają ułatwić zaangażowany, odpowiedzialny udział w procesie rozwoju naszego miasta możliwie wielu uczestnikom. Dzieje się tak m.in. w ramach mikrograntów Europejskiej Stolicy Kultury i w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Konsultacje, debaty i spotkania towarzyszą wszystkim projektom dedykowanym dzisiejszym obszarom rewitalizacji we Wrocławiu, czyli Nadodrzu i Przedmieściu Oławskiemu. W podejmowaniu decyzji pomagają nam 24 wrocławskie rady społeczne. Nie zaczynamy więc od zera. Szukamy odpowiednich form współpracy, testujemy je w praktyce – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, i dodaje, że np. na Nadodrzu miasto powierzyło prowadzenie kluczowych ośrodków, jak Centrum Rozwoju Zawodowego czy Infopunkt Łokietka 5, organizacjom pozarządowym: – Widzimy wspaniałe efekty tej współpracy, wiemy, że bez niej przemiana Nadodrza nie byłaby możliwa – dodaje prezydent.

Kolejny przykład zmian, które zainicjowało miasto wspólnie z prywatnymi jednostkami, to Ruska 46.

– Miasto remontuje infrastrukturę komunalną i zaprasza do współpracy. Przy Ruskiej 46 mamy m.in. fundację zajmującą się neonami czy ognisko plastyczne. Dzięki temu to miejsce się kompletnie zmieniło – wylicza Grażyna Adamczyk-Arns.

Wiedza i dobre praktyki

Uczestnicy DiverCITY2 dodają, że celem projektu jest również zgromadzenie wiedzy i dobrych praktyk, które służyć będą jako inspiracja zarówno przedstawicielom władz lokalnych, jak i podmiotom prywatnym. Przykłady przedstawione na konferencji i w towarzyszącej publikacji powinny ułatwić rozpowszechnienie sprawdzonych instrumentów i tworzenie nowych – dostosowanych do potrzeb konkretnych miast, obszarów rewitalizacji i działających tam interesariuszy.

Wrocław już po raz drugi jest gospodarzem DiverCITY. Od 11 do 12 września 2014 r. zorganizowano konferencję „DiverCITY – miasto dla wszystkich”. Rozmawiano m.in. o planowaniu przestrzennym i rozwoju miast z perspektywy nie tylko wielkich inwestycji infrastrukturalnych, ale też niewielkich zmian w przestrzeni. Czytaj więcej – DiverCITY – warsztaty młodych projektantów oraz Posłuchaj, jak rozwija się miasto dla wszystkich.

W 2017 r. Wrocław będzie gospodarzem konferencji podsumowującej kolejny etap projektu DiverCITY.

Jarek Ratajczak

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl