wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu biznes i design idą w parze

Czy można zachwycić się pojazdem górniczym, panelami akustycznymi lub opakowaniem na krem? Raczej nikomu nie przyszłoby do głowy, żeby przywiązywać do nich szczególną uwagę i wystawiać w galeriach sztuki. Wybierając dany produkt patrzymy przecież na jego funkcjonalność – na przykład przeciwzmarszczkowe działanie kremu czy poprawę akustyki wnętrza. Nie mniej pierwsze co przykuwa uwagę konsumenta, czyli naszą jest właśnie wygląd danego produktu. Połączenie funkcjonalności i dizajnu to właśnie cel projektu Dolnośląska Sieć Wzornictwa Przemysłowego (DSWP), który wszedł w ostatni etap. 

Z designem pod rękę 

Projekt DSWP rozpoczął się w 2012 roku. Jego celem jest przede wszystkim wzmocnienie powiązań między pracownikami naukowymi czyli wrocławską Akademią Sztuk Pięknych a przedsiębiorcami, na rzecz których mogą być wykonywane usługi projektowe i wzornicze, mówi Katarzyna Faruga z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia, koordynatorka projektu.

- Wszystko po to, żeby zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw i wyróżnić daną markę na rynku. Chcemy przekonać przedsiębiorców, że współpraca z projektantami z wrocławskiej ASP naprawdę im się opłaci – dodaje. - W głównej mierze projekt zakłada edukację i promocję wzornictwa przemysłowego, bo niestety wciąż jeszcze pokutuje przeświadczenie, że ASP, to kierunki stricte artystyczne, czyli malarstwo i rzeźba, a trzeba pamiętać o tym, że ta uczelnia kształci również ludzi, tworzących projekty na rzecz biznesu – dodaje Faruga. - Wzornictwo przemysłowe ma charakter głównie użytkowy. To nie są rzeczy, których jedynym przeznaczeniem jest bycie eksponatem w galerii. To jest krzesło, kanapa, długopis czy telefon, czyli przedmioty, które po pierwsze muszą być funkcjonalne, wygodne, stworzone z dobrych materiałów, ale jeśli wartością dodaną jest ładna stylistyka, to działa tylko na plus, w końcu wszyscy jesteśmy wzrokowcami. 

Najpierw nauka teraz praktyka 

Na początku projektu odbywały się spotkania, warsztaty, seminaria i konferencje z udziałem przedsiębiorców z Wrocławia i całego regionu.

warsztaty DSWP fot. organizator

- Byliśmy w Legnicy, Wałbrzychu, Jeleniej Górze czy w Szczawnie Zdroju, teraz koncentrujemy się w głównej mierze na realizacji wdrożeń wzorniczych w przedsiębiorstwach, które zgłosiły się do projektu i otrzymały od nas dofinansowanie na usługi projektowe – dodaje Faruga.

We wdrożeniach bierze obecnie udział 7 firm z Dolnego Śląska.

- Jedną z nich jest firma Medacol Sp. z o. o., która produkuje kosmetyki na bazie kolagenu morskiego. Jest to produkt zupełnie innowacyjny i takie tez powinien mieć opakowanie. Tym ostatnim zajmą się właśnie projektanci.

Na liście przedsiębiorstw, które uzyskały dofinansowanie na prace projektowe znalazła się również firma produkująca pojazdy górnicze.

- Jak sama nazwa wskazuje jest to pojazd wykorzystywany w górnictwie, czyli zjeżdża w dół i tam pracuje, a zatem jedynymi osobami, które widzą ten pojazd są osoby, które go obsługują. To co jest najważniejsze w tym konkretnym projekcie to ergonomia. Ten sprzęt musi być jak najlepiej przystosowany do potrzeb osoby, która będzie go obsługiwać. Oprócz tego musi być oczywiście zrobiony z odpowiednich materiałów. Innym przykładem przedsiębiorstwa, z którym współpracujemy jest firma NOEL od lat produkująca pojemnościowe wielofunkcyjne zbiorniki grzewcze. W tym projekcie chodzi o to, żeby ten zbiornik wyglądał lepiej. Sama funkcjonalność jest już sprawdzona, ale brakuje tu sznytu projektowego tak, żeby to urządzenie mogło konkurować z tymi zachodnimi – dodaje.

Nie taki design straszny 

projekt - Wiktoria Lenart

- Jeśli chodzi o projektowanie w Polsce, to dzieje się naprawdę dużo dobrego. Prace rodzimy projektantów możemy oglądać na wielu znaczących festiwalach designu począwszy od Mediolanu, przez festiwal w Lipsku i w Paryżu. Znani projektanci z Wrocławia to między innym Wiktoria Lenart, Krzysztof Kubasek, Szymon Hanczar czy Agnieszka Bar, nasza uczelnia jest więc kuźnią naprawdę bardzo zdolnych projektantów, mimo to wciąż nie wszyscy po nich sięgają. Wzornictwo jest bowiem wciąż kojarzone z czymś z „wyższej półki”. Można zaobserwować pewne wycofanie i dystans wśród przedsiębiorców, spowodowane obawą, że współpraca z projektantem wiąże się z dużymi kosztami, co nie jest prawdą. Można zrealizować bardzo fajne projekty nie mając ogromnego budżetu, dlatego też tak istotne jest edukowanie i pokazywanie przedsiębiorcom, że wzornictwo naprawdę zwiększa konkurencyjność i wcale nie wymaga astronomicznych kwot. 

W ramach projektu powstała również specjalnie dedykowana jego idei internetowa platforma służąca do kojarzenia podmiotów z zakresu projektowania, produkcji oraz nauki i technologii. 

Projekt Dolnośląska Sieć Wzornictwa Przemysłowego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, liderem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego a partnerami Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

ulaj

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl