wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławska WuWA ze Znakiem Dziedzictwa Europejskiego

Wrocławska WuWA uważana jest za jedno z najciekawszych modernistycznych osiedli. Teraz zyskała Znak Dziedzictwa Europejskiego, który jest wyróżnieniem dla obiektów, odgrywających znaczącą rolę w kształtowaniu historii i kultury europejskiej oraz budowaniu Wspólnoty Europejskiej.

Reklama

Prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego został przyznany osiedlom Werkbundu przez Komisję Europejską. W tym roku otrzymało go jeszcze 9 innych obiektów. Łącznie Znakiem Dziedzictwa Europejskiego wyróżnionych zostało do tej pory 48 miejsc, wydarzeń i innych obiektów kultury materialnej i niematerialnej. Polska ma już 6 pozycji, oprócz wrocławskiego osiedla WuWA na liście wyróżnionych znalazły się:

  • Miejsce Pamięci w Łambinowicach,
  • Akt Unii Lubelskiej, zawartej między Polską i Litwą w 1569 roku,
  • Konstytucja 3 maja,
  • Cmentarz wojenny nr 123 – Łużna-Pustki z okresu I wojny światowej
  • Stocznia Gdańską – obiekty związane z powstaniem „Solidarności”.

Wyjątkowa wizja architektów Osiedli Werkbundu

Osiedla Werkbundu powstałe w latach 1927-1932 w Stuttgarcie, Brnie, Wrocławiu, Zurychu, Wiedniu i Pradze, były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie na małe i średnie mieszkania w tym czasie. WuWA powstała między dzisiejszymi ulicami: Wróblewskiego, Tramwajową, Dembowskiego, Zielonego Dębu i Mikołaja Kopernika. Sfinansowało je wrocławskie Towarzystwo Budowy Osiedli.

WuWA przedwojenna, mat. Muzeum Architektury we Wrocławiu

W czasie II wojny światowej Wrocław w ponad 80% uległ zniszczeniu, osiedle WuWA zachowało się jednak w niemal nienaruszonym stanie. Osiedle stanowi niezwykłą wartość – w roku 1972 do rejestru zabytków wpisano dom dla osób samotnych projektu Hansa Scharouna, w roku 1979 wszystkie pozostałe domy osiedla. W roku 2006 na Listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano sąsiadującą z osiedlem Halę Stulecia, osiedle WuWA znalazło się w jej strefie buforowej. W 2007 roku ochroną konserwatorską objęto cały zespół urbanistyczny. 

Współczesna WuWA

Dziś WuWA tętni życiem i jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców oraz osoby, które przyjeżdżają zwiedzić Wrocław. To miejsce, które przeszło szereg udanych rewitalizacji, a ze względu na sąsiadujący z osiedlem park Szczytnicki i Halę stulecia, jest jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do eksploracji. Na terenie osiedla powstał punkt informacyjny z kawiarnią InfoWuWA, która daje swobodny dostęp do publikacji i prezentacji o historycznym wrocławskim osiedlu.

Materiały prasowe

Głównym celem inicjatywy przyznawania Znaku Dziedzictwa Europejskiego, jest wzmocnienie u obywateli europejskich, a w szczególności u młodych ludzi, poczucia przynależności do Unii Europejskiej, pokazaniu jak ważne są wspólne wartości i elementy europejskiej historii i dziedzictwa kulturowego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl