wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Dla seniorów
  4. Zajęcia dla seniorów z zaburzeniami funkcji poznawczych

Naukowiec z Akademii Wychowania Fizycznego opracował program treningowy dla osób po 65 roku życia, który obniża ryzyko upadków i ich konsekwencji. W projekcie mogą wziąć osoby z obniżeniem funkcji poznawczych, m.in. zaburzeniami uwagi, koncentracji czy szybkiego reagowania.

Reklama

- Zaburzenia funkcji poznawczych mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Są wynikiem udaru, miażdżycy, niedokrwienia, stresu, ale i nadużywaniem alkoholu, paleniem papierosów, albo niewłaściwą dietą – wyjaśnia prof. Grzegorz Żurek, kierownik Zakładu Neurokognitywistyki w  Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. – Siedząco-leżący tryb życia także niekorzystnie wpływa na sprawność intelektualną.

Specjalista z wrocławskiej AWF podkreśla, że obniżenie funkcji poznawczych ma negatywny wpływ na ogólną kondycję człowieka. M.in. rośnie ryzyko upadków, które dla osób w podeszłym wieku mogą mieć bardzo daleko idące konsekwencje.

Prof. Żurek – korzystając z doświadczeń niemieckich specjalistów – opracował program treningu mentalnego, czyli umysłowego, którego celem jest wspieranie funkcji poznawczych.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w programie, najpierw muszą przejść badanie, czy rzeczywiście obniżenie poziomu funkcji poznawczych ich dotyczy. Testowana będzie sprawność motoryczna oraz zachowania związane z ryzykiem upadku; kandydaci będą także pytani w jaki sposób spędzają czas wolny.

Czas na codzienne ćwiczenia

Uczestnicy dostaną na każdy z czterech tygodni pracy indywidualne zeszyty z ćwiczeniami. Ważna jest systematyczność oraz tryb treningu, którego model odpowiada zasadom obowiązującym w sporcie i jest podzielony na rozgrzewkę umysłową, trening właściwy oraz wyciszenie, ukojenie.

- Tego typu trening mentalny obejmuje proste ćwiczenia kalkulacyjne i werbalne. Na przykład, należy uzupełnić brakujące miejscu w ciągu liczb zbudowanego według odpowiedniego klucza, albo utworzyć nowe słowa z liter użytych w podanym haśle. Dobrym ćwiczeniem jest sudoku oraz zadanie z typu „znajdź różnice między obrazkami”.

W projekcie mogą wziąć udział osoby powyżej 65 roku życia, głównie z okolic Biskupina, Sępolna, Zacisza, Psiego Pola, Śródmieścia, Swojczyc czy Wojnowa. Zajęcia rozpoczną się na przełomie grudnia i stycznia.

Projekt zatytułowany „Mentalny trening aktywizujący w redukcji ryzyka upadków u osób z obniżeniem funkcji poznawczych po 65 roku życia” jest realizowany w ramach programu Mozart i w partnerstwie z Międzywojewódzką Przychodnią Sportowo-Lekarską SA.

Zgłoszenie należy przesłać na adres mailowy: [email protected]

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl