Zdaniem organizatorów konkursu, osiedla mieszkaniowe stają się coraz bardziej przyjazne człowiekowi, mieszkańcy oczekują kompleksowej wizji zamieszkania. Atrakcyjna architektura, estetycznie zagospodarowane, pozytywne przestrzenie w naturalny sposób budzą poczucie przynależności i troski o własną okolicę. Ułatwiają nawiązywanie relacji towarzyskich i sąsiedzkich, uwrażliwiają na estetykę otoczenia. Dlatego właśnie teren osiedli mieszkaniowych jest doskonałą płaszczyzną do prezentowania i promowania twórczości artystów, przed którymi postawiono wyzwanie plastyczne.
– Ten konkurs to ważna inicjatywa dla społeczności lokalnej – uważa Beata Urbanowicz, Koordynator Projektu Plastycznego Wystroju Miasta. – Dzięki temu zyska ona swoją własną formę przestrzenną, z którą może się identyfikować. Rzeźba ta może być też wyróżnikiem tego miejsca. Z kolei dla pozostałych mieszkańców miasta, jest to coś ciekawego, co może być powodem odwiedzenia właśnie tego rejonu miasta.
Inicjatywa wkomponowania w przestrzeń Olimpii Port prac wrocławskich artystów to kontynuacja tradycji Archicomu umieszczanie rzeźb w wybranych częściach Wrocławia. Nowa forma plastyczna dołączy do innych wprowadzonych w przestrzeń przez dewelopera, jak „Pod jabłonią” autorstwa Alojzego Gryta, która powstała na Jagodnie, „Pociąg do nieba” Andrzeja Jarodzkiego na pl. Strzegomskim, „Mama i ja” Janusza Klekota na ul. Św. Mikołaja czy „Zabłąkana chmura” Ludwiki Ogorzelec przy al. Hallera.
– Od wielu lat pełnimy rolę mecenasa sztuki, akcentując jej znaczenie w życiu mieszkańców Wrocławia – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicom S.A.. – Wprowadzamy w przestrzenie publiczne formy artystyczne twórców związanych z naszym miastem. Wierzymy, że stworzenie możliwości obcowania ze sztuką w naturalny sposób budzi wrażliwość oraz podnosi jakość życia i otoczenia.
Konkurs ma charakter otwarty, adresowany jest do artystów i studentów kierunków artystycznych. Projekty rzeźby można składać do 31 stycznia 2017.
Wyboru formy, która trwale zwiąże się z pejzażem nadodrzańskiej inwestycji dokona kapituła w składzie m.in.: prof. Piotr Kielan – Rektor ASP we Wrocławiu, Piotr Wieczorek – Prezes wrocławskiego oddziału ZPAP, Paweł Jarodzki – Dyrektor BWA Galeria Awangarda, Beata Urbanowicz – Koordynator Projektu Plastycznego Wystroju Miasta, Jerzy Skoczylas – Przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miejskiej Wrocławia, Kazimierz Śródka – współautor projektu Olimpii Port oraz przedstawiciele mieszkańców dzielnicy i osiedla.