wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławska spółka weźmie udział w budowie elektrowni jądrowej na Dolnym Śląsku

Jest porozumienie w sprawie budowy dolnośląskiej elektrowni składającej się z 10 małych reaktorów jądrowych. W czwartek, 28 lipca, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (LSSE) i wrocławska spółka DB Energy podpisały w tej sprawie list intencyjny z Last Energy Polska. Plany zakładają budowę elektrowni składającej się z 10 małych reaktorów jądrowych (SMR - ang. Small Modular Reactors) o łącznej mocy elektrycznej 200 MW.

Reklama

Porozumienie zakłada także odbiór energii przez okres min. 24 lat przez LSSE oraz najemców strefy. Rozwiązanie to ma pozwolić na zapewnienie bezpiecznego, stabilnego i bezemisyjnego źródła energii dla inwestycji zlokalizowanych na terenie Legnickiej Strefy.

Małe reaktory jądrowe, czyli technologia SMR to nowość w polskiej energetyce

Jednak jak przewidują eksperci, w najbliższych latach ze względu na wysokie ceny energii, ograniczoną dostępność mocy w sieci elektrycznej oraz dostępność paliw kopalnych, nastąpi wzmożony rozwój i zainteresowanie firm reaktorami jądrowymi.

O globalnych problemach z brakiem energii jest głośno. Potencjalni inwestorzy mają coraz częściej utrudnienia z dostępnością energii i gazu w ilościach, których potrzebują. Nowe rozwiązanie może pozwolić na bezpieczne, stabilne i bezemisyjne źródło energii dla fabryk zlokalizowanych na terenie Strefy. Robimy kolejny krok nie tylko w stronę zielonej energii, ale też wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego
mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Inwestycję niemal od A do Z zrealizuje amerykańska firma Last Energy

Last Energy jest amerykańskim inwestorem, deweloperem oraz operatorem małych modułowych elektrowni jądrowych. Jego oferta w zakresie SMR obejmuje cały proces inwestycyjny – od koncepcji projektowej, przez projekt, uzgodnienia, finansowanie, realizację, serwis, utrzymanie i produkcję energii dla klienta, aż po utylizację instalacji i paliwa.

Polska jest jednym z pierwszych państw, w których Last Energy planuje wdrożyć opracowaną technologię SMR. Cieszymy się, że Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wyraziła swoje zainteresowanie naszą technologią, a także chęć podpisania długoterminowego kontraktu na odbiór wyprodukowanej energii. Przed nami proces identyfikacji potencjalnych lokalizacji, a następnie potwierdzenie założeń projektowych. Rozwijana współpraca ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego dla polskiego przemysłu i społeczeństwa
mówi Damian Jamroz, prezes Last Energy Polska.

Wrocławska DB Energy zapewni integrację infrastruktury elektrowni i klientów końcowych

Spółka działa na polskim rynku od 13 lat. W tym czasie wykonała ponad 1200 projektów poprawy efektywności energetycznej, generując inwestycje o wartości ponad 4,8 mld zł, co przełożyło się na redukcję zużycia energii przekraczającą 8,3 TWh.

DB Energy zawarło trójstronne porozumienie z Last Energy oraz Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, dotyczące uczestnictwa w procesie budowy oraz integracji na terenie Strefy 10 małych reaktorów jądrowych o łącznej mocy elektrycznej 200 MW. Nasza inwestycja zapewni przedsiębiorcom ze Strefy zeroemisyjne i stabilne źródło energii. Małe elektrownie jądrowe, w szczególności te produkowane przez naszego partnera Last Energy, to przyszłość dużych przedsiębiorstw w ich drodze do zeroemisyjności
zapewnia Dominik Brach, wiceprezes DB Energy.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl