Rewitalizacja będzie polegała na budowie pieszego bulwaru wraz z obiektami małej archiktektury i zielenią. Docelowo dla mieszkańców i turystów stworzone zostanie nowe miejsce spacerowo-wypoczynkowe z dostępem do nabrzeża Odry. Na parterach nowych budynków mieszkalnych przylegających do bulwaru znajdą się również lokale usługowe i gastronomiczne.
– Koncepcja bulwaru zakłada, że będzie to przestrzeń rekreacyjna i wypoczynkowa wśród dużej ilości zieleni i bezpośrednio nad rzeką. Dodatkowo powstaną także tarasy widokowe i ławki. Odwiedzający skorzystają wreszcie z pawilonów usług ciągnących się wzdłuż całego bulwaru – podkreśla Piotr Fokczyński, architekt miasta.
Wzdłuż bulwaru swoje inwestycje będą realizować trzej deweloperzy: Dom Development, i2 Development oraz OKRE Development. Każdy z nich – oprócz stworzenia budynków mieszkalno-usługowych – ma również, we współpracy z miastem, przygotować przylegającą do jego inwestycji część bulwaru, które następnie zostaną połączone w całość.
Jedną z trzech inwestycji, które powstaną wzdłuż nowego bulwaru, będzie Witolda 3840 OKRE Development.
Nowa miejska przestrzeń
– Takiego bulwaru w naszym mieście jeszcze nie ma. Nadrzeczny pas w samym Śródmieściu, który będzie przechodził wzdłuż restauracyjnych parterów będzie z pewnością unikalnym miejscem z olbrzymim potencjałem – dodaje Piotr Fokczyński.
Jedną z części bulwaru, również we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia, zrewitalizuje wrocławska spółka z grupy Dom Development. Oddanie tego etapu bulwaru do użytku mieszkańców planowane jest pod koniec 2020 roku.
Wizualizacja inwestycji Apartamenty Księcia Witolda i części bulwaru nad Odrą, autor: Pracownia architektoniczna Dziewoński-Łukaszewicz.
– Przy projektowaniu od początku przyświecała nam idea, żeby zrewitalizowane nabrzeże wpisywało się zarówno w estetykę już odnowionych bulwarów, m.in. Xawerego Dunikowskiego czy Marii i Lecha Kaczyńskich, jak i charakter Kępy Mieszczańskiej. Wrocławianie bardzo chętnie spędzają czas wolny nad rzeką i chcemy zapewnić im kolejną przestrzeń do rekreacji – mówi Iwona Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Dom Development Wrocław Sp. z o.o.
Inwestycja zostanie zrealizowana przez miasto, jednak wrocławski Dom Development również partycypuje w kosztach. Szacowana wartość rewitalizacji nabrzeża na długości prowadzonej przez spółkę budowy wynosi około 600 tysięcy złotych.
– W tej chwili przygotowujemy dokumentację do wniosku o pozwolenie na budowę na długości działki, na której obecnie prowadzimy inwestycję Apartamenty Księcia Witolda – dodaje Iwona Kołodziejczyk.
Tak obecnie wygląda nabrzeże Odry przy ul. Księcia Witolda, fot. Bartosz Moch
Koncepcja bulwaru została opracowana wspólnie przez Dom Development oraz urząd miasta. Autorami projektu zagospodarowania przestrzeni są wrocławscy architekci z pracowni Dziewoński-Łukaszewicz.
O Kępie Mieszczańskiej
Kępa Mieszczańska rozciąga się od mostów Uniwersyteckich, poprzez Mosty Mieszczańskie, aż do zbiegu Odry. Wyspa leży w obrębie tzw. Śródmiejskiego Węzła Wodnego – Dolnego, otoczona dwoma ramionami Odry: Odrą Południową i Odrą Północną. Połączona jest z miastem pięcioma zespołami mostów: Uniwersyteckimi, Pomorskimi, Mieszczańskimi, Sikorskiego i Dmowskiego.
Przed wiekami był tam port i młyn, później lazaret i koszary, a po II wojnie światowej wyspa należała do żołnierzy i milicjantów. Od kilku lat Kępa Mieszczańska dynamicznie zmienia swoje oblicze. Przestronne osiedla, nowoczesne biurowce, eleganckie kawiarnie i sklepy, a tuż obok bulwary nad Odrą. Tak wkrótce ma wyglądać bezpośrednia okolica Rynku.
– Kępa Mieszczańska ma unikalny charakter w skali kraju. Decyduje o tym powierzchnia, ciekawe ukształtowanie wyspy i centralne położenie. Nowe inwestycje sprawią, że za kilka lat to będzie jedno z piękniejszych miejsc we Wrocławiu – przekonuje architekt miasta Wrocławia.