wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Made in Wrocław – drony na służbie

Made in Wrocław – drony na służbie

Jarek Ratajczak,

Materiał archiwalny

Wrocławski startup BZB UAS stworzył bezzałogowy samolot pionowego startu – czyli hybrydę samolotu oraz drona. Mogą pomagać policjantom i strażakom w poszukiwaniach zaginionych osób oraz rolnikom w zwiększeniu jakości plonów. Przedstawiciele firmy wezmą udział w bezpłatnych targach Made in Wrocław – 14 grudnia w Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia.

Reklama

Wrocławski startup BZB UAS specjalizuje się w projektowaniu i produkcji dronów. Obecnie pracują nad bezzałogowym długodystansowym systemem powietrznym typu VTOL przeznaczonym do monitorowania m.in. obszarów rolnych.

– Chcemy by dzięki dokładnej wiedzy o poziomie azotu w roślinach można nie tylko zaoszczędzić fundusze przeznaczone na nawożenie pól, lecz także uchronić środowisko od nadmiaru azotu – mówi Kacper Budnik, współzałożyciel BZB UAS.

Kacper Budnik, źródło: BZB UAS

Bezzałogowy samolot pionowego startu

Bezzałogowy samolot pionowego startu (VTOL - vertical take off and landing) – to hybryda samolotu oraz drona. Dzięki opracowaniu takiego połączenia udało się uzyskać maszynę zdolną wystartować w każdych warunkach terenowych o długotrwałym locie obsługiwaną przez jedną osobę.

– Do startu nie potrzeba pasa rozbiegowego ani wyrzutni a dwukrotnie większy czas lotu oraz zasięgu drona od innych cywilnych rozwiązań na rynku pozwala na zebranie danych z ogromnych obszarów – podkreśla Kacper Budnik.

Z powietrza system BZB UAS może monitorować lasy a takze plony zbóż i roślin.

– Określamy miejsca chorych oraz obumarłych drzew. Wskazujemy roślinność ubogą w minerały, potrzebującą odżywienia i nawożenia dzięki wykorzystaniu pomiarów specjalistycznym czujnikiem multispektralnym. Obrazujemy skutki kataklizmów: suszy, powodzi, nieurodzaju, zniszczeń spowodowanych zwierzyną leśną – wylicza Jan Byrtek.

 Bezzałogowe systemy latające, źródło: BZB UAS

Dla policjantów i strażaków

Z ich systemów mogą korzystać policjanci i strażacy przy poszukiwaniu ludzi w terenie . 16 grudnia 2017 r. BZB UAS ma dostarczyć strażakom z OSP Jarogniewice bezzałogowy system powietrzny do celów ratowniczych.

– Mamy możliwości wykonania precyzyjnych pomiarów i tworzymy modele przestrzenne 3D budynków i obiektów – dodaje Kacper Budnik.

od lewej: Jan Byrtek i Kacper Budnik

BZB UAS – absolwenci Politechniki Wrocławskiej

BZB UAS istnieje od lutego 2017 r.. Stworzyli go Kacper Budnik, Jan Byrtek, Paweł Zdanowicz. Pierwszy człon BZB to litery nazwisk założycieli. Obecnie firmę tworzą Kacper Budnik i Jan Byrtek – absolwenci Politechniki Wrocławskiej byli prezesi Akademickiego Klubu Lotniczego oraz kilku pracowników (również absolwenci PWr).

Natomiast UAS (ang. unmanned aerial systems – pol. bezzałogowy system latający) jest to międzynarodowy skrót świadczący o tym, że zajmują się nie tylko dronami a całym bezzałogowym systemem latającym (czujnik, samolot, stacja naziemna, oprogramowanie). Są związani z AIP PWr.

Kacper i Jan – jako studenci związani byli z Akademickim Klubem Lotniczym, grupą JetStream i mają na koncie liczne sukcesy na zawodach samolotów bezzałogowych w USA oraz Australii.

– W latach 2014-2016 budowaliśmy najlepsze samoloty bezzałogowe na świecie. Zajmowaliśmy się wszystkim co jest związane z lotnictwem: loty szybowcami, skoki spadochronowe, samoloty bezzałogowe oraz organizowaliśmy Akademickie Mistrzostwa na Celność Lądowania – mówi Kacper Budnik.

To co robi BZB UAS doceniono w różnych konkursach m.in. ABSL Start-Up Challenge i MIT Enterprise Forum Poland. – Obecnie razem z firmą PGNiG pracujemy nad wdrożeniem naszego systemu w ich strukturę – więcej szczegółów nie mogę zdradzić – dodaje Jan Byrtek.

Drony na Made in Wrocław

Startup BZB UAS wezmie udział w bezpłatnych targach Made in Wrocław, które 14 grudnia odbędą się we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. W czasie imprezy będzie można porozmawiać z przedstawicielami firm, dowiedzieć się czegoś więcej na temat ich planów na przyszłość. Impreza potrwa od godz. 11 do 17.30. 

Organizatorami wydarzenia Made in Wrocław są miasto Wrocław oraz Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Sponsorami Made in Wrocław są firmy: JLL, Vastint, KPMG, Vantage, Randstad, SoftServe, Intive, Mikomax oraz wrocławskie lotnisko i EIT Plus.

Więcej informacji na stronie made-in-wroclaw.pl oraz na Facebooku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl