wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:13

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Wrocław na cztery łapy
  6. Niezwykłe narodziny we wrocławskim zoo. Na świat przyszedł myszojeleń
Kanczyl filipiński mat. prasowe Zoo Wrocław
Kanczyl filipiński

To nie udało się jeszcze nikomu. We wrocławskim zoo przyszedł na świat kanczyl filipiński, jeden z gatunków myszojeleni, a pracownikom udało się nagrać jego narodziny.

Reklama

Wrocławskie zoo jest pierwszym ogrodem zoologicznym na świecie, który uwiecznił przyjście na świat tego rzadkiego gatunku. Dlatego wszyscy pracownicy trzymają kciuki, żeby malutki kanczyl filipiński okazał się samcem - w Europie żyje jedynie 12 osobników tego gatunku, z czego 11 to samice. Jedynym samcem jest Johnny English, żyjący we Wrocławiu.

Kanczyl filipiński to gatunek zagrożony wyginięciem, jest endemitem, czyli zamieszkuje tylko określony obszar (wyspy Balabac, Bugsuc i Ramos na Filipinach). Należy do jednego z dziesięciu gatunków kanczyli, nazywanych myszojeleniami i do jednego z najbardziej zagrożonych w tej grupie.

Wyjątkowe narodziny

Europejskie ogrody zoologiczne postanowiły walczyć o przetrwanie zagrożonego gatunku. Pierwsze kroki w tym kierunku zrobiło w 2009 r. wrocławskie zoo. Przez lata udało się uzyskać wiele cennych informacji dotyczących biologii i zachowania tych zwierząt, które pozwalają lepiej je chronić w hodowlach oraz w naturze. Jednak nigdy dotąd nie udało się nagrać narodzin.

fot: mat. prasoweFot. Zoo Wrocław

– Kanczyle prowadzą bardzo skryty tryb życia i jedyny raz udało się je sfilmować w naturze w 2016 r. Stąd tak niewiele o nich wiadomo. U nas w zoo również trudno je obserwować. Chowają się przed ludźmi w gąszczu traw lub zakamarkach pagody. Dlatego zainstalowaliśmy kamery, które podglądają zwierzęta w dzień i w nocy – tłumaczy Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

10 listopada o godzinie 2.24 kamera monitoringu zarejestrowała nocny poród kanczyla filipińskiego nazywanego również „czworonożnym drakulą” ze względu na niewielkie, „wampirze” kły występujące u samców.

– Film wywołał prawdziwą sensację, bo nikt wcześniej nie widział jak przebiegają narodziny - czy matka chowa się na czas porodu czy rodzi na stojąco czy na leżąco, ile trwa poród, jak szybko kanczylek wstaje, kiedy zaczyna poszukiwać pokarmu u matki. Dzięki nagraniu na większość pytań znamy odpowiedź. Oczywiście trzeba je potwierdzić, przy kolejnych porodach, ale zrobiliśmy krok milowy dla przetrwania tego gatunku – dodaje Ratajszczak.

Plantacja zamiast zwierząt

Na Filipinach myszojeleni jest coraz mniej. Ludzie zabierają im terytoria na rzecz plantacji palmy olejowej. Problemem w walce o przetrwanie gatunku jest nie tylko niewielka liczebność, ale także istnienie tylko jednego samca - wspomnianego już Johnny'ego Englisha.

Kanczyle filipińskie zagrożone są wyginięciem /fot: mat. prasoweFot. Zoo Wrocław

– Kanczyle, kiedy poczują się dobrze, dość łatwo się mnożą i dość szybko dojrzewają płciowo. Niestety są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne, jak bakterie, grzyby czy pogodę, z którymi mamy do czynienia w Europie. Musimy bardzo o nie dbać i utrzymywać w określonych warunkach. Dlatego samice z Chester i Rotterdamu będą musiały poczekać, aż urodzi się u nas samiec i dorośnie. Wtedy pojedzie do jednej z tych grup. Wcześniej nie możemy ryzykować transportu samca czy samic w celach prokreacyjnych, bo to zbyt cenne zwierzęta. Mamy więc ogromną nadzieję, że nowo urodzony maluch okaże się właśnie samcem – dodaje Ratajszczak.

Płeć małego myszojelenia z Wrocławia poznamy dopiero za jakiś czas. 

Mat. prasowe Zoo Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl