www.wroclaw.pl

  Bon na dotację, czyli środki na uzyskanie unijnego wsparcia

  Przygotowanie wniosku o dotację unijną jest zadaniem złożonym, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy zadbać nie tylko o spełnienie wymogów formalnych, ale też merytorycznych. Ten czasochłonny proces potrzebuje często specjalistycznego wsparcia. W pozyskaniu go pomaga przedsiębiorcom Wrocławski Park Technologiczny, który uruchomił kolejną edycję mechanizmu - bon na dotację.

  Fot. źródło: WPT

  Bon na dotację to autorski mechanizm Wrocławskiego Parku Technologicznego, który pozwala przedsiębiorstwom na zwiększenie ich szans w pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację innowacyjnych projektów B+R.

  Można dzięki niemu uzyskać refundację nawet 100% kosztów stałych poniesionych na przygotowanie wniosku o dofinansowanie z UE, do których zalicza się zarówno wynagrodzenie dla wyspecjalizowanej firmy konsultingowej, jak i koszty własne przedsiębiorstwa.

   – Co do zasady refundujemy do 10 tys. zł kosztów przygotowania wniosku o dotację z Unii Europejskiej. Co ważne z Bonu na dotację mogą skorzystać nie tylko Rezydenci WPT, ale również inne osoby czy firmy, które w realizacji swoich projektów badawczo-rozwojowych zakładają wykorzystanie zaplecza laboratoryjnego i biznesowego WPT– wyjaśnia Justyna Pater - Synówka, kierownik Oddziału ds. Rozwoju Nowych Rynków w Wrocławskim Parku Technologicznym.

  Realne wsparcie dla innowacji

  Pierwsza edycja mechanizmu Bon na dotację ruszyła w 2016 roku. Dzięki niemu do końca 2019 roku, dofinansowanie otrzymało 30 projektów o łącznej wartości ponad 280 milionów złotych. Z mechanizmu korzystają firmy z różnych branż, od biotechnologii po sektor kosmiczny, działające w różnej skali – od startupów po rozwinięte firmy. Jedną z nich było WPD Pharmaceuticals.

  Źródło: WPT

  – Proces przygotowania wniosku o grant jest czasochłonny i generuje koszty – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Aplikując o dotacje, trzeba zabezpieczyć środki, które pozwolą na odpowiednie przygotowanie wniosku, tak by odniósł sukces. Wsparcie takie jak Bon na dotację jest szczególnie ważne dla małych i średnich firm, ma kluczowe znaczenie szczególnie na początku ich działalności, w momencie krytycznym dla ich sukcesu. Jest ono również motywacją do działania, próbowania, czasem po raz kolejny, swoich sił w konkursach pozwalających na zdobycie środków na rozwój innowacji – ocenia Mariusz Olejniczak, prezes zarządu WPD Pharmaceuticals.

  Można się zgłaszać

  Obecnie trwa otwarty nabór do nowej edycji mechanizmu - bon na dotację. Możliwe jest pozyskanie środków na przygotowanie aplikacji m.in. w ramach konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Szybka Ścieżka – Koronawirusy, Programy Sektorowe), Banku Gospodarstwa Krajowego (Kredyt na innowacje technologiczne), Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu (Design dla przedsiębiorców – Dostępność Plus) czy konkursów organizowanych  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (Wsparcie na inwestycje w zakresie wdrożenia wyników prac B+R w działalności przedsiębiorstw).

  Fiszki projektowe należy składać do 22.11.2020 r., a szczegółowe informacje znajdują się na stronie organizatora.

  jr/WPT