wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Narodowy program szczepień przeciwko COVID-19. Kolejny transport szczepionek

W poniedziałek 4 stycznia do Polski trafiła kolejna partia szczepionek przeciwko COVID-19 – tym razem 360 tys. sztuk. Zapowiedziano też zniesienie zakazu wychodzenia w ciągu dnia dzieci bez opieki dorosłych. Jak przebiega narodowy program szczepień? Kto jest szczepiony w pierwszej kolejności? Wyjaśniamy.

Reklama

Razem z dostawą z 4 stycznia br., do Polski dotarło już 670 tys. dawek szczepionki Pfizer. Obecnie trwa ich dystrybucja. Do wieczora 200 tys. dawek ma trafić do szpitali węzłowych, prowadzących szczepienia w grupie 0, którą powiększono o rodziców wcześniaków.

W sumie, zgodnie z zapowiedzią rządu, do końca I kwartału 2021 r. do Polski ma trafić ponad 5,8 mln sztuk szczepionek. 

Liczba zaszczepionych

Do wieczora 3 stycznia, do godz. 18.00, zaszczepiono 50 391 osób.  

– Nie wszystko jest w naszych rękach. Jedną ze zmiennych jest dostawa szczepionek. Przez pierwsze 3 miesiące możemy liczyć na dostawy 3 producentów: Pfizer, Moderna i CureVac. To daje łącznie 5,88 mln dawek i ok 2,94 mln osób zaszczepionych – powiedział podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień na COVID-19. 

– Grupa 0 liczy ok. 1 mln osób, a grupa 1 ok. 10 mln osób. Z naszych prognoz wynika, że z grupy 0 ma szansę zaszczepić się ok. 700 tys. osób – dodał Dworczyk. 

Szczepionka przeciw COVID-19 w dwóch dawkach

Polska w sumie zakupiła szczepionki od producentów: Astra Zeneca, Janssen Pharmaceutica NV/Johnson&Johnson, Pfizer/BioNTec, CureVac, Moderna. Szacuje się, że cały proces zaszczepienia większości populacji kraju wyniesie 2,4 mld zł. Rząd chciałby zaszczepić 31 mln osób.

Wszystkie zakupione przez Polskę szczepionki podaję się w dwóch dawkach i domięśniowo. Szczepionki wektorowe i podjednostkowe przechowuje się w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza, a mRNA nawet do -70 stopni, co zdaniem ekspertów może utrudnić transport szczepionek i jej rozpowszechnienie na całym świecie.

Jak przebiega szczepienie?

Szczepienie przebiega, jak w przypadku innych preparatów. Otrzymuje się zastrzyk w mięsień naramienny.

Rząd podkreśla, że szczepienia będą realizowane z zastosowaniem ogólnych zasad dotyczących szczepień. Ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej jest najwyższe w krótkim czasie po podaniu szczepionki, stąd też osoba zaszczepiona powinna przebywać 30 minut w poczekalni placówki, w której wykonano iniekcję.

Druga dawka powinna być podana 3 do 4 tygodni po pierwszym zaszczepieniu - zgodnie z wytycznymi producenta.

Przeciwwskazaniem do kontynuacji szczepienia jest reakcja anafilaktyczna po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 oraz ciężka reakcja alergiczna na substancję czynną lub inny składnik szczepionki. Podanie szczepionki należy odroczyć w przypadku wystąpienia ostrego przebiegu choroby zakaźnej z gorączką.

Etapy szczepień przeciw COVID-19. Kto zostanie  zaszczepiony najpierw?

W procesie uchwalania narodowego programu szczepień rząd ustalił, które grupy najpierw powinny otrzymać preparat.

Są to: służby medyczne, mieszkańcy domów pomocy społecznej i pacjenci zakładów leczniczo-opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe, które wspomagają walkę z COVID-19 oraz zapewniają bezpieczeństwo państwa. Do grupy 0 na początku stycznia 2021 r. włączono też rodziców wcześniaków.

  • Etap 0: Pracownicy sektora ochrony zdrowia (personel medyczny, pracownicy DPSi pracownicy MOPS oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych); rodzice wcześniaków.
  • Etap I: Pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładówopiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejscstacjonarnego pobytu, osoby starsze powyżej 60. roku życia, służby mundurowe, w tym wojska obrony terytorialnej.
  • Etap II: Kluczowe grupy zawodowe: pracownicy sektora edukacji, pracownicy sektorów infrastruktury krytycznej, transportu publicznego, urzędników bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie epidemii (np. pracowników stacji epidemiologiczno-sanitarnych), osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
  • Etap III: Przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeńws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.

Narodowy program szczepień. Punkty i zespoły szczepienne

Proces rejestracji szczepień, poza grupą „0” ruszyć ma 15 stycznia 2021 r. Zostanie podzielony on na dwie sfery: szczepienia indywidualnego, gdzie pacjent sam zgłasza się do rejestracji oraz zbiorowego - w tym przypadku NFZ zaprasza do udziału w programie zainteresowane podmioty.  

W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii (989),umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

W Polsce będzie funkcjonować 7517 zespołów szczepiennych i 6027 punktów medycznych.

– Punkty, w których realizowane będą szczepienia, zlokalizowane są na terenie całego kraju. Ich zdolność do szczepienia to między 3,5 a 4 mln zaszczepionych osób miesięcznie – dodał Michał Dworczyk.

Dzieci samodzielnie będą mogły wychodzić w ciągu dnia na dwór

Od 5 stycznia br. najmłodsi będą mogli wychodzić na dwór bez opieki dorosłych. Do tej pory mogły opuszczać miejsce zamieszkania, w godz. 8.00-16.00, wyłącznie pod nadzorem opiekunów.

– Dokonaliśmy przeglądu obostrzeń, które stosujemy. Proponujemy ich złagodzenie. Chcemy dopuścić możliwość przebywania dzieci na wolnym powietrzu, bez konieczności nadzoru opiekuna – zapowiedział Minister Zdrowia, Adam Niedzielski. 

Koronawirus. Mniejsze obostrzenia dla zaszczepionych

Po otrzymaniu szczepionki pacjent ma otrzymać zaświadczenie, które pozwoli na uniknięcie części obostrzeń.

Zgodnie z zapowiedzią rządu przyjęcie preparatu przeciw COVID-19 zostanie potwierdzone elektronicznie, co umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. używając kodu QR). Osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.

Rząd zapowiada, że w przyszłości rozważy możliwość wprowadzenia kolejnych rozwiązań zwalniających z zasad bezpieczeństwa dla osób zaszczepionych i opublikuje je w formie rozporządzenia.

Czytaj też: W tych szpitalach będą szczepienia przeciwko COVID-19

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl