wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. W tym roku na Organizacje Pożytku Publicznego można przekazać 1,5 proc. swojego podatku

W 2023 roku podatnicy mogą przekazać dla organizacji pożytku publicznego nie 1 proc. podatku, jak miało to miejsce dotychczas, ale 1,5 proc. Dotyczy to również rocznych rozliczeń PIT za 2022 rok. Warto wiedzieć, w jaki sposób przekazać swoje podatki na pomoc najbardziej potrzebującym.

Reklama

Podczas tegorocznego rozliczenia podatku od osób fizycznych (PIT) dla organizacji pożytku publicznego (OPP) można przekazać już nie 1 proc. swojego podatku, ale 1,5 proc.

Ma to zapobiec stratom tych organizacji, które mogły spowodować zmiany podatkowe wprowadzone w 2022 r. przez Polski Ład, m.in. wyższa kwota wolna od podatku.

Realna pomoc dla potrzebujących

Pieniądze z 1,5 proc. podatku mają duże znaczenie dla funkcjonowania m.in. wielu stowarzyszeń i fundacji prowadzących działania pomocowe dla wielu potrzebujących.  

Odpowiadanie na bieżące potrzeby naszych podopiecznych i ich rodzin zarówno te medyczne jak i socjalne to podstawa naszej działalności. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, próbując jednocześnie wykluczać z życia naszych rodzin problemy, którym możemy zaradzić, budujemy Dom Opieki Wyręczającej, który jest m.in. finansowany ze środków podarowanych przez podatników.
Beata Hernik-Janiszewska, prezes Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: TOZ Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu TOZ Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu
TOZ Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu

Środki pozyskiwane z 1,5 proc. podatku są dla nas bardzo istotne. Wspierają funkcjonowanie schroniska i opiekę nad blisko 300 zwierzakami. Dzięki temu jesteśmy w stanie zakupić leki czy dodatkowe wyposażenie gabinetu weterynaryjnego. To niezwykle istotne z uwagi na to, jak wiele starszych, schorowanych i zaniedbanych zwierząt do nas trafia.
Aleksandra Cukier, rzeczniczka TOZ - Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu

Nie wiadomo czy podarowane kwoty będą wyższe

Jednak choć od tego roku można przekazać większą część swojego podatku, to niekoniecznie trafi do nich więcej pieniędzy na szlachetne cele.

Choć czysta matematyka sugeruje, że 1,5 proc. to więcej niż dotychczasowy 1 proc., to trudno w tym momencie odpowiedzieć czy to będzie dużo więcej. Brak tej jednoznacznej odpowiedzi należy upatrywać w zmianach podatkowych, które miały miejsce w ubiegłym roku i które stanowiły poważne zagrożenie dla mechanizmu pozyskiwania 1 proc. przez organizacje pożytku publicznego. Ustawa wprowadzająca zapis o 1,5 proc. jest swojego rodzaju formą rekompensaty wprowadzonych uprzednio zmian. Jednak czy będzie korzystna, o tym dowiemy się dopiero jesienią, kiedy poznamy wartość podarowanego przez podatników 1,5 proc. podatku. Trzeba pamiętać, że obecnie uwolniona od podatku każdego z nas jest kwota 30 tys. zł. w skali roku. Życzylibyśmy sobie, aby kwota ta była proporcjonalnie większa. Rozwiązałoby to wiele finansowych bolączek, z którymi zmagamy się na co dzień.
Beata Hernik-Janiszewska

Jak przekazać swoje 1,5 proc. dla OPP?

Każdy podatnik samodzielnie wybiera, na czyją konkretnie rzecz przekazana zostanie kwota pochodząca z jego podatku. Co ważne, przekazując 1,5 proc. ze swojego PIT-u, nikt nie traci swoich pieniędzy. Rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa. Za to może bezpośrednio wpłynąć na to, do kogo trafią pieniądze z jego podatków.

Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, które są niezbędne by przekazać 1,5 proc. rocznego podatku. Należy w nie wpisać numer KRS organizacji, dla której zamierzamy przekazać część swojego podatku oraz przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1,5 proc. Ważne, aby nie popełnić błędu szczególnie w numerze KRS, bo jego poprawienie może być niemożliwe.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl