W ubiegłym roku ten ranking wyglądał tak: Warszawa, Wrocław, Kraków i Trójmiasto. W roku 2020 kolejność nieco się zmieniła: Warszawa, Trójmiasto, Wrocław. Stolica Dolnego Śląska w rankingu Antala „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy" od lat jest w czołówce zestawienia.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreśla, że utrzymanie się na podium rankingu najlepszych polskich miejsc do pracy jest dowodem ugruntowanej pozycji miasta.
– Mało tego, powiedziałbym, że nasze środowisko sprzyja pracy, ale i życiu, bo wrocławska oferta jest kompletna. Tworzymy ośrodek akademicki i kulturalny, ale też jesteśmy nowocześni ze świetnie funkcjonującym parkiem technologicznym. Dbamy o zieleń i czystość powietrza. Do tego dochodzą walory estetyczne miasta, bliskość europejskich stolic jak Praga czy Berlin, wreszcie otwartość mieszkańców. Na siebie i na obcokrajowców, którzy tak chętnie nas odwiedzają – mówi prezydent Wrocławia.
Wrocław w pierwszej trójce
Agnieszka Wójcik, Market Research & PR Manager, Antal zauważa, że Wrocław w rankingu najbardziej atrakcyjnych miast w ciągu ostatnich 5 lat z pierwszego miejsca trafił na trzecie – wciąż jednak utrzymuje silną pozycję.
– Nieco niższy wynik nie wynika jednak z gorszego postrzegania miasta przez specjalistów i menedżerów, gdyż odsetek wskazań Wrocławia utrzymuje się na podobnym poziomie. Rośnie natomiast w oczach respondentów ocena dla Trójmiasta oraz Warszawy. Na wybór kadry średniego i wyższego szczebla wpływają czynniki biznesowe – jak np. liczba dużych, rozpoznawalnych firm w mieście oraz czynniki związane z środowiskiem naturalnym. W roku pandemii na znaczeniu straciła oferta kulturalna – ze względu na ograniczony dostęp do teatrów, kin czy koncertów, a to była zawsze bardzo silna strona Wrocławia – wylicza Agnieszka Wójcik.
Infografika wroclaw.pl opracowana na podstawie danych firmy Antal
W 2020 r. na popularności wśród przedstawicieli kadry średniego i wyższego szczebla, kosztem Krakowa i Wrocławia, zyskuje Warszawa (+7 p.p.), w której chętnie pracowałby już co drugi respondent. Pierwszy raz tak wysokie, drugie miejsce w rankingu, zajęło Trójmiasto. Coraz wyższe wyniki notują też mniejsze ośrodki.
W 10. edycji raportu „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” wzięło udział 2 067 respondentów z całej Polski. Badanie było przeprowadzone było metodą CAWI w terminie 27.08 – 16.09 2020 roku.
Miejsce Wrocławia w ubiegłych latach – Jakie miasta pod kątem relokacji krajowej byłyby dla Ciebie najbardziej atrakcyjne?
- 2015 – 49% I miejsce
- 2016 – 39% I miejsce
- 2017 – 38% II miejsce
- 2018 – 42% II miejsce
- 2019 – 38% II miejsce
- 2020 – 35% III miejsce
Czytaj także: Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy. Ranking 2019
Przeprowadzka za atrakcyjną pracą
Wynika z niego, że obecnie 69% respondentów - w przypadku otrzymania atrakcyjnej oferty pracy -zdecydowałoby się na przeprowadzkę, dlatego też otwartość specjalistów i menedżerów niezmiennie od zeszłego roku oceniana jest na wysoką (wzrost o 1 punkt procentowy).
Najczęściej gotowość do relokacji deklarują pracownicy działów administracji (78%) - jest to wzrost o 20 punktów procentowych w porównaniu z rokiem ubiegłym. Również na taką opcję otwarta jest wyższa kadra zarządzająca (76%) oraz przedstawiciele branży inżynieryjnej (75%). Natomiast najrzadziej deklarują otwartość na relokację przedstawiciele działów HR oraz IT.
Artur Skiba, prezes Antal podkreśla, że gotowość do relokacji w Polsce niezależnie od pandemii utrzymuje się na wysokim poziomie.
– Mimo, że obecnie na drodze pracodawców i kandydatów stoi sporo organizacyjnych wyzwań, istnieje też świadomość, że dla atrakcyjnej oferty pracy, która umożliwi rozwój kariery, warto się przeprowadzić – dodaje Artur Skiba.
Zyskuje stolica
Większość ankietowanych specjalistów i menedżerów (51%) w przypadku możliwości relokacji najchętniej wybrałaby jako nowe miejsce zamieszkania stolicę. Jest to wzrost o 7 p.p. w stosunku do zeszłego roku.
Obserwacje Antal wskazują, że na dobre postrzeganie Warszawy wpływa znacząca liczba siedzib największych firm dająca szerokie możliwości rozwoju, wysokie przeciętne zarobki mieszkańców, a także bogate zaplecze kulturo. Na plus działają też inicjatywy podejmowane przez miasto zmierzające do zadbania o jakość powietrza i zieleń.
– Warszawa to miasto otwarte na potrzeby mieszkańców. Inwestycje podejmowane w ostatnich latach koncentrowały się na wielu obszarach, takich jak komunikacja miejska, bezpieczeństwo, kultura, rozwój przedsiębiorczości, ochrona środowiska, edukacja, sport i rekreacja, a ich wspólnym celem było podniesienie jakości i standardu życia warszawiaków. Cieszy nas fakt, że coraz więcej wykwalifikowanych specjalistów rozważa Warszawę jako miejsce do życia, bo to właśnie dostęp do wysokiej jakości puli talentów jest kluczowym czynnikiem przyciągającym inwestorów do Warszawy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Źródło: UM Wrocławia
Trójmiasto prześcignęło konkurentów
Trójmiasto zanotowało wzrost odsetka wskazań specjalistów i menedżerów o 2 p.p i z czwartego miejsca awansowało na drugie. Na popularność nadmorskiej aglomeracji wpływa rosnąca liczba międzynarodowych firm oferujących atrakcyjne miejsca pracy i tradycyjnie – aspekty związane z środowiskiem naturalnym i pięknym położeniem miasta.
Marcin Grzegory, Deputy Director, Invest in Pomerania zauważa, że jeszcze kilka lat temu czynnik jakości życia był dodatkiem, a nie wchodził w skład esencji oferty danej lokalizacji.
– Od kilku lat wiadomo jednak, że to jeden z podstawowych czynników zapewniających zainteresowanie i dopływ najatrakcyjniejszych kadr, zwłaszcza do sektorów usługowych i technologicznych, które z kolei celują w innowacjach i warunkują szybkość oraz tempo rozwoju. Trójmiasto od dekady świadomie przewodzi miastom regionalnym w kwestii łączenia oferty zatrudnienia z możliwościami płynącymi z najwyższej pośród polskich dużych miast jakości życia, czego dowodem jest min. projekt "Live more Pomerania". W tym roku uruchomiliśmy także portal rekrutacyjny dla osób spoza regionu, które chcą właśnie tu znaleźć dobrą pracę i zamieszkać - zaznacza Marcin Grzegory.
Źródło: UM Wrocławia
Północ wygrywa z południem
Raport Antal wskazuje również na rosnącą przewagę innych miast ulokowanych w północnej części kraju. Nieznacznie zyskał na atrakcyjności Bydgoszcz, Olsztyn czy Białystok. Silnie natomiast tracą, w oczach potencjalnych kandydatów lokalizacje, południowe – Kraków zanotował spadek o 8 p.p., Katowice o 7 p.p., Rzeszów o 4 p.p. W dobie pandemii walory związane z zielenią, czystym powietrzem podwójnie zyskują na znaczeniu – a miasta na południu Polski częściej cechowane są przez większą gęstość zaludnienia, gorsze wskaźniki jakości powietrza, a także mocno konkurencyjny rynek pracy.
– Miasta aglomeracji śląskiej, Kraków czy Rzeszów wciąż są wysoko w rankingu, jednak widoczne tendencje już od roku pokazują spadki. Aby uniknąć odpływu talentów warto zintensyfikować politykę komunikacyjną i pokazać silne strony miast. Warto także pokusić się o analizy mające na celu wyodrębnienie obszarów rozwojowych i podjąć działania, które wpłyną na ograniczanie ich negatywnych skutków dla mieszkańców – podkreśla Artur Skiba, prezes Antal.
Źródło: UM Wrocławia
Szukają specjalistów i doradzają
Antal specjalizuje się rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwie HR. Marka Antal jest obecna w Polsce od 1996 roku. W ramach Grupy Antal funkcjonuje polska spółka, która powstała w 1996 roku oraz spółka otwarta w 2014 roku w Czechach i spółka Enloyd – na Węgrzech.
W Polsce biura w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu oraz Gdańsku prowadzą projekty w Polsce i za granicą dla największych globalnych oraz lokalnych przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów gospodarki.
Obecnie w Antal działa 10 dywizji rekrutacyjnych oraz zespoły doradzające firmom w zakresie oceny i rozwoju pracowników, employer brandingu oraz analiz rynkowych. W 2018 roku uruchomiono również dwie innowacyjne usługi: platformę dla freelancerów – REX oraz Agencję Pracy Robotów.