wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy. Ranking 2019
Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy. Ranking 2019 UM Wrocławia

Warszawa, Wrocław, Kraków i Trójmiasto – to najbardziej atrakcyjne miasta w Polsce pod kątem relokacji. Z najnowszego badania Antal "Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy" wynika, że 68% specjalistów i menedżerów jest gotowych na przeprowadzkę do innego miasta w przypadku otrzymania atrakcyjnej oferty pracy.

Reklama

To już 9. edycja badania Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”. Najnowszy ranking pokazuje, że specjaliści i menedżerowie w Polsce są otwarci na zmianę miejsca pracy. Taką możliwość rozważyłoby 68 % z nich.

– Badanie Antal pokazuje, że niezmiennie przyczyny odejść z organizacji leżą w dużym stopniu po stronie pracodawcy. Złe zarządzanie, niezadowalająca atmosfera, brak jasnych ścieżek karier czy problemy z komunikacją z przełożonym to wciąż aspekty odczuwane przez duży odsetek specjalistów i menedżerów – mówi Artur Skiba prezes Antal.

Autorzy badania z firmy Antal podkreślają, że najczęściej gotowość na relokację deklarują przedstawiciele wyższej kadry zarządzającej (79%), logistyki oraz sprzedaży (72%). Natomiast pracownicy działów administracji i HR najrzadziej deklarują otwartość na relokację (odpowiednio 58% i 60%).

Na decyzje o przeprowadzce wpływa zarówno ocena samej oferty pracy, jak i docelowa lokalizacja – tu liczy się zaplecze kulturalne, komunikacyjne czy środowiskowe. Nie bez znaczenia jest potencjał zatrudnienia rynku, który stworzy możliwości rozwoju kariery czy edukacji dla kandydata i członków jego rodziny.

RelokacjaInfogram

Infografika wroclaw.pl opracowana na podstawie danych firmy Antal

Wrocław drugi

Z badań Antal wynika, że w czołówce miast najbardziej atrakcyjnych pod kątem relokacji, które można określić, jako lokalizację pierwszego wyboru (powyżej 30% wskazań) od lat utrzymuje się Warszawa, Wrocław, Kraków, Trójmiasto. To są miasta z tak zwanego Tier 1, czyli puli pierwszego wyboru inwestorów, którzy poszukują lokalizacji pod inwestycje. I choć czołówka miast, które w oczach pracowników są najbardziej atrakcyjne, nie zmieniła się w porównaniu do poprzedniej edycji badania, to jednak widać pewne zmiany w aspekcie ich popularności.

– Stolica zanotowała zdecydowany spadek –  aż o 12 punków procentowych w porównaniu do ubiegłego roku. O 4 punkty procentowe spadł odsetek specjalistów i menedżerów deklarujących chęć przeprowadzki do Wrocławia i Trójmiasta. Z czołówki miast awans odnotował jedynie Kraków – jego pozycja wzrosła o 2 punkty procentowe – wynika z badania firmy Antal.

Największe miasta oferują najwięcej

Dominik Pekról, regional manager, Antal podkreśla, że największe miasta w Polsce takie jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Trójmiasto dają pracownikom nie tylko miejsce pracy, ale także oferują możliwość długoterminowego wyboru ścieżek kariery bez obawy o „wyczerpanie się” liczby potencjalnych pracodawców.

– Jednak obecnie – przy rekordowo niskim bezrobociu – największe miasta osiągnęły pewien poziom nasycenia, co daje szansę przyciągnięcia inwestorów oraz pracowników takim ośrodkom jak Rzeszów. Do przeprowadzki do największych miast zniechęcają pracowników takie czynniki, jak: odległość od domu rodzinnego, wysokie koszty utrzymania, duża konkurencja na rynku i szybkie tempo życia czy długi czas dojazdu do pracy – wylicza Dominik Pekról.  

Badanie Antal Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy przeprowadzone było metodą CAWI w terminie 01.09-30.09. 2019 roku. W badaniu wzięło udział 2225 respondentów z całej Polski, średnio mających 37 lat i 13 lat doświadczenia zawodowego. Badanie było anonimowe.

Wrocław wśród najszybciej rozwijających się miast UE

Wrocław ma się czym chwalić. Zgodnie z raportem inwestycyjnym CEE 2019 Thriving Metropolitan Cities (Kwitnące metropolie) przygotowanym przez grupę doradczą Colliers International, Dentons i Skanska, 16 z 20 najszybciej rozwijających się miast w UE znajduje się w Europie Środkowej i Wschodniej – w tym połowa z nich w krajach wyszehradzkich. W rankingu najlepszych miejsc do inwestowania Wrocław wymieniany jest zaraz po Dublinie i Pradze.

Przedsiębiorczy Wrocław 2030

Edukacja przedsiębiorczości wśród dzieci i młodzieży, promocja wrocławskiego biznesu oraz system wsparcia zarówno dla małych, jak i dużych firm – m.in. takie elementy zawiera, ogłoszona w listopadzie 2019 r. – Strategia Rozwoju Przedsiębiorczości Miasta Wrocławia „Przedsiębiorczy Wrocław 2030”. Dokument ma wesprzeć rozwój biznesu i jego otoczenia w stolicy Dolnego Śląska.

– Chcemy przyspieszyć rozwój miasta do 2030 roku w obszarze biznesu. Chcemy, by Wrocław był miastem integracji przedsiębiorców, wymiany wiedzy i dobrych praktyk oraz miejscem, w którym młodzi wrocławianie mają okazję czerpać wzorce od doświadczonych przedsiębiorców – mówi Marcin Urban, skarbnik miasta i przewodniczący Rady ds. Przedsiębiorczości.

Potencjał inwestycyjny Wrocławia

W październiku 2019 r. pisaliśmy o wynikach raportu "Potencjał inwestycyjny Wrocławia” przygotowanego w ramach projektu badawczego „Business Environment Assessment Study” przeprowadzonego przez Antal we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint.

Wynika z niego, że 23 proc. przedsiębiorców, którzy planują rozwój firm, jako rozważaną lokalizację wskazało Wrocław. To daje miastu drugą pozycję, za Warszawą, wśród najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie miejsc dla biznesu. Magnesem dla inwestycji są tu przede wszystkim: ogromny potencjał edukacyjny i biznesowy, a także bardzo dobre warunki życia w mieście.

Czytaj także: 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl