wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 6°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
fot. organizatorzy

Nagroda pieniężna w wysokości 8 tys. zł i realizacja projektu – to nagrody dla zwycięzcy, ogłoszonego właśnie konkursu na projekt przestrzennej formy plastycznej pod hasłem “Przestrzeń, która inspiruje” zlokalizowanej na osiedlu Olimpia Port, przy ul. Magellana.

Reklama

Zdaniem organizatorów konkursu, osiedla mieszkaniowe stają się coraz bardziej przyjazne człowiekowi, mieszkańcy oczekują  kompleksowej wizji zamieszkania. Atrakcyjna architektura, estetycznie zagospodarowane, pozytywne przestrzenie w naturalny sposób budzą poczucie przynależności i troski o własną okolicę. Ułatwiają nawiązywanie relacji towarzyskich i sąsiedzkich, uwrażliwiają na estetykę otoczenia. Dlatego właśnie teren osiedli mieszkaniowych jest doskonałą płaszczyzną do prezentowania i promowania twórczości artystów, przed którymi postawiono wyzwanie plastyczne.

– Ten konkurs to ważna inicjatywa dla społeczności lokalnej – uważa Beata Urbanowicz, Koordynator Projektu Plastycznego Wystroju Miasta. – Dzięki temu zyska ona swoją własną formę przestrzenną, z którą może się identyfikować. Rzeźba ta może być też wyróżnikiem tego miejsca. Z kolei dla pozostałych mieszkańców miasta, jest to coś ciekawego, co może być powodem odwiedzenia właśnie tego rejonu miasta.

Inicjatywa wkomponowania w przestrzeń Olimpii Port prac wrocławskich artystów to kontynuacja tradycji Archicomu umieszczanie rzeźb w wybranych częściach Wrocławia. Nowa forma plastyczna dołączy do innych wprowadzonych w przestrzeń przez dewelopera, jak „Pod jabłonią” autorstwa Alojzego Gryta, która powstała na Jagodnie, „Pociąg do nieba” Andrzeja Jarodzkiego na pl. Strzegomskim, „Mama i ja” Janusza Klekota na ul. Św. Mikołaja czy „Zabłąkana chmura” Ludwiki Ogorzelec przy al. Hallera.

– Od wielu lat pełnimy rolę mecenasa sztuki, akcentując jej znaczenie w życiu mieszkańców Wrocławia – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicom S.A.. – Wprowadzamy w przestrzenie publiczne formy artystyczne twórców związanych z naszym miastem. Wierzymy, że stworzenie możliwości obcowania ze sztuką w naturalny sposób budzi wrażliwość oraz podnosi jakość życia i otoczenia.

Konkurs ma charakter otwarty, adresowany jest do artystów i studentów kierunków artystycznych. Projekty rzeźby można składać do 31 stycznia 2017.

Wyboru formy, która trwale zwiąże się z pejzażem nadodrzańskiej inwestycji dokona kapituła w składzie m.in.: prof. Piotr Kielan – Rektor ASP we Wrocławiu, Piotr Wieczorek – Prezes wrocławskiego oddziału ZPAP, Paweł Jarodzki – Dyrektor BWA Galeria Awangarda, Beata Urbanowicz – Koordynator Projektu Plastycznego Wystroju Miasta, Jerzy Skoczylas – Przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miejskiej Wrocławia, Kazimierz Śródka – współautor projektu Olimpii Port oraz przedstawiciele mieszkańców dzielnicy i osiedla.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl