wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:47

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Ruszyły szczepienia dla seniorów przeciwko COVID-19
Kliknij, aby powiększyć
96-letni Maksymilian Kowalewski otrzymuje szczepionkę przeciwko COVID-19 fot. Tomasz Hołod
96-letni Maksymilian Kowalewski otrzymuje szczepionkę przeciwko COVID-19

25 stycznia zaczęły się szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 70. roku życia. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej zapisało się już 14 tys. osób. – Trzeba się zaszczepić dla własnego bezpieczeństwa – mówi Zofia Pyć, wrocławianka, która przyjęła pierwszą dawkę preparatu.

Reklama

Rejestracja na szczepienia pierwszego etapu Narodowego Programu Szczepień rozpoczęła się 15 stycznia. Na początku szczepionkę otrzymają seniorzy, którzy ukończyli 80 lat. W USK przy ul. Borowskiej jest to preparat Comirnaty, wyprodukowany przez firmy Pfizer i BioNTech.

– Zapisałem się o trzeciej w nocy pierwszego dnia. Odpukać, nikt w rodzinie nie chorował – wyjaśnia Janusz Ziółek, który był jednym z pierwszych pacjentów, którzy otrzymali pierwszą dawkę szczepionki w pierwszym etapie.

– Wszystko jest w porządku, żadnych obaw. Niektórzy straszą, że nie powinno się szczepić, ale większość te szczepienia jednak popiera. To odpowiedzialność społeczna i wszystko, co służy zdrowiu, powinno być wykonane – podkreśla 92-letni pan Andrzej, który po szczepieniu odpoczywał w strefie oczekiwania.

Szczepienia przeciwko COVID-19. Tysiące chętnych

W niedzielę po południu szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk podkreślał, że nie ma już szczepionek i wolnych terminów szczepień, dlatego obecnie możliwość dalszej rejestracji jest zawieszona. 

– Zapisało się ponad 14 tys. osób. Pacjenci umawiani są co 15 minut, kolejek nie ma i szczepienia przebiegają bardzo szybko. Obecnie zapisy są wstrzymane, mamy do 31 marca zajęte terminy – potwierdza Monika Kowalska, rzeczniczka USK we Wrocławiu.

– Takie było zalecenie lekarzy, więc to zrobiłem. Co roku szczepię się na grypę i jestem przyzwyczajony do zastrzyków – mówi 96-letni Maksymilian Kowalewski.

Lek. med. Edwin Kuźnik dodaje, że w tej placówce dziennie szczepionych jest ok. 1100 osób, z czego 240-270 osób to seniorzy. Zdecydowana większość to nadal osoby z grupy 0, czyli pracownicy służby zdrowia.

Jak przebiega szczepienie przeciw COVID-19

Na szczepienie można zarejestrować się poprzez portal pacjenta, dzwoniąc na bezpłatną infolinię pod nr 989, wysyłając SMS pod nr 664 908 556 lub w danym ośrodku zdrowia zgłoszonym do wykonywania szczepień (LISTA).

Już po przyjściu do szpitala senior zgłasza się do rejestracji, okazuje dowód osobisty i jest potwierdzany jego numer PESEL. Następnie z wypełnionym kwestionariuszem wywiadu zdrowotnego wchodzi do jednego z czterech gabinetów kwalifikujących, tam lekarz analizuje stan zdrowia pacjenta.

ZOBACZ TEŻ: Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów powyżej 70. roku życia

– Istotne jest m.in., czy w miesiącu poprzedzającym nie było dodatniego wyniku pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2. Ponadto, czy w ciągu dwóch tygodni nie było objawów wskazujących na COVID-19, do tego omawia się możliwe uczulenia i jakie pacjent przyjmuje leki, zwłaszcza przeciwzakrzepowe – podkreśla lek. med. Edwin Kuźnik.

Przyjmowanie części leków przeciwzakrzepowych uniemożliwia zaszczepienie się przeciwko COVID-19. To samo dotyczy leków upośledzających odporność oraz pacjentów onkologicznych, poddanych chemioterapii. – Do tego dochodzi bieżąca sytuacja chorego, np. zaostrzenie niewydolności oddechowej lub serca. W takiej sytuacji trzeba odłożyć w czasie szczepienie. Każdą wątpliwość można skonsultować z lekarzem.

Szpital prosi, żeby seniorzy zabierali ze sobą dokumentację medyczną i spis przyjmowanych leków, a jeśli nie potrafią go sporządzić – to można przynieść opakowania.

Po zakwalifikowaniu do otrzymania preparatu senior zmierza do punktu szczepień, gdzie otrzymuje kartkę informacyjną z datą przyjęcia kolejnej dawki. Następnie przez 15 minut obserwowany jest jego stan kliniczny i jeżeli nic się nie dzieje, to senior idzie do domu.

W sumie w USK we Wrocławiu zaszczepiono ponad 13 tys. osób, u pięciu wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne. Nie były jednak groźne dla życia i zdrowia. – Szczepionka jest bezpieczna – zapewnia lek. med. Edwin Kuźnik.

Pacjent przyjmujący szczepionkę nie musi być na czczo i nie powinien odkładać w czasie przyjęcia stałego leku. Lekarze proszą też, żeby ubrać luźny sweter czy koszulkę, co przyspieszy całą procedurę. Szczepionka podawana jest w lewe lub prawe ramię.

Szczepienie to odpowiedzialność

– Szczepimy cały tydzień w godzinach 8.00-20.00. Seniorzy umawiani są co 15 minut i prosimy, żeby przychodzili na wyznaczony czas, wtedy nie tworzą się kolejki. Widać, że przychodzą z osobą towarzyszącą i zachęcamy do tego innych – uważa Monika Kowalska.

ZOBACZ TEŻ: Miasto pomoże seniorom w dotarciu do punktów szczepień

Na szczepienie można również dotrzeć z pomocą MPK Wrocław. Przewoźnik oferuje darmowy dojazd dla osób w znacznym stopniu niepełnosprawności lub dla seniorów, którzy nie mogą dojechać do szpitala lub przychodni we własnym zakresie. 

– Zaszczepiłam się dla własnego bezpieczeństwa, moje dzieci i wnuki też nas namawiały do tego kroku. Miałam jedynie obawy przed igłami i wkłuciem, ale tak to było idealnie zrobione, że nawet nie poczułam. Nikt w rodzinie nie chorował i chcemy się upewnić, że nadal będzie dobrze – opowiada Zofia Pyć, która przyszła w poniedziałek do szpitala razem z mężem Zygmuntem. Drugą dawkę otrzymają 15 lutego.

– Córka nas zarejestrowała, gdy tylko ruszyły zgłoszenia internetowe po północy. Nasi znajomi też chcą się szczepić. Szczepmy się, żebyśmy skończyli z tymi ograniczeniami na każdym kroku. Młodzież ma swoje prawa, ale rodzice ich przekonają – apeluje pani Zofia. 

Zdjęcia: Tomasz Hołod

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl