wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:02

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Studenci Politechniki w finale konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej
Kliknij, aby powiększyć
Finaliści konkursu „OrbitYourThesis” źródło: Politechnika Wrocławska
Finaliści konkursu „OrbitYourThesis”

Studenci PWr chcą zbadać zachowanie komórek kostnych w warunkach mikrograwitacji. W tym celu konstruują naszpikowane najnowszą technologią laboratorium, niewiele większe od kostki Rubika. To ich „Plan.A” .

Reklama

Projekt powstaje w ramach międzynarodowego konkursu „OrbitYourThesis!” i tworzy go zespół studentów i naukowców z różnych uczelni – Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Medycznego z Wrocławia i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Politechnika Wrocławska jest koordynatorem wszystkich działań.

– Mamy już doświadczenie w realizacji studenckich projektów kosmicznych, dlatego wierzymy, że tym razem też nam się uda – mówi Adrianna Graja, doktorantka z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, liderka projektu o nazwie „Plan. A”. 

„Plan. A” 

„Plan. A” polega na opracowaniu i skonstruowaniu mikrolaboratorium, które ma zbadać rozwój komórek kostnych w przestrzeni kosmicznej. – W takich warunkach, przy braku grawitacji, układ kostny człowieka degraduje się, przypomina to przyspieszony proces osteoporozy. Zastanawialiśmy się, czy istnieje jakaś metoda, która stymulowałaby te komórki – wyjaśnia Amanda Solaniuk, studentka Politechniki.

– Dlatego zastosujemy sygnał elektryczny lub mechaniczny, który pobudzi komórki. Planujemy nasz eksperyment równolegle przeprowadzić w przestrzeni kosmicznej i w warunkach ziemskich, tak by móc porównać wyniki – dodaje studentka i mówi, że takie badanie może w przyszłości pomóc nie tylko astronautom, ale również osobom chorującym na osteoporozę.

Projekt eksperymentu na konkurs "OrbitYourThesis", źródło: Politechnika Wrocławska

Laboratoria na chipie

Ich laboratorium badawcze ma się zmieścić w kostce wielkości 10 cm sześc.

– W laboratorium, wraz z całą aparaturą potrzebną do utrzymania naszej hodowli komórek przy życiu, umieścimy układy stymulacji, oraz kamerę z obiektywem, która będzie rejestrować postępy rozwoju komórek – wyjaśnia Grzegorz Dobroń, prezes Koła Naukowego PWr.

Młodzi naukowcy przyznają, że najtrudniejszym elementem projektu jest opracowanie metody hodowli komórek kostnych.

– Wykorzystamy tutaj technologię laboratorium na chipie, która na Politechnice Wrocławskiej jest rozwijana od wielu lat. Na płytce umieszczamy komórki, które następnie za pomocą specjalnych kanalików będą stale odżywiane. Dzięki temu mamy szansę zachować nasz materiał biologiczny przy życiu przez dłuższy czas – mówi Adrianna Graja.

Projekt eksperymentu, źródło: Politechnika Wrocławska

Eksperyment kosmiczny ma trwać około 4 miesięcy.

– Nasze komórki na pewno tyle nie przetrwają. Szacujemy, że przeżyją około 11 dni, maksymalnie miesiąc – wyjaśnia Amanda Solaniuk. Tyle czasu na pewno nam wystarczy, żeby zaobserwować zachowanie hodowli – podkreśla studentka PWr.

Eksperyment na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ma szansę trafić w połowie 2021 r. Studenci nie wiedzą jeszcze, czy ich projekt zwycięży, konkurencja jest spora. Do finału zakwalifikowało się siedem zespołów z różnych krajów.

Wyniki konkursu „OrbitYourThesis” zostaną ogłoszone prawdopodobnie pod koniec marca 2020 r.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl